Албанија

Елбасан блиндиран пред натпревар Албанија – Израел

Елбасан е блиндиран од безбедносни причини, поради утрешниот фудбалски натпревар Албанија – Израел, во рамки на Лигата на нациите. Поради проценката дека станува збор за натпревар од висок ризик, како што соопшти албанската полиција, превземни се сите потребни мерки во соработка со меѓународни претставници и безбедносните структури на земјата, како и нивните израелски колеги. Со цел целосна безбедност ангажирани се над илјада ...

Read More »

Полициска акција во Скадар уапсени криминалци, запленети блидирани автомобили, пари, оружје

Албанската полиција денеска соопшти детали од големата акција за откривање криминални групи во северниот град Скадар, кои се поврзани со низа тешки кривични дела, кои, во овој град, се случија последните неколку месеци. Во акцијата насловена „Силата на законот“, покрај полицијата од регионалниот комесаријат на Скадар, биле вклучени и припадници на единицата за брза интервенција и специјалната полициска единица „Ренеа“. ...

Read More »

Натпреварот Албанија-Израел, Американскиот стејт департмент ги предупреди своите граѓани на внимателност

Во пресрет на фудбалскиот натпревар Албанија-Израел, американскиот Стејт департмент ги предупреди на поголема внимателност своите граѓани кои престојуваат во Албанија. На седми септември 2018 година во 20:45 часот на стадионот во Елбасан ќе се одигра фудбалски натпревар меѓу националните репрезентации на Албанија и Израел. Иако немаме сознанија за какви било специфични закани кон американските државјани, ги повикуваме да бидат внимателни ...

Read More »

Поради закани 45 новинари се подготвуваат да ја напуштат Албанија

Првиот човек на новинарската асоциација, Александар Чипа, вели дека во периодот 2017/2018 година се зголемува бројот на новинари кои побарале азил во земјите на ЕУ и САД, поради опасностите во работата, а многу други бараат државјанство во други земји. Дванаесет новинари побараа азил во земјите на ЕУ и САД поради опасности во работата, додека 34 други  побараа државјанство на друга ...

Read More »

Опозиција во албанија ја бојкотира Парламентот

Опозиција во албанија ја бојкотира денешната седница на Парламентот, која е прва по летните одмори. Дел од раководството и пратениците отпатуваа за северниот град Скадар, каде во последните три месеци забележан е рапиден раст на криминалните дела, меѓу кои и шест, како што ги нарекуваат, „мафијашки убиства“. Одлука за ова е донесена на средбата што лидерот на демократите Љуљзим Баша, попладнево ...

Read More »

Албанија: Демократска партија нема договор со власта за локалните избори

Лидерот на најголемата опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша ја отфрли можноста за постигнување договор со владејачките социјалисти и формирање заедничка власт. „Не сакам никаква заедничка власт со Еди Рама, ни најмалку со него,без решение на политичката катастрофа во која се наоѓа земјата“,рече Баша. Тој порача дека не е тајна оти обединетата опозиција на локалните избори ќе настапи со заеднички кандидатски ...

Read More »

Круемади: На чело на албанската Влада стои криминалец

Лидерката на опозициското Движење за социјалистичка интеграција, Моника Круемади изјави дека криминалците не се плашат од државата, зашто „таа е во нивни раце“. На средба на Извршниот комитет на партијата,која е трета по големина во Албанија, Круемати, упати до сега најтешко обвинување на адреса на актуелниот премиер Еди Рама, нарекувајќи го „ главен криминалец кој е на чело на Владата“. ...

Read More »

Протестен марш на албанските колеги во знак на поддршка на новинарката Лала

Новинари и претставници на албанските медиуми, на кои им се придружија и граѓански организации и жители на Тирана, вечерва одржаа протестен марш на плоштадот „Народни херои“ во знак подршка на новинарката Клодиана Лала, поради нападот врз домот на нејзините родители.Нејзините колеги, во раце држеа пароли на кои пишуваше „Со тебе сме Клодиана“. Овој настан е само уште една потврда колку ...

Read More »

Вашингтон тајмс: Судските реформи спонзорирани од Сорос ја оставија Албанија без судски систем во полза на Рама

Престижниот американски весник „Вашингтон тајмс“ во еден од своите написи наведува силни обвинувања против албанската влада. Според весникот реформските процеси во земјата кои се спонзорирани од фондацијата „Сорос“ ја оставиле Албанија без судски систем,што „е во полза на премиерот Еди Рама“. Процесот на проверка на потеклото на имотот и поврзаноста со криминални структури на судиите и обвинителите,наречен ветинг, ги брише ...

Read More »

Албанија воведува авиолинија од Тирана до Скопје

Еди Рама објави дека летови од Тирана ќе бидат воспоставени и до Скопје, Приштина, Сараево и Загреб. Албанската национална авиокомпанија „Ер Албанија“ од септември ќе има летови од Тирана до Подгорица. Претходно овој месец беше објавено дека компанијата формирана во ноември минатата година првите летови ќе ги има во септември, а сега е познато дека еден од нив ќе биде ...

Read More »