Author Archives: Весник Илинден

На Лопушник Кичевско одбележани 74 години од смртта на Кочо Рацин

  Лопушник Кичевскo е местото каде што на 13 јуни 1943 беше убиен Рацин и на спомен обележјето во негова чест положија букети цвеќе и му оддадоа почит на поетот и револуционер. Коста Солев Рацин се смета за еден од основоположниците на современата македонска литература, а неговата стихозбирка „Бели мугри“ отпечатена во 1939 година во Самобор во Хрватска претставува едно ...

Read More »

Претседателот на Македонска Алијанса Атанасоски имал неформална средба со албанскиот претседател

­ Претседателот на Македонска Алијанса Ѓорѓија Џорџ Атанасоски денеска во Пустец, Албанија, оствари неформална средба со албанскиот претседател Илир Мета. Атанасоски на средбата со Мета разговарал за позицијата на Македонците во Албанија и за нивно целосно партиципирање во власта. Мета на средбата потврдил дека Македонците сигурно ќе бидат застапени во албанските институции во поголем број,  како што рекол, има и ...

Read More »

Мета: Ги отфрли дилемите за негово заминување од претседателската функција

  Илир Мета ги отфрли сите дилеми за негово можно заминување од претседателската функција. Напротив ќе ја искористи моќта како претседател по 24 јули  да не им дава декрет на премиер или министри кои, како што рече, го злоупотребуваат слободниот глас на граѓаните. Мета побара од техничкиот министер за внатрешни работи да ја стави под контрола полицијата бидејќи според него ...

Read More »

Курц: Да се затвори медитеранската маршрута како примерот на балканската

  Австрискиот министер за надворешни работи, Себастијан Курц, сака да се затвори медитеранската маршрута за бегалците, според примерот на успешно затворената балканска маршрута. Единственото решение на криумчарите да им се одземе работата и да се прекине со смртните случаи на Средоземјето е да се осигури дека, кога некој илегално ќе тргне на пат, да не дојде до централна Европа, објаснува ...

Read More »

Kривична пријава против Доналд Трамп

Американските држави Мериленд и Вашингтон ДС поднесоа кривични пријави против американскиот претседател Доналд Трамп поради незаконско стекнување приходи од странски држави без претходно одобрение од Конгресот. Обвинителот на Вашингтон демократот Карл А. Расин и обвинителот на Мериленд демократот Брајан Е. Фрош одржаа заедничка прес конференција и истакнаа дека по изборот за претседател, Трамп не се откажа од трговските работи поради ...

Read More »

Првиот приватен весник Дневник од утре останува во историјата

Првиот приватен весник во независна Македонија, Дневник, од утре нема да се печати. Оваа одлуката денеска на вработените им ја соопштил Александар Динев, сопственикот на новата фирма „Медиа принт“ која го издава  „Дневник“. Вработените од утре се на одмор кој ќе трае 20 дена, додека да се средат формалностите. Исто така, нема да постојат ни „Телеграф“, „Вест“, „Утрински“, „Теа модерна“, ...

Read More »

Косово: ПАН ќе има 39 пратеници, Самоопределување 31, а Лаа 30

  Според прелиминарните резултати од вчерашните предвремени парламентарни избори во Косово, во новиот собраниски состав најголем број пратеници – 39 ќе има коалицијата ПАН, што ја сочинуваат Демократската партија, Алијансата за иднината на Косово и Иницијативата за Косово, како и десетина помали партии. Според бројот на пратеници, на второ место се најде движењето „Самоопределување“ со 31 пратеник, додека коалицијата ЛАА, ...

Read More »

Балканот како поле на конкуренција меѓу Големите сили

  Во текот на историјата Балканот беше сцена на управувањето на низа различни управители и империи. Конкуренцијата меѓу припадниците на различни етнички и верски заедници на Балканот, беше значаен фактор во олеснувањето на процесот на влегувањето на Балканот под управата на надворешните сили. Почнувајќи од 200-та година п.н.е., на Балканот преовладуваше хегемонијата и влијанието на Римската империја и Римјаните, додека ...

Read More »

Адем Хоџа од областа Гора, Косово нов пратеник во косовскот парламент

Во новиот состав на косовскиот парламент, во десетте загарантирани пратенички места за немнозинските заедници, место обезбеди партијата „Единствена горанска партија“. Партијата успеа да го обезбеди дури повеќе гласови од потребниот лимит на гласови за пратеничко место и со тоа нејзин претставник во косовскиот парламент ќе биде дипломираниот инженер, Адем Хоџа, кој беше носител на листата. Чест ми е што ќе ...

Read More »

Пасош од Малтешкиот витески ред го поседуваат само тројца луѓе

                Црвениот пасош од Малтешкиот витески ред е еден од најретките на светот. Можат да го имаат три лица, голем мајстор, заменик на големиот мајстор, и канцелар на овој ред. Во секој момент на светот постоеле, постојат и ќе постојат само три пасоши од Сувремениот малтешки воен ред, чие целосно име е „Суверен војнички и ...

Read More »