Албанија

Изложба со ретки мурални икони од Св.Јован Владимир во претседателската резиденција во Тирана

Во рамките на Меѓународниот ден на културната разновидност, дијалог и развој, како и по повод 15-годишнината од независноста на Црна Гора. Претседателот Илир Мета отвори вратите за посебна изложба со фотографии од ретки мурални икони од Св.Јован Владимир замислено од претставници на црногорското малцинство во Албанија, претставено од претседатлот на заедницата Маринко Цулафиц. Ние мора да продолжиме да работиме уште понапорно, ...

Read More »

Бериша ќе го тужи Блинкен за навреда, ангажирал адвокат во Франција

Поранешниот претседател и екс премиер Сали Бериша, на прес-конференција, објави дека ќе поднесе тужба против американскиот државен секретар Антони Блинкен, кој вчера објави дека американскиот Стејт департмент ги прогласи Бериша и неговото семејство за „персона нон грата“ во САД. Тој уште еднаш повтори дека нема никаква вистина во обвнувањата и побара „доказите за кои зборува Блинкен да ги достави на ...

Read More »

Во Драч запленети милион фунти скриени во возило кое доаѓало од Велика Британија

Полиција во пристанишниот град Драч, открила и запленила милион фунти скриени во возило кое доаѓало од Велика Британија. Државната полиција имала претходни информации дека во товарно комбе, кое доаѓало од Англија, имало голема колична пари. Од оваа причина, во соработка со царинските органи, извршени се детални проверки со скенер, каде се пронајдени скриени неколку пакувања, во кои имало британски фунти. ...

Read More »

Сали Бериша и неговото семејство се прогласени за „персона нонграта“ од САД

Државниот секретар на САД, Антони Бликен, вели дека тој јавно изјавува дека Бериша и неговото семејство нема право да влезат во САД. Тој вели дека постапките на Бериша ја поткопале демократијата. Блинкен појаснува дека Бериша, особено во времето како премиер, бил вклучен во коруптивни практики, како што се злоупотреба на јавни средства и мешање во јавни процеси, вклучително и користење ...

Read More »

Јури Ким: САД задоволни од начинот на кој се одржаа изборите во Албанија

Американската амбасадорка во Тирана, Јури Ким изјави дека САД се задоволни од начинот на кој се одржаа изборите во Албанија, на 25 април. Гостувајќи во телевизиска емисија, Ким рече дека ОДИХР оценил оти изборите биле фер, и покрај некои проблеми кои не го загрозиле изборниот процес. Американската дипломатка му честиташе на премиерот Еди Рама за победата и добиениот третиот мандат ...

Read More »

Демократска партија на 13 јуни избираат нов лидер

Демократи на 13 јуни ќе избираат нов лидер, по принципот еден член еден глас. Ова е едногласна одлука донесена на седницата на Националниот совет на партијата, по предлог на Претседателството, а по се зачестените барања за оставка на актуелниот лидер, Љуљзим Баша, по поразот на парламентарните избори, што во земјата се одржаа на 25 мај. Ова беа втори последователни порази ...

Read More »

Премиерот Рама е решен да го смени претседателот Мета

Премиерот на Албанија Еди Рама изјави денес дека е решен да го смени претседателот на Албанија Иљир Мета од позицијата бидејќи ја „срами државата“. Шефот на пратеничката група на владејачките социјалисти Таулант Бала кажа дека актуелниот парламент има доволно време до 9 септември, кога му завршува мандатот „да формира истражни комисии и да ја заврши постапката на отповикување во рамки ...

Read More »

Албанија: За првпат во едно деноноќие не е хоспитализиран ниту еден ковид пациент

За првпат во 14- месечната битка со Ковид-19 во Инфективната клиника во Тирана во последото деноноќие нема ново хоспитализирано лице заразено со опасниот вирус. Исто така, според Топ чанел, денеска не може да се забележат блиски на болни кои чекаат во кругот на клиниката. Во последните 24 часа во Инфективната клиника не се пријави ниту еден пациент со Ковид-19. Се ...

Read More »

Формирана анкетна комисија за разрешување на претседателот Мета

Албанскиот парламент на денешната пленарна седница го прифати барањето на парламентарната законодавна комисија за формирање анкетна комисија за разрешување  на претседателот Илир Мета. За гласаа 97 ипратеници и од власта и од опозицијата, против беа шест а еден пратеник беше воздржан. Претседател на девет члената комисијата е Алкет Хисени, потпретседател Мислим Муризи, додека секретар Клотилда Бушка. Разрешување на Мета побараа ...

Read More »

Вархеји во Тирана: Без целосен парламент не се движите кон ЕУ

Високиот комесар за проширување и соседство, Оливер Вархеји на заедничката прес-конференција со премиерот Еди Рама коментирајќи ги изборните резултати во Албанија рече дека ги чекаат конечните резултати, но порача дека целосниот и функционален парламент е суштински и е услов за патот на земјата кон ЕУ. Имаме навистина добар амбасадор и горд сум што работам со него, секако ја следам неговата ...

Read More »