Албанија

Круемади реизбрана за претседателка на Движењето за социјалистичка интеграција

По принципот еден член, еден глас, Моника Круемади е реизбрана за претседателка на третата по големина партија во Албанија, опозициското Движење за социјалистика интеграција (ЛСИ). Поради пандемијата и забраната за собири, гласањето било спровдено онлајн. Подршка и понатаму да остане на чело на партијата и дале 42.807 од вкупно 44.413 членови. Четириесет и шест годишната Круемади е сопруга на претседателот ...

Read More »

Архиепископот Јанулатос, поглавар на Албанската православна црква ја доби битката со Ковид-19 

Поглаварот на Албанската автоќефална црква, архиепископот на Тирана, Драч и цела Албанија, Анастас Јанулатос ја доби битката со коронаврусот, јави албанската агенција Балкан веб. -По 12 дена минати во клиника во Атина, поглаварот Јанулатос денеска треба да ја напушти болницата.Ќе остане во неговиот дом во изолација почитувајќи ги дадените препораки. Тој имаше лесна форма на болеста,наведува агенцијата. Веста дека е ...

Read More »

Претседателот Илир Мета на посета во Бигорски Манастир

Денеска, на покана на градоначалникот на општина Дебар г. Хекуран Дука, во градот Дебар пристигна Претседателот на Република Албанија, г. Илир Мета. Притоа, во неговата агенда беше планирана и посета на нашиот Манастир, така што попладнево, заедно со неговата придружба, градоначалникот,  дебарскиот муфтија г. Решат Качалнику и претседавачот на дебарската општина г. Башким Машкули беа наши гости, на општа радост ...

Read More »

Винченцо Дел Монако нов шеф на Мисијата на ОБСЕ во Албанија

Амбасадорот Винченцо Дел Монако од Италија е новиот шеф на Мисијата Организацијата за безбедност и соработка, ОБСЕ во Албанија. Италијанскиот дипломат го заменува Германецот Бернд Борхард кој мисијата на ОБСЕ ја предводеше во период од 2016 до 2020 година. Дел Монако служел 23 години во италијанската дипломатска служба, бил амбасадор на Италија во Ерменија и во Црна Гора. Служел и ...

Read More »

Баша обвини дека власта скрила 600 смртни случаи со ковид-19

Обвинувања со прекривање на реалната бројка на починати пациенти со ковид-19 во Албанија, изнесе во јавноста албанската опозиција. Лидерот на Демократската партија, Љуљзим Баша, гостувајќи во телевизиска емисија, излезе со тврдења дека биле скриени 601 смртен случај. Власта до крајот на октомври, тврди тој, скрила 414 смртни случаи, а само во ноември, пак, не биле прикажани 187. „Во периодот март-октомври ...

Read More »

Мисијата на ОБСЕ во Тирана организираше форум за развој на медиумите 

Мисијата на ОБСЕ во Албанија организираше годишен форум за развој на медиумите насочен кон олеснување на професионалниот дијалог на повеќе теми на албанските медиуми. На форумот присуствуваа претставници на Мисијата на ОБСЕ во Албанија, Делегацијата на Европската унија во Албанија, претставници на медиумски организации, експерти и студенти. Евроамбасадорот Луиџи Сорека а даде поддршка за албанските медиуми: „Задоволен сум што повторно зборувам ...

Read More »

76-години од ослободувањето на Тирана од нацистичките окупатори (ФОТО)

На 17 ноември се одбележува 76-годишнината од ослободувањето на Тирана од нацистите во 1944 година. Пред 76 години трупите на Првата нападна бригада предводена од Мехмет Шеху го ослободи главниот град на Албанија, после 19-дневни жестоки борби. Во тие операции активната улога имале жителите на главниот град. Операцијата за ослободување на Тирана беше подготвена и спроведена во рамките на општата ...

Read More »

Претседателот Мета им посака брзо закрепнување на свештените лица погодени од Ковид-19

Претседателот Илир Мета им посака брзо закрепнување на свештените лица позитвни на Ковид-19. На објава на Фејсбук тој меѓу другото напиша дека е горд на верската хармонија во земјата, која, како што оценува е уникатен пример и постира фотографија со лидерите на верските заедници. Се придружувам на молитвите на верниците и на желбата на Меѓурелигискиот совет на Албанија, за целосно ...

Read More »

Директорот на СЗО за Европа, Ханс Клуге во посета на Тирана

Директорот на Светската здравствена организација за Европа, Ханс Клуге денеска престојува во Албанија, каде имаше средба со шефот на државата Илир Мета. На објава на „Фејсбук“ Мета напиша дека разговарале за влошената епидемиолшка состојба со Ковид-19 во Албанија, како и неопходноста од поефикасни мерки за следниот период, во функција на заштитата на здравјето на секој граѓанин. Додава дека ја истакнал ...

Read More »

Екслузивно: Архиепископот Јанулатос, поглавар на Албанската православна црква, поради симптоми на ковид-19, од Тирана е пренесен во болница во Атина (ВИДЕО)

Поглаварот на Албанската православна црква, архиепископот Јанулатос, e пренесен во атинска болница, откако му биле констатирани благи симптоми на ковид-19, соопштија од албанската Архиепископија. Од таму додаваат дека било оценето оти 91-годишниот архиепископ треба да биде пренесен во болница во Атина за соодветна медицинска нега. Според информациите на грчката новинска агенција АНА-МПА, поглаварот на Албанската православна црква се тестирал за ковид-19, ...

Read More »