Албанија

Тензии во албанскиот Парламент по барањето на опозицијата за расправа за вмешаноста на Рама во случајот “McGonigal”

Неприсуството на премиерот Еди Рама на седницата на албанскиот Парламент на која приврзаниците на Сали Бериша побараа измени во дневниот ред и расправа за неговата вмешаност во аферата „Мекгонигал“, предизвикаа тензии со блокирање на собраниската говорница и тешки меѓусебни обвинувања. Барањето го изнесе пратеникот Луачиано Бочи, кој рече дека од интерес на цела Албанија е денеска да има расправа по ...

Read More »

На локалните избори во Албанија, електронско гласање и пребројување во три општини

Претседателот на албанската Централната изборна комисија, Илирјан Целибаши, информираше дека по добиените дополнителни средства од владата, на локалните избори во мај годинава електронско гласање ќе има во три општини. Донесовме одлука, на 14 мај, во три општини Вора, Камез и Елбасан, од вкупно 61 општина, да има електронско гласање и пребројување на гласовите. Со тоа граѓаните на трите општини, откако ...

Read More »

Бериша најави масовен антивладин протест на 11 февруари

На 11 февруари во 12 часот ќе биде означен почетокот на најмоќната револуција која Албанија ја познавала во својата историја, изјави лидерот на побројното крило на албанските опозициски демократи, Сали Бериша, најавувајќи одржување на масовен национален протест. На 11 февруари, Албанија ќе маршира кон Тирана, каде ќе бидат преполни плоштадите и улиците, на национален протест каков што во земјата никогаш ...

Read More »

Граѓаните од западен Балкан во Албанија ќе може да влегуваат со лична карта

Албанската влада на денешната седница донесе одлука со која на граѓаните од земјите на западен Балкан за влез во земјата нема да им биде потребна патна исправа, туку тоа може да го направат со валидни лични карти, јави државната агенција АТА. Како што изјави министерот за внатрешни работи, Бледи Чучи одлуката влегува во сила веднаш и оти целта е создавање ...

Read More »

Мафијата инсталирала 39 тајни камери во Корча и Подградец за да ја следи полицијата (ВИДЕО)

Десетици камери се демонтираат во Корча и Поградец, инаку тајно поставени на јавни места за да се следи движењето на полицијата. Како резултат на оваа акција, под истрага беа девет лица. Некои од нив се веќе познати на правосудните органи. Материјалите се предадени на обвинителствата на правосудните области Корча и Поградец за понатамошни дејствија. Акцијата за демонтирање на камери и пронаоѓање ...

Read More »

Албанија пред ратификација на договорот и враќање на 20-те икони во Македонија

Во истрагата, која албанските власти ја водат под името „Икона“, во октомври 2013 година во Албанија беа запленети повеќе од илјада икони и црковни предмети. Албанската парламентарна комисија за правни прашања, јавна администрација и човекови права го разгледа и одобри предлог-законот за ратификација на договорот за соработка, меѓу Република Албанија и Република Македонија, за враќање на иконите шверцувани од македонска ...

Read More »

Давид Ј. Костеланчик ќе биде новиот американски амбасадор во Албанија

Американскиот претседател Џо Бајден го номинира дипломатот од кариера Дејвид Џ. Костеланчик за амбасадор на Соединетите американски држави во Албанија, кој служеше во американската амбасада во Албанија во раните 90-ти, во политичката канцеларија и добро го владее албанскиот јазик, јави АБЦ њуз, повикувајќи се „Гласот на Америка“. Моментно работи како советник за надворешна политика на началникот на Генералштабот на САД, ...

Read More »

Православниот празник Богојавлние – Водици беше одбележан и во областа Шпат од Елбасанска Митрополија

Во областа Шпат, која е под јурисдикција на Елбасанска Митрополија со радост се празнуваше Богојавление – Водици. Божествената Литургија, по повод овој голем православен празник, ја водеше отец Јани Ранџа, свештеник на парохијата. Веднаш после Божествената Литургија, на која беше благословена и водата, свештените и световните лица, заедно се упатија кон Паштрешкото Езеро. Во неговите води беше фрлен светиот Крст, ...

Read More »

Силен земјотрес од 5,2 степени по Рихтер близу Тирана

Силен земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран во Албанија, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Епицентарот бил на 29 километри северо-источно од Тирана. Земјотресот бил на длабочина од 1 километар. Тресењето силно се почувствувало во повеќе градови во Албанија како и во главниот град, додека во моментов нема пријавено материјална штета.

Read More »

Земјотрес од 3,4 степени по Рихтер близу Тирана

Земјотрес со интензитет од 3,4 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во Албанија, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Епицентарот бил на 23 километри североисточно од Тирана, на длабочина од шест километри.

Read More »