Албанија

Народниот правобранител на Албанија, побара поништување на одлуката за задолжителен двонеделен карантин за лицата кои влегуваат од Македонија

Народниот правобранител на Албанија, побара поништување на одлуката за задолжителен двонеделен карантин за лицата кои влегуваат од Македонија и Грција, оценувајќи при тоа дека тоа го спречува остварувањето на нивното уставно право на глас. Во препораката испратена до Министерството за здравство, Централната изборна комисија и Техничкиот комитет на експерти, се бара целосно и итно поништување на одлуката. До институцијата народен ...

Read More »

Амбасадорката Ким по инцидентот во Елбасан побара спроведување на законот а од Мета, Рама и Баша воздржаност

По вооружениот инцидент што попладнево се случи во албанскиот град Елбасан, во кој беше убиен активист на владејачката социјалистичка партија, реагираше амерканската амбасадорка Јури Ким. Таа ги повика надлежните органи за спроведување на законот што побрзо и во целост да го испитаат инцидентот, да ги идентификуваат сторителите и да ги казнат со целата сила на законот. Со посебно внимание ги ...

Read More »

Активист на Социјалистичката партија на премиерот Рама е убиен во градот Елбасан а уште четири лица се повредени

Се вжештува атмосферата во Албанија пред неделните парламентарнми избори. Активист на Социјалистичката партија на премиерот Еди Рама е убиен во градот Елбасан а уште четири лица се повредени. Меѓу повредените има и припадничка на специјалната полициска единица „Ренеа“, која не била на должност но била во близина и дошла да помогне. Напаѓачот е нејзин поранешен колега. Според медиумите убениот е ...

Read More »

Комитетот на експерти објави дека заразените и сомнителните нема да гласаат

На неколку дена до парламентарните избори, албанскиот комитет на експерти за справување со пандемијата доцна попладнево ги објави протоколите за денот на изборите, 25 април. Она што посебно се нагласува е дека нема да гласаат сите заразени лица со Ковид-19, кои се во домашна изолација или се лекуваат во болница. Се препорачува и оние кои имаат симптоми на вирусот да ...

Read More »

Во Албанија пристигна нова пратка од 208 илјади дози вакцини (ВИДЕО)

Во Албанија попладнево пристигна нова пратка од 208 илјади дози вакцини од Синовак, со што се заокружува договорот со оваа компанија. Само што пристигнаа 208 илјади вакцини, дел од договорот на албанската влада со овластениот дистрибутер на вакцината Синовак. Веќе ја завршивме целата испорака од овој договор, обезбедувајќи вкупно 500 илјади дози вакцини. Од првиот момент на почетокот на процесот ...

Read More »

Со нож повредени пет лица во џамија во Тирана

Маж на 34- годишна возраст попладнево влегол во џамијата на улица „Патот на Каваја“ во Тирана и со нож повредил пет лца. Со брза интервенција полицијата успеала да го совлада и како што информираше станува збор за Рудолф Николи од градчето Бурел. Намилион настан се случил во 14:30 часот кога во џамијата сега уапсениот Николи, кој, според очевидци, бил многу ...

Read More »

Сите што се вакцинирани во Албанија со кинески и руски вакцини ќе добијат сертификат

Министерка за здравство Огерта Манастирлиу изјави денеска дека сите граѓани кои примиле вакцина против коронавирус на руски и кинески производители, ќе добијат потврда за вакцинација. Таа рече дека, и покрај фактот што ЕУ сè уште не ги одобрила вакцините, граѓаните нема да трпат последици поради тоа, пренесува порталот „Егзит“. Според неа, дури и ако се воведат т.н. ковид- пасоши, граѓаните ...

Read More »

Албанија од утре воведува двонеделен карантин за сите кои доаѓаат од Македонија и од Грција 

Албанија од утре воведува двонеделнен карантин за сите кои влегуваат на нејзина територија од Македонија и од Грција. Одлука за тоа денеска донесе Комитетот на експерти за справување со пандемијата и истата ќе биде во сила до трети мај. Несомнено, ефектот од масовната вакцинација во нашата земја почна да се чувствува. Но она што се забележува во регионот е поразличната ...

Read More »

Рама: Бугарија ја блокира Македонија за свои интереси

Албанскиот премиер Еди Рама упати сериозни обвинувања кон Бугарија, бидејќи, како што вели, го блокирала процесот на евроинтеграција на Македонија за свои интереси. Ваква оценка тој изнел гостувајќи во телевизиска емисија кога зборувал за очекувањата на меѓувладината конференција. Погледнете што се случува сега, во моментот кога нештата се готови, туп излегува Бугарија и ја блокира Македонија таму. Зошто Бугарија ја ...

Read More »

Претседателот на Централната изборна комисија, Целибаши ги повика младите да излезат на гласање

Претседателот на Централната изборна комисија (ЦИК), Илирјан Челибаши, неколку дена пред 25 април, кога во Албанија се одржуваат парламентарните избори, ги повика младите да станат дел од изборниот процес. Преку објава на Твитер тој напиша дека младите во Албанија треба да се вклучат во демократските процеси во земјата и да учествуваат на 25 април 2021. Ја охрабрувам албанската младина да ...

Read More »