Македонци – Балкан

Градоначалникот на Благоевград го одобри отворањето на македонскиот клуб, поканети и премиерите

Македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ од Благоевград го најави свеченото отварање, предвидено за 30 октомври. Во поканата стои дека клубот има за цел да ја развива македонската традиционална и модерна култура, да гради културен мост меѓу Бугарија и Македонија, и да ги зајакне врските меѓу Македонците во Бугарија и Македонците ширум светот. Клубот „Никола Вапцаров“ основан е од Иницијативен комитет, ...

Read More »

Изложба „Портрети на Гоце Делчев“ отворена во Белград

Изложбата „Портрети на Гоце Делчев“, на уметникот Ангел Петров, свечено е отворена во Педагошкиот музеј во Белград. Здружението на Македонците „Македониум“ од Белград, на овој начин ги одбележа двата значајни датуми – 11-ти октомври – Денот на народноослободителната и антифашистичка борба и 23-ти октомври – Денот на македонската револуционерна борба. Бидејќи оваа година се навршува 150 години од раѓањето на ...

Read More »

Стојков: Клубот „Никола Вапцаров“ во Благоевград ќе биде отворен, ќе го поканиме и премиерот Ковачевски

Тоа е срамота и покажува на што сè се подложени Македонците во Бугарија, вели претседателот на ОМО “Илинден”-Пирин, Стојко Стојков за декларацијата со која Советот на Општина Благоевград го забрани отварањето на македонскиот клуб „Никола Вапцаров“, со образложение дека Благоевград нема да биде центар за слични пропагандни провокации и дека таму нема место за македонисти. Овие луѓе во Советот на ...

Read More »

Демократија во ЕУ – Бугарија: Советот на Општина Благоевград го забрани отворањето на македонскиот културен клуб Никола Вапцаров

Советот на Општина Благоевград го забрани отварањето на македонскиот културен клуб што требаше да го носи името на македонскиот поет Никола Вапцаров, наводно поради тоа што бил, како што велат од таму, „македонист“, пренесува „Фактор.мк“ Во образложението од Советот на Општина Благоевград стои дека „Благоевград нема да биде центар за слични пропагандни провокации“. Советникот Кирил Илиев од ГЕРБ изјави дека ...

Read More »

ОМО „Илинден“ – Пирин го прослави денот на Македонското востание

Претставници на организацијата на Македонците од Бугарија, ОМО „Илинден“ – Пирин денеска на повеќе локации го одбележа одбележан денот на Македонското (Кресненско) Востание. Фото: Фејсбук профил на ОМО „Илинден“ – Пирин На Фејсбук профилот на организацијата информираат дека во 10 часот во градот Кресна, пред споменикот на Димитар Поп-Георгиев Беровски, говор одржал Стојко Стојков. Фото: Фејсбук профил на ОМО „Илинден“ ...

Read More »

Пиринска Македонија 144 години од Македонско Кресенско востание

Македонското Кресненско востание е востание на Македонскиот народ против отоманската власт кренато на 17 октомври (5 октомври по стар стил) 1878 година, во селото Кресна, во долината на реката Струма во Пиринска Македонија, со цел ослободување и создавање на независна Македонска држава. Главните подготовки за кревање на востанието биле водени од повеќемина видни Македонци – учители, трговци и свештеници. Најангажирани во ...

Read More »

За пописот на населението, изборите за национален совет и Македонците во Србија

Каде и да сме, да знаеме кои сме. Изјаснете се слободно за својата национална припадност На 01.Октомври оваа година започна Пописот на населението, домаќинствата и становите 2022 во Србија. Резултатите од пописот се важни за секоја заедница, па така и за нашата македонска заедница во Србија. Едно е што ние мислиме и велиме дека не има многу повеќе, и се ...

Read More »

Европратениците повторно ќе расправаат за нерегистрираните здруженија на Македонците во Бугарија

На јануарската сесија на Парламентарното заседание на Советот на Европа, европските пратеници повторно ќе расправаат за прашањето за регистрација на здруженијата на Македонците во Бугарија, дознава МКД.мк. Ова следува по последната конечна пресуда на Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) против Бугарија од 28 мај 2020 година, во врска со одбивањето на државата да го регистрира здружението „Македонски клуб за ...

Read More »

ММДЧП финансира отворање на Македонски културен центар во Пиринска Македонија

Македонското меѓународно движење за човекови права гордо информира дека го финансиравме отворањето на македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“ во Горна Џумаја (градот преименуван во „Благоевград“ од Бугарија) во Пиринска Македонија. Официјална церемонија ќе се одржи на 30 октомври 2022 година. Културниот центар ќе го управува Македонското здружение за заштита на основните индивидуални човекови права, организација која се залага за правата ...

Read More »