Албанија

Албанија: Закани со смрт до претседателот на ЦИК, го обезбедува Националната гарда

  Припадници на Националната гарда на Албанија од денеска се грижат за безбедноста на претседателот на Централна изборна комисија, ЦИК, Климент Згури и членовите на неговото семејство, јави тиранската телевизија Ора њуз. Ваквата одлука е донесена по смртните закани што беа упатени по неговиот и животот на членовите на неговото семејство, во врска со локалните избори спроведени на 30 јуни. ...

Read More »

Европската комисија не го прифати барањето на Холандија за враќање на визите за Албанија

  На 31 мај Холандија формално достави барање до Европската комисија за суспендирање на слободното движење на албанските државјани во Шенген зоната. Во холандскиот парламент имаше долга дебата за ова прашање, а потоа барањето иницирано од пратеничката Торенберг беше последователно одобрено. Во писмо до еврокомесарот за миграции, внатрешни работи и државјанство, Димитри Аврамопулос, Роберт де Гроот, постојаниот претставник на Холандија ...

Read More »

Шестиот самит на држави од Западен Балкан во рамки на Берлинскиот процес почнува денеска во Познањ

Шестиот самит на држави од Западен Балкан во рамки на Берлинскиот процес почнува денеска во Познањ во Полска, која претседава со процесот. Во рамки на самитот денеска ќе има фоpум, а утре и Бизнис форум ЕУ-Западен Балкан и Форум на цивилното општество. Берлински процес и Самит на земјите од Западен Балкан годинава ќе се одржи до 5 јули. Тоа е ...

Read More »

Илир Мета: Во Албанија постои паралелна држава

Претседателот на Албанија, Илир Мета, предупреди дека мора да се најде решение за повеќемесечната политичка криза во таа земја и порача дека во интерес на Албанците што сакаат да го остварат своето право на избор е парламентарните избори, како и претседателските, да се одржат на 13 октомври. Мета рече дека е подготвен да се соочи со социјалистите на актуелниот премиер Еди Рама, кои ...

Read More »

Албанија: Локалната власт целосно во рацете на социјалистите

По целосно пребројаните гласови од неделните локални избори, во 57 од вкупно 61 општина, од неделните локални избори,истите во наредните четри години ќе ги предводат градоначалници од редовите на владејачката социјалистичка партија (ПС). Меѓу нив е општина Пустец населена со Македонци, каде за градоначалник е избран Пали Колефски. Единствена општина каде новиот градоначалник не е од оваа партија е општина ...

Read More »

ОБСЕ/ОДИХР: Критики за изборниот процес во Албанија

Сериозни критики за изборниот процес и за денот на гласањето изнесе денес шефицата на посматрачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР со констатација дека единство добра работа е што гласањето поминало мирно. Амбасадроката Одри Гловер од Велика Британија на денешната прес-конференција ги изнесе своите забелешки на изборниот процес кој е сериозен удар за демократските капацитети на земјата. „Изборите беа спроведени во многу поделена ...

Read More »

Излезноста на изборите во Албанија е 21.6%

Според последните резултати од излезноста на локалните избори во Албанија кои се одржаа денеска, истата изнесува 21.6%, што покажува мала одзив кај гласачите. „Според последните информации, гласале 771.863 лица, што претставува 21.6%“, соопштија од државната изборна комисија на Албанија. Официјалните резултати од изборите би требало да бидат соопштение во текот на утрешниот ден.

Read More »

Рама одржува избори, лидерот на на опозицијата ужива на плажа со сопругата (ВИДЕО)

Кординаторот на социјалистичката партија на Албанија, Таулант Бала на социјалната мрежа на Фејсбук преку видео откри каде се наоѓа лидерот на опозицијата, Лулзим Баша кој што повика на бојкот на изборите. Еве зошто Лули не сакаше избори на 30 јуни. А исто и Илир Мета, Моника и Бериша, напиша бала са својата Фејсбук страница, притоа објавуваќи и видео од првиот Демократ ...

Read More »

Еди Рама се појави на гласање во бермуди (ВИДЕО)

  Денеска во Албанија се одржуваат локални избори. На гласање излезе и албанскиот премиер Еди Рама, кој невообичаено со појави на гласање со кратки панталони. Овој „аутфит“ предизвика лавина од реакции на социјалните мрежи, несоодветен за висок функционер на една земја така да се појави на гласање, каде што имаше и многу медиуми кои го следат гласањето во Албанија.

Read More »

Силен земјотрес од Албанија ја стресе и Македонија

  Пред половина час силен земјотрес кој ја стресе Албанија, беше почувствуван и во Македонија. Потресот со 4,7 степени во Албанија, со епицентар во Корча, посилно се почувствувал и во Охрид и Струга попладнево. Во последните неколку месеци неколку силни земјотреси ја погодија Албанија, кои беа почувствувани во Охрид и Струга. Во Албанија од вчера се тресе тлото и има ...

Read More »