Албанија

Албанија: Демократска партија нема договор со власта за локалните избори

Лидерот на најголемата опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша ја отфрли можноста за постигнување договор со владејачките социјалисти и формирање заедничка власт. „Не сакам никаква заедничка власт со Еди Рама, ни најмалку со него,без решение на политичката катастрофа во која се наоѓа земјата“,рече Баша. Тој порача дека не е тајна оти обединетата опозиција на локалните избори ќе настапи со заеднички кандидатски ...

Read More »

Круемади: На чело на албанската Влада стои криминалец

Лидерката на опозициското Движење за социјалистичка интеграција, Моника Круемади изјави дека криминалците не се плашат од државата, зашто „таа е во нивни раце“. На средба на Извршниот комитет на партијата,која е трета по големина во Албанија, Круемати, упати до сега најтешко обвинување на адреса на актуелниот премиер Еди Рама, нарекувајќи го „ главен криминалец кој е на чело на Владата“. ...

Read More »

Протестен марш на албанските колеги во знак на поддршка на новинарката Лала

Новинари и претставници на албанските медиуми, на кои им се придружија и граѓански организации и жители на Тирана, вечерва одржаа протестен марш на плоштадот „Народни херои“ во знак подршка на новинарката Клодиана Лала, поради нападот врз домот на нејзините родители.Нејзините колеги, во раце држеа пароли на кои пишуваше „Со тебе сме Клодиана“. Овој настан е само уште една потврда колку ...

Read More »

Вашингтон тајмс: Судските реформи спонзорирани од Сорос ја оставија Албанија без судски систем во полза на Рама

Престижниот американски весник „Вашингтон тајмс“ во еден од своите написи наведува силни обвинувања против албанската влада. Според весникот реформските процеси во земјата кои се спонзорирани од фондацијата „Сорос“ ја оставиле Албанија без судски систем,што „е во полза на премиерот Еди Рама“. Процесот на проверка на потеклото на имотот и поврзаноста со криминални структури на судиите и обвинителите,наречен ветинг, ги брише ...

Read More »

Албанија воведува авиолинија од Тирана до Скопје

Еди Рама објави дека летови од Тирана ќе бидат воспоставени и до Скопје, Приштина, Сараево и Загреб. Албанската национална авиокомпанија „Ер Албанија“ од септември ќе има летови од Тирана до Подгорица. Претходно овој месец беше објавено дека компанијата формирана во ноември минатата година првите летови ќе ги има во септември, а сега е познато дека еден од нив ќе биде ...

Read More »

Албанија: Во Драч има камп со 4.158 муџахедини од Иран

И покрај фактот што албанските институции го чуваат во тајност број на муџахедини кои се сместени во Албанија, податоците на државниот институт за статистика, ИНСТАТ покажуваат дека 4.158 муџахедини од Иран се пристигнати во земјата. Во извештајот на ИНСТАТ се наведува дека во рок две години дозвола за престој во Албанија добиле 4.158 лица од Иран. Од вкупниот број 4.158 ...

Read More »

Бушати: Албанија против корекции на граници и размена на територии

Шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати, на попладневната средба со претставниците на политичките партии на Албанците од Прешевската Долина, ставил до знаење дека Албанија не ја поддржува идејата за промена на границите или размена на територии меѓу Косово и Србија. Во соопштението од средбата јасно се покажува дека официјална Тирана, ја гледа Долината и во иднина како дел од територијата ...

Read More »

Честитка од Македонско друштво „Илинден“-Tирана до верниците со Исламска Вероисповед

  Почитувани верниците со Исламска Вероисповед во Република Албанија и во целиот свет во името на Македонско друштво “Илинден“-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Тирана Огранок Голо Брдо ви честита Курбан Бајрам, со желба за многу лични успеси и бериќетна година – стои во честитката потпишана од претседателот на друштвото Никола Ѓурѓај и претседателот на разгранокот за Голо Брдо Или Халилај.

Read More »

ЦИА: Албанија клучна земја за перење пари, трговија со оружје и наркотици

Американската разузнавачка агенција ЦИА, во последниот објавен извештај за Балканот, го опишува како „експлозив подготвен да експлодира“. Фокусирајќи се на сите земји, ЦИА во својот извештај наведува дека Албанија останува клучна земја за перење пари, трговија со оружје, наркотици и имигранти. Според американската Агенција за разузнавање, нашата земја и понатаму има проблеми со перење пари, како и канали за шверц ...

Read More »

Албанија ја проверува безбедноста на мостовите

По трагедијата што се случи во Италија ,кога се урна надвозникот Моранди, при што загинаа 41 лице, албанските власти почнуваат со контрола на издржливоста на мостовите во земјата. Директорот на сообраќајната полиција, Митхат Тола, изјави дека почнале испекциите на системот на хоризонтална и вертикална сигнализација околу дозволената тежина на возилата кои минуваат по мостовите, како и состојбата на безбедносните елементи. ...

Read More »