Албанија

Единаесет случаи на морбили во Тирана и Драч, Министерството за здравство апелира за имунизација

Во Албанија веќе се потврдени првите 11 случаи на заразени со морбили (мали спаници) и тоа во Тирана и Драч. Станува збор за деца на возраст од една до девет години, кои не биле вакцинирани. Лекарите епидемиолози ја опишуваат како епидемија на сипаници, бидејќи меѓу нив шест деца се во роднинска врска, додека другите имале контакт со нив. Со оглед ...

Read More »

Уставниот суд во Тирана ќе расправа за договорот за имигранти со Италија

Група млади од Лежа, на чија територија е планирана изградба прифатни центри за имигранти, денеска протестираат пред Уставниот суд во Тирана, кој расправа за уставноста на договорот со Италија за имигрантите. Против сме формирање на прифатни центри во нашата околија, што е предвидено во договорот меѓу премиерот Еди Рама и неговата колешка Џорџа Мелони. Бараме поништување на договорот, бидејќи тој ...

Read More »

Православниот празник Богојавлние – Водици беше одбележан и во областа Шпат од Елбасанска Митрополија (ФОТО)

Во областа Шпат, која е под јурисдикција на Елбасанска Митрополија со радост се празнуваше Богојавление – Водици. Божествената Литургија, по повод овој голем православен празник, ја водеше отец Јани Ранџа, свештеник на парохијата. Веднаш после Божествената Литургија, на која беше благословена и водата, свештените и световните лица, заедно се упатија кон Паштрешкото Езеро. Во неговите води беше фрлен светиот Крст, ...

Read More »

Опозиција го спречи претседателот Бегај да се обрати во Парламентот

На претседателката на Парламентот Линдита Никола не и преостана ништо друго освен да му се извини на Бегај. Новата година не ја смени стратегијата на опозициските демократи и на првата пленарна седница на албанскиот Парламент, објави Топ чанел. Блокирањето на собраниската говорница продолжи доцна попладнево, не само пред владејачките социјалисти, туку и пред британскиот и германскиот амбасадор, кои, преку социјалните ...

Read More »

Висок инспекторат почна истрага против градоначалничката на Булќиза, за лажните потврди за бугарско потекло во Голо Брдо

Висок инспекторат за пријавување и контрола на имот и судир на интереси (ИЛДПКИ), информираше дека е започната управна истрага за градоначалничката на Булќиза, Фестиме Мјештри. Откако темелно го разгледавме барањето на  пратеничката во албанскиот парламент Дурата Чупи, одлучивме да почне истрага на проверка, постапување и решавање на сомнителниот случај на судир на интереси при вршење на должноста на градоначалничката на ...

Read More »

Рама ја проширува албанската Влада со уште едно министерство

Премиер Еди Рама најави нова промена во владата, формирање на државно Министерство за јавна администрација и антикорупција на чело со Адеа Пирдени, доктор по правни науки и актуелна заменик-министерка за правда. Според Рама оваа промена доаѓа во време кога Албанија е во нова фаза на развој и работи на поглавјата од преговорите за членство во ЕУ, кои бараат нов пристап ...

Read More »

Се бара истрага за градоначалничката на Булќиза по скандалот со лажните потврди за „бугарско потекло”

По откривањето на скандалот со издавањето лажни потврди за „бугарско потекло” во село Острени, област Голо Брдо, населено со Македонци, се бара административна истрага за градоначалничката на општина Булќиза, каде територијално потпаѓа оваа и административната единица Требиште. Според тиранската „Топ ченл“, пратеничката во албанскиот парламент Дурата Чупи побарала од Високиот инспекторат за пријавување имот и судир на интереси да започне ...

Read More »

Тв Клан открива нов скандал: 35 илјади фунти за бугарски пасош во Албанија, може да го купиш на фејзбук како што може да купиш детска играчка

По скандалот со купувањето потврди за „букарско потекло“ во село Острени, Голо Брдо, што го открија новинарите на Фикс Фаре на Топ чанел, нов скандал открива Клан телевизија. Под наслов „Расте цената на бугарскиот пасош во Албанија, сатирично-истражувачката емисија „Стоп“ на албанската телевизија Тв Клан открива колку „доходовен е бизнисот со бугарските пасоши во земјата, кој може да се купи ...

Read More »

Групата „Татковинска правда“ го хакираше сајтот на албанскиот парламент

Веб-страницата на Парламентот на Албанија, paralenti.al, е хакирана а одговорноста за нападот ја презеде иранската група „Татковина правда“. Ако се обидете да внесете www.parlamenti.al, ќе видите известување дека до оваа страница не може да се пристапи. Преку објава на „Телеграм“ групата хакери наведува дека веб-страницата на Собранието е во нивни раце и се заканува дека „корумпираните пратеници наскоро ќе бидат ...

Read More »

Православните верници го празнуваат Божик по Грегоријанскиот календар

Православните верници кои времето го сметаат по Грегоријанскиот календар денеска го слават Божик, раѓањето на Исус Христос. Божик го слават Албанската, Грчката,Романската, Украинската и Грузиската православна црква кои го прифатија Грегоријанскиот календар. Преостанатиот православен свет кој се води според Јулијанскиот календар, меѓу кои и Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Српската православна црква, Московската и Ерусалимската патријаршија, како и дел од ...

Read More »