Албанија

Рама смета дека напредокот на Албанија е со многу позитивни оценки од ЕУ

Премиерот Еди Рама на денешната прес-конференција на која се фокусираше на Самитот ЕУ-Западен Балкан, одржан вчера, рече дека се разговарало за перспективата на земјите од Западен Балкан во Европската унија, на која „напредокот што го направи Албанија е оценет со многу позитивни оценки“. На самитот се разговараше за перспективата на нашите земји во ЕУ, беше истакнат постигнатиот напредок, се разговараше ...

Read More »

Со димни бомби и расфрлани столици изгласан Буџетот на Албанија

Во веќе видена атмосфера, предизвикана од приврзаниците на Сали Бериша, запалени димни бомби, обиди за напад врз обезбедувањето, пратениците од владејачкото мнозинство со 74 гласови „за“ го усвоија буџетот за 2024 година. Буџетот, поради хаосот во собраниската сала, мина без расправа а истата траеше само осум минути. На седницата присуствуваше премиерот Еди Рама, но отсутен беше, судски признаениот претседателот на ...

Read More »

„Волшебна“ Тирана за Божик и Нова Година (ФОТО)

Тирана е едно од најатрактивните места за празниците на крајот на годината, плоштадот Ѓерѓ Кастриоти – Скендербег е вистинско чудо. Осветлувањето на плоштадот во секој агол е совршено поставеншто го потврдуваат и фотографиите од „плоштадот под светилки“, Тирана го привлекува сечие внимание и никого не остава рамнодушен на нејзината Божикно и Новогодшно бајка.

Read More »

Во посета на Бигорски манастир верници од Тирана, предводени од отец Илија Мазнику

Во овој празничен ден, кога православната Црква со љубов го чествува споменот на Светецот на љубовта, Преподобниот Порфириј Нов Кавсокаливит, во духот на заедничарењето во љубовта Христова, Бигорската Свештена Обител беше почестена со посетата на триесетина млади православни богољубиви души од Тирана, Албанија. Овие благочестиви поклоници, жедни за преслатката наука Христова, пристапиле кон ова поклонение со огромна желба да се ...

Read More »

Ева Таво, ќерка на Ванѓел Таво, поранешен пратеник и поранешен министер за здравство во Албанија, загина во несреќа во Македонија

Ева Таво, ќерка на Ванѓел Таво, поранешен пратеник и поранешен министер за здравство во Албанија, загина во несреќа во Македонија. Веста на социјалните мрежи ја потврди и самиот Таво. Таво вели дека „ова се најтешките зборови што ги напишал во животот“. „Ова се најтешките зборови што сум ги напишал во животот. Мојата најстара ќерка Ева почина во цутот на младоста, ...

Read More »

Албанија денеска го одбележа 29 Ноември 1944 – Денот на ослободувањето од наци-фашистичката окупација

По вчерашното одбележување на Денот на независноста, денеска претседателот Бајрам Бегај, претседателката на парламентот, Линдита Никола и градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај, оддадоа почит на народните херои и паднатите борци со полагање венец на споменикот „Мајка Албанија“. Им оддаваме почит на сите херои и паднати борци на Албанија кои ги дадоа своите животи за да ја заштитат земјата од нацистичките ...

Read More »

Албанија ја слави 111-годишнината од независноста

28 ноември е поинаку познат и како Ден на знамето, важен ден за Албанците на албанските територии и ширум светот. На 28 ноември 1912 година, Исмаил Ќемали го подигнал знамето во Валона, прогласувајќи ја Албанија за суверена и независна држава. Со актот на Декларацијата за независност на Албанија, претседателот на привремената влада Исмаил Ќемали ги објави шесте Големи сили: Англија, ...

Read More »

Албанија ќе претседава со Централноевропската иницијатива

Од први јануари Албанија го презема претседавањето со Централноевропската иницијатива (ЦЕИ), објави министерот за Европа и надворешни работи, Игли Хасани. Тој на социјалната мрежа Икс објави дека Албанија ќе ја унапреди мисијата за регионална соработка и интеграција во ЕУ. Албанија го презема претседавањето со Централноевропската иницијатива (ЦЕИ), ние остануваме посветени на унапредување на мисијата и целите на ЦЕИ во поттикнувањето ...

Read More »

Маринко Чулафиќ  во посета на Министерството за човекови права и малцинства во Црна Гора 

На 23 ноември, претставникот на црногорското малцинство во Република Албанија, Маринко Чулафиќ беше поканет во Министерството за човекови права и малцинства во Подгорица, каде што се сретна со генералниот директор на оваа институција,  Људмила Поповиќ. Разговорот главно беше фокусиран на размена на искуства во областа на малцинствата и човековите права и можноста за соработка во иднина. На крајот од разговорот, Чулафиќ ...

Read More »

Во Албанија за пет години ветингот „отстрани“ 347 судии и обвинители

Во изминатите пет години, од кога почна процесот на испитување на потекло на имот, познат како ветинг, од правосудниот систем во Албанија, заминале 347 судии и обивнители. Независната комисија за оценка (КПК), разрешила 240, додека 107 поднеле оставки пред, на почетокот или за време на контролата на нивното богатство и професионалност. Според законот и доколку сами поднеле оставка не можат ...

Read More »