Албанија

Во Тирана затворена фабрика за месо

Фабрика за месо е затвроена во Тирана, при што се запленети 528 килограми месни производи произведени во нехигиенски услови. Во полициската акција насловена „Rotten meat“ уапсен е жител на Косово, уапсен е А.Ч (55) поради сомневање дека со своето возило тргувал со локални трговци и рестораните и во Шенгѓин, без фактури. Запелентото месо било опасно по здравјето на потрошувачите. Месото ...

Read More »

Швеѓанец шверцува 19 пиштоли од Албанија за Германија

На граничниот премин Муриѓан помеѓу Албанија и Црна Гора албанската полиција открила шверцер што тргувал пиштоли од Албанија за Германија. Извори од полицијата за Македонски весник “Илинден” наведуват дека Швеѓанецот Себастијан Рикард, кој има 21 година, се обидел да прошверцува 19 пиштоли во калибар 7,65 од Албанија во Германија. Швеѓанецот патувал со автобус на релација Албанија-Косово-Германија, а пиштолите ги скрил во своите ...

Read More »

Министерот за земјоделство, рурален развој во посета на Мала Преспа

Министер за земјоделство, рурален развој во посета на Мала Преспа. Брегот на Преспанското езеро – фантастичен потенцијал не само за плажата и за туризам. Богатството на природата на УНЕСКО, прекасни пештерски, и преубава природа со ретки птици, забава, авантура – пишува Нико Пелеши Министер за земјоделство, рурален развој на својот фејсбук профил. Жителите во Мала Преспа се македонси со православна вероисповед.

Read More »

Опозицијата во Абанија смета дека масакрот во Ресул е потврда за загрижувачката небезбедност во земјата

По завчерашното осумкратно убиство, што се случи во селото Ресул кај Валона, кога маж уби осум а повреди шест негови роднини, албанската опозициска Демократска партија го обвини премиерот Еди Рама за отсуството на било каква реакција од негова страна, „продолжувајќи го мирно одморот со семејството“.Прво реагираше лидерот на партијата Љуљзим Баша, кој изрази длабоко сочуство до блиските на убиените и ...

Read More »

Земјотрес со јачина од 5,3 степен ја погоди Албанија почувствува и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,2 степен ја погоди Албанија, пицентарот е на 38 километри од Тирана, а се почувствува во повеќе места и во Македонија. Деновиве во Албанија има серија земјотреси, но за среќа ниту еден не предизвика материјална штета , а нема ниту повредени.

Read More »

Повик за Летна школа за еколошка едукација во Преспа

Друштвото за заштита и зачувување на животната средина во Албанија (ППНЕА) во соработка со Македонско Еколошко друштво во Македонија (МОН) и Здружение за заштита на Преспа (СПП) ќе организират летната школа “Интерпретација и природно образование за Преспа” која ќе се одржи од 17 до 21 септември 2018 година во Корча, Албанија. Сакате да се запознаете со природата на Преспа и да ...

Read More »

Уапсен убиецот во Валона на 8 роднини (ВИДЕО)

Албанската полиција соопшти дека уапсила маж обвинет дека убил осум членови од своето семејство од засега непознати причини. Уапсен е Ридвај Зикај (24) од селото Ресулај, Валона а обвинет е дека го убил својот дедо, вујко, неговата сопруга и двата сина, како и други членови на семејството. Полицијата го пронашла и калашниковот користен за убиствата. На Зикај му се заканува ...

Read More »

Масакр кај Валона, убиени 8 лица (ВИДЕО)

Вистински масакр попладнево се случил во селото Ресулај,  Валона, cпоред првичните информации 24 годишниот Ридван Зукај, наводно поради нерасчистени проблеми околу имотот убил осум роднини. Осомничениот Ридван Зукај најнапред влегол во куќата на своите баба и дедо вооружен со автоматска пушка, калашников и ги застрелал. Заедно со нив убил уште две други лица од семејството на чичко му. Како што јавуваат медиумите, ...

Read More »

Руска амбасада во Тирана: Албанските медиуми да не шпекулираат за Косово

  Амбасадата на Руската федерација во Тирана, во реакцијата околу идејата за промена на границите на Косово,оценува дека прашањата за статусот на Косово треба да се реши врз основа на Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН. Исто така стои дека Русија инсистира на реализација на сите договори постигнати во рамките на разговорите Белград-Приштина и никогаш нема да се ...

Read More »

Македонската „Комерцијална банка“ го превзеде капиталот на Тирана Банк

Македонската „Комерцијална банка“ го превзеде капиталот на Тирана Банк, најмоќната банка во Албанија. Превземањето беше со помош на компанијата Балфин груп, која инвестира во речиси сите земји во регионот, како и во Австрија и Велика Британија. Досега сопственик на Тирана Банк беше грчката Пиреус, со која веќе е потпишан договорот за превземање, односно за предавање на капиталот.

Read More »