Албанија

Албанија отвори истрага за смртта на четворицата руски туристи

Албанското обвинителство денеска соопшти дека отворило истрага за убиството во хотелската сауна по повод смртта на четворица руски државјани. Четворица Руси, маж и жена, нивната ќерка и зет, беа пронајдени мртви на 15 октомври во хотел во селото Ќерет, на 50 километри од Тирана. Првично се мислеше дека починале од задушување, но околностите беа неразјаснети и официјалниот судски извештај не беше ...

Read More »

Градоначалникот на Улцињ, Александар Дабовиќ во посета на Црногорската заедница во Албанија

Црногорската заедница на 25 ноември, имаше задоволство да го пречека во градот Елбасан градоначалникот на Улцињ, Александар Дабовиќ придружуван од шефот на кабинетот Васо Радовиќ. Посета на Дабовиќ се совпадна со 109-годишнината од Денот на независноста на градот Елбасан од отоманските освојувачи. Тој беше примен на топла и пријателска средба од градоначалникот на градот,  Гледијан Љатја, каде меѓу другото се ...

Read More »

Албанија го ратификува договорот со Македонија за заеднички контроли на граничните премини

Албанскиот Парламент, на денешната пленарна седница, го ратификува договорот за заеднички контроли на граничните премини меѓу Македонија и Албанија. Албанија и Македонија ќе имаат заеднички гранични контроли по истиот модел што го имаме со Косово и Црна Гора, рече министерот за внатрешни работи Бледи Чучи во своето обраќање во Собранието. Тој додаде дека на сите шест гранични премини ќе има ...

Read More »

Фондот за Западен Балкан и Меѓународниот фонд на Вишеград обновуваат соработката со Јапонија

Фондот за Западен Балкан, Меѓународниот фонд на Вишеград и Јапонија ќе ја продолжат својата соработка со многу важен проект “FIRE” промовирајќи ја културата на толеранција и меѓусебно почитување во два региона (WB6 и V4)“. Јапонија ќе го поддржи Фондот за Западен Балкан со 30.000 евра, за да организира конференција на која ќе се разгледаат најдобрите начини за мобилизирање на интересните ...

Read More »

Бериша: Демократската партија ќе победи, јас ќе бидам премиер на Албанија

Поранешниот албански претседател екс-премиер и историски лидер на Демократската партија, Сали Бериша нема намера да го преземе само раководењето на партија, туку и да биде и следниот премиер. Тој јавно ја соопшти својата амбиција да се врати како премиер на Албанија по доставувањето на 4.200 потписи за одржување седница на Националното собрание на партијата. Оваа историска иницијатива има за цел ...

Read More »

Се разжестува конфликтот меѓу Љуљзим Баша и поранешниот партиски лидер Сали Бериша

Се заострува реториката меѓу актуелниот лидер на опозициската Демократска партија Љуљзим Баша и историскиот лидер Сали Бериша, која преминува во тешки меѓусебни обвинувања, јави дописничката на МИА од Тирана. Нетрпението почна откако Баша го исклучи Бериша од пратеничката група, по барање на американската амбасадорка Јури Ким, поради прогласувањето персона нон грата од страна на САД на целото семејство Бериша. Тоа ...

Read More »

ЛОТ Полиш ерлајнс ќе ја воведе првата директна авиолинија од Тирана – Варшава  

За да се прослави ова достигнување, се одржа настан насловен „Шопен се среќава со многу на меѓународниот аеродром во Тирана“ како дел од концертот организиран од ТИА, во соработка со Здружението Фредерик Шопен, Ансамблот Про Музика, Училиштето за музика, со поддршка на Амбасадата на Полска. Повеќе од 30 уметници учествуваа на концертот во транзитниот простор предводен од маестро Жани Цико. ...

Read More »

Земјотрес со јачина од 3,5 степени во Тирана

Албанија рано утринава беше потресена од земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтер, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Се наведува дека епицентарот бил на 23 километри југозападно од Тирана, на длабочина од 10 километри, земјотресот не предизвикал материјална штета.

Read More »

Во Албанија денеска почна аплицирање на трета доза вакцина против Ковид-19

Денеска почна со апликација на трета доза вакцина против Ковид-19 за лица над 60-годишна возраст, кои втората доза ја примиле пред шест месеци. Вакцинацијата со трета доза ќе се врши претежно со истата вакцина, која претходно ја примиле, но може да има и алтернатива.  Исто така, од денеска може да се вакцинираат децата над 16 години и оние од 12-15 години ...

Read More »

Советот за регионална соработка доби награда за придонес кон евроинтеграциите на Западен Балкан

Советот за регионална соработка (РСС) ја доби овогодинешната награда за придонес кон евроинтеграциските процеси на земјите од Западен Балкан што ја доделува порталот „Европски Западен Балкан“ При врачувањето, главниот и одговорен уредник на порталот Немања Тодоровиќ Штиплија изјави дека „по прв пат од 2019 година наградата е доделена на организација, односно на РСС“. „Веруваме дека заедничките напори што ги вложува ...

Read More »