Албанија

Тирана слави 104-годишнината од прогласувањето за главен град

Слика: Православна Црква во центар на Тирана По повод 104-годишнината од Тирана, главниот град, општината организираше повеќе активности кои ќе траат цел ден во сабота на улицата „Мислим Шири“. Музика на звуците на најжешкиот диџеј во моментот, танцување, спортски простор, простор за готвење, простор за забава за деца и многу други изненадувања. Позитивен Катц, Пол Б2Б Фанатек, Ад Диша, г. ...

Read More »

Тирана е прогласена за медитеранска престолнина на културата и дијалогот за 2025 година

Тирана денеска официјално беше прогласена за Медитеранска престолнина на културата и дијалогот 2025 година, а за дочек на уште една важна година за главниот град, општина Тирана организираше забава со учесници кои го претставуваат светот на уметноста и културата. 2024 година ќе биде подготвителна година за примена на титулата „Тирана, медитеранска престолнина на културата и дијалогот“ во 2025 година. Градоначалникот ...

Read More »

Во Албанија бигамијата ќе се казнува со затвор

  Влада предлага измени во кривичниот законик, со кои се предвидуваат поостри мерки за лицата кои имаат два или повеќе брака во исто време. Додека досега нарушувањето на лојалноста меѓу брачните другари го нарекувавме морален проблем, во нацрт-измените на Кривичниот законик, ова ќе биде кривично дело за кое може да се изрече затворска казна до три години. Според предлог-законот доставен ...

Read More »

Потпишан договор за заемно признавање на пензиите меѓу Италија и Албанија

По околу 10 години интензивни преговори, Италија и Албанија денеска го финализира меѓусебното признавање на социјалното осигурување, односно заемното признавање на пензиите. Овој долгоочекуван договор за албанските граѓани кои живеат и работат во соседната земја, во Рим, го потпишаа министерот за надворешни работи на Италија Антонио Тајани и албанскиот министер за Европа и надворешни работи Игли Хасани. Се очекува имплементацијата ...

Read More »

Полицијата во Тирана разби косовска група шверцери на оружје, муниција и експлозив

Полицијата во Тирана разбила криминална група, составена од косовски државјани, кои нелегално од Косово внесувале експлозив, оружје и муниција во Албанија. Запленети се 203 калапи тритол наменети за употреба на криминални групи во Албанија, кој го продавале по цена и до 5 илјади евра. Секој калап е тежок по 40 килограми. Исто така запленети се и 4 парчиња огнено оружје-пиштоли, ...

Read More »

24 години Национален парк Преспа

Роденденот на паркот беше проследен со низа свечени активности, меѓу кои изложба на слики „Преспа име“ изработени од деца, традиционални песни и игри од околината, посета на цркви и музеи, посета на островот Малиград и дегустација на традиционална храна. На прославата присуствуваа и директорот на АКЗМ, директорот на Канцеларијата на италијанската агенција за развојна соработка за Западен Балкан, Тирана, градоначалникот ...

Read More »

Ирански хакери тврдат дека по нападот ги имаат сите податоците собрани за време на пописот во Албанија

Ирански хакери тврдат дека по нападот ги имаат сите податоците собрани за време на пописот во Албанија. Но, ова беше отфрлно од ИНСТАТ, во реакциите што го направи денеска. ИНСТАТ наведува дека пописните податоци не се засегнати, но додаваат дека објавувањето на статистиката ќе се одложи. „Институтот за статистика (ИНСТАТ) ја информира јавноста дека поради сајбер напад што зафати некои од ...

Read More »

Тирана го презеде претседавањето со Б40, мрежа на градовите од Балканот

Тирана официјално го презеде претседавањето со најголемата мрежа на балкански градови Б40. На самитот што се одржа во главниот град, на кој учествуваа градоначалници и делегации од 54 балкански градови, првиот човек на општина Тирана, Ерион Велиај рече дека сега е време за соработка како никогаш досега. За градоначалникот Велиај, ова „ново украсување е важен настан за главниот град“. -Б40 ...

Read More »

Албанскиот Уставен суд го одобри договорот со Италија за прифаќање мигранти

Уставниот суд на Албанија во понеделникот го одобри договорот со кој се дозволува Италија да гради центри за мигранти на албанска територија, потег што беше критикуван од опозицијата и организациите за човекови права. Претставниците на албанската опозициска Демократска партија го изнесоа договорот пред судот, тврдејќи дека тој го прекршува уставот на земјата. Високиот комесаријат за човекови права на Обединетите нации ...

Read More »

Судот во Тирана му го продолжи куќниот притвор на Сали Бериша

Специјалниот апелациски суд во Тирана денеска ја потврди одлуката за продолжување на куќниот притвор на поранешниот премиер, Сали Бериша. Одлуката ја донела судијката Иљирјана Олдаши со која притворот е продолжен од 30 декември. По одлуката на Апелација, адвокатот на поранешниот премиер Генц Ѓокутај изјави дека одбраната ќе се жали до Врховниот суд, објави „Албаниан дејли њуз“. Поранешниот премиер Сали Бериша ...

Read More »