Author Archives: Весник Илинден

Претседателот Република Македонија во рамки на посетата на Светиот Престол имаше аудиенција кај Поглаварот на Римокатоличката црква Папата Франциск

Унапредување на соработката меѓу Република Македонија и Државата Ватикан, предизвиците од мигрантската криза и предизвиците со кои се соочува христијанството во Светот биле темите на разговор на денешните средби на претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов со Поглаварот на Римокатоличката црква, Неговата светост Папата Франциск и со државниот секретар на Светиот Престол, кардиналот Пјетро Паролин Папата Франциск пројави интерес ...

Read More »

Гаврил Лесновски ќе биде прогласен за светец

Гаврил Светогорец, епископ Велички, од Манастирот во Лесново на 28 мај (недела) ќе биде прогласен за светец во штипската црква „Свети Никола“, каде ќе бидат изложени неговите мошти и иконата со неговиот лик. Канонизацијата е дел од јубилејот 50 години од возобновувањето на автокефалноста, што МПЦ го одбележува оваа година, пренесува порталот Религија.мк. Тоа ќе биде трето во низата прогласувања на ...

Read More »

Mакедонци на листите на вижењето за социјалистичка интеграција на престедателот Илир Мета за пратеници во албанија

На парламентраните избори во Албанија кои ке се одржат на 25 ти јуни  за пратеничко место ке се натпреваруваат и етнички Македонци. На овие избори македонската алијанса за европска интеграција колаицира со коализијата на новиот албански прсетдател Илир Мета. На кандидатската листа за идни пратеници во албанскиот парламент се најдоа и македонци. Тие ке си ги пробаат шансите во изборната ...

Read More »

Разгледување на потенцијалите за соработка помеѓу Македонија и Шведска на Форумот на Македонија2025 во Стокхолм

На 13 и 14 јуни во Стокхолм ќе се одржи Форум за претставување на можностите за соработка помеѓу Македонија и Шведска. Форумот го организира Македонија2025 во соработка со Амбасадата на Република Македонија во Стокхолм и Стокхолм бизнис регинот. Овој настан е продолжение на иницијативата на Македонија2025 за поврзување на Македонски професионалци и експерти во разни сфери, кои живеат низ Европа, ...

Read More »

ММДЧП се сретна со канадскиот амбасадор во Македонија и побара да се прекине со двојните стандарди за Македонија

  Претседателот на Македонското меѓународно движење за човекови права, Бил Николов, на 18-ти мај, 2017 година, се сретна со канадскиот амбасадор во Македонија, Филип Пинингтон и ги повтори ставовите на ММДЧП дека Западот го поткопува суверенитетот на Македонија со давање поддршка на коалицијата на која што јавна цел и’ е да ја денационализира Македонија и која што ја злоупотребува срамното ...

Read More »

Виртуелната валута „Bitcoin“ достигна нов рекорд

  Виртуеланата валута „Bitcoin“ која важи за парична единица без банка и држава се зголеми на 2400 долари и достигна нов рекорд. Вредноста на еден „Bitcoin“ денес се искачи до 246 долари и достигна највисока вредност. Пазарната вредност на виртуелната валута „Bitcoin“ изнесува над 40 милијарди долари. На тој начин, денешната вредност на еден „Bitcoin“ се зголеми за 8,5 насто ...

Read More »

Викендов искачување на Титов Врв

Планинарскиот клуб „Љуботен“ од Тетово по 36-ти пат претстојниов викенд ќе го организира традиционалното искачување „Титов Врв“. Како што информираа од планинарскиот клуб на денешната прес-конференција во Тетово, настанот што традиционално се организира последниот викенд во мај е дел од прославата по повод „Денот на Европа“, организирана од Канцеларијата на ЕУ во Скопје, а годинашното мото на искачувањето е Планинскиот ...

Read More »

Претседателот на Македонија во Рим на манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“

Во рамки на манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“, претседателот Иванов со сопругата г-ѓа Маја Иванова, денеска во Рим, ја посети базиликата „Свети Климент”, каде што положи венец на гробот на Св. Кирил. Македонскиот претседател ја посети и базиликата „Санта Марија Маџоре“, каде што во 2015 година на негова иницијата во знак на благодарност од името на целиот македонски ...

Read More »

Летно бизнис патување во Македонија – настан што ги поврзува младите иселеници со можностите за соработка во Македонија

Македонија2025 го организира второто издание на летното бизнис патување во Македонија, наменето за млади професионалци од дијаспората (16 – 28 јули) . Претседавач на програмата е господинот Живко Мукаетов, кој е член на одборот на директори на Македонија2025. Како што објаснува самото име, програмата се состои од два дела, бизнис – односно професионална пракса, и патување. Од организацијата велат дека ...

Read More »