Албанија

Зелено светло од ЕУ за прифаќање на Ковид сертификатите од Албанија

Дигиталните Ковид сертификати од Албанија ќе бидат прифатени во земјите од Европската Унија. Ова денеска го потврдија од Европската Комисија. Освен за Албанија, ЕУ даде зелено светло за сертификатите од Андора, Израел, Мароко, Монако, Панама и Фарските Острови. Со оваа одлука патниците од овие седум земји ќе можат да патуваат во ЕУ под истите услови како и другите земји членки на ...

Read More »

Меркел пречекана со највисоки почести во Тирана (ВИДЕО)

Германската канцеларка Ангела Меркел во Тирана, албанскиот премиер Еди Рама ја пречека со највисоки државни почести. По вчерашната посета на Белград, во рамки на својата последна посета на регионот како канцеларка, Меркел денеска во Тирана ќе има средби со лидерите од земјите на Западен Балкан. Посетата на Меркел на регионот се смета за нов поттик за Берлинскиот процес, иницијатива силно поддржана од германската канцеларка, ...

Read More »

Рама ја одликува Меркел со орден

Во име на Албанија, премиерот Еди Рама ја одликува германската канцеларка Ангела Меркел со орден  со голема ѕвезда во знак на јавна благодарност. ДАНКЕ АНГЕЛА. Посебно задоволство е да ве одликувам, во име на Албанија, со орден со голема ѕвезда  во знак на  јавна благодарност, пишува Рама.   Канцеларката Меркел по пристигнувањето имаше одвоена средба со Рама, се сретна  со премиерите на шесте земји ...

Read More »

Државното обвинителство и СПАК му одговорија на Мета дека нема истражна постапка за ниту еден од кандидатите за министри  

За неполни 24 часа, државното и Специјалното обвинителство одговорија на барањето на претсеателот Илир Мета, за „чистотота на личноста на кандидатите за членови на новиот владин кабинет на Еди Рама“.  Во одговорот до шефот на државата, обвинителството наведува дека ниту еден од кандидатите не е под истрага. Освен од оваа институција, Мета вчера со идентично барање се обрати и до ...

Read More »

Рама го достави списокот со имињата на новите министри, Мета побара верификација од Државното обвинителство

Во Албанија на повидок уште еден институционален судир. Само неколку дена по потпишаната уредба со која Еди Рама го наименува за мандатар на новата влада и веднаш по доставувањето на списокот со имињата на новите министри, претседателот Илир Мета побара од Државното обвинителството информации за имињата што Рама ги предложил за министри. Во дописот до обвинителството се бара информација, која ...

Read More »

Мета му го даде мандатот на Рама за формирање влада

Претседателот Илир Мета потпиша уредба со која на лидерот на владејачките социјалисти Еди Рама му го дава мандатот за формирање влада. Уредбата, која го носи вчерашниот датум, Мета ја потпишал синоќа веднаш по конституирањето на Парламентот и стапува во сила веднаш, јави дописничката на МИА од Тирана. Со доделувањето на мандатот за премиер од страна на претседателот, Рама во рок ...

Read More »

Линдита Никола нов претседател на албанскиот парламент

На продолжението на првата седница на албанскиот парламент, доцна попладнево беа верификувани мандати на 140-те пратеници. Седницата продолжи со изборот на претседател. Предлогот за Линдита Никола го дадоа 16 пратенички од социјалиситичката партија и лидерот Еди Рама. На тајното гласање учествуваа 137 пратеници. За Никола гласаа 79 пратеници додека 4 беа против. Ја прифаќам функцијата со голема одговорност и ќе ...

Read More »

Баша го повлече Бериша од пратеничката група

Поранешниот албански претседател, експремиер и почесен претседател на албанските демократи, Сали Бериша, нема да биде дел од пратеничката група – објави синоќа лидерот на партијата Лулзим Баша. Додаде дека Демократската партија (ПД) е најпроамериканска и најпроевропска партија, зборувајќи за одлуката на Стејт департментот, со која Бериша и неговото семејство се прогласени за „персона нон града“ и барањето на американската амбасадорка ...

Read More »

Фондот за Западен Балкан прослави четвртата годишнина од неговото создавање  

Присуствуваа амбасадори и дипломатски претставници на договорните страни на Фондот за Западен Балкан, земјите членки на ЕУ, Јапонија, Швајцарија и членови на граѓанското општество. Извршниот директор Ѓерѓи Мура, на Фондот за Западен Балкан кажа единствен механизам за соработка и добар пример за регионалните иницијативи. „Нашето портфолио овозможи создавање мрежи помеѓу 3.400 граѓански организации, образовни и истражувачки институции, културни и спортски здруженија, ...

Read More »

Денеска се конституира новиот албански парламент

Конституивната седница на новиот албански законодавен дом, кој произлезе од изборите на 25 април се одржи денеска. Деловникот на Собранието предвидува дека претседавач на првата пленарна седница е најстариот пратеник, до изборот на претседател на Собранието. Оваа одговорност ја има пратеничката на Социјалстчката партија, Лулјета Божо. Првата седница, закажана за 10 часот, има формална атмосфера, започне процесот на верификација на ...

Read More »