Македонци – Свет

Македонското меѓународно движење за човекови права: Не е доволно само да кажеш дека си Македонец

Мораш да преземеш акција. Во спротивно, ќе продолжи раздавањето на се што е македонско на оние кои сакаат да не искоренат. Засекогаш ќе останеме „Северномакедонци“ од „Северна Македонија“ – изрази кои се измислени специјално да се искорени нашето име, идентитет, култура, наследство, јазик и историја. Не е доволно да кажеш дека си Македонец. Самото одење на македонски настани не е ...

Read More »

Македонците во Данска го одбележуваат големиот празник Водици (ФОТО)

Македонците во Данска го одбележуваат големиот празник Водици и по тој повод фрлаа крст во Белвустранд, Копенхаген, а најсреќен беше Марко Петровски, кој го фати светиот крст. Осум верници се фрлаа по крстот, церемонијата беше на море, и на минус 3 степени, а  Марко Петровски е среќниот. Тој и лани го фати крстот. Организатор е Македонска православна црква Св. Климент Охридски ...

Read More »

Изложба за македонскиот фронт претставена во Франција

По повод 105 години од завршувањето на Првата светска војна и одбележување на Денот на примирјето (11 Ноември) македонската асоцијација „Илинден 1903“ придонесе францускиот град Кантеле во Нормандија оваа година да биде домаќин на изложбата „100 години од Македонскиот фронт – секојдневниот живот на линијата на фронтот“ од македонските автори Иљо Трајковски и Мире Младеновски во тесна соработка со Асоцијацијата на наставници по ...

Read More »

Колумна на Бил Николов: Канадската дволичност и отвореното промовирање на нацизмот

Што е првата мисла што ви дојде на ум додека пратениците во канадскиот Парламент му дадоа стоечка овација на украински нацистички ветеран од Втората светска војна (настан кој е резултат на канадската доброволна слепа послушност во спроведување на американската надворешна политика). Можевте ли да помислите вакво нешто да се случи во канадскиот Парламент? Доколку ја следевте канадската политика во изминатите ...

Read More »

Централен совет на Македонците во Германија: Отворено писмо до канцеларот Олаф Шолц во врска со преговарачката рамка за Македонија

Почитуван господине Сојузен канцелар Шолц, Во врска со понатамошниот тек на преговорите за членство на Република Македонија[1] во ЕУ би сакале да Ве информираме за актуелната состојба и притоа да го изнесеме нашето гледиште. Не радува што неодамна во Берлин го пречекавте премиерот Ковачевски и недвосмислено му ja потврдивте Вашатаподдршка за Македонија на патот кон Европската унија. [1] Со Преспанскиот договор Република ...

Read More »

Централниот cовет на Македонците во Германија на сите Македонци им го честита Eвропскиот ден на јазиците

Централниот совет на Македонците во Германија по повод одбележувањето на 26-ти септември, Европскиот ден на јазиците, упати честитка до сите Македонци со порака да го зачуваат македонскиот како мајчин јазик, бидејќи, како што посочува, тоа е најголемото обележје на националниот идентитет, но и да научат и други јазици, зашто тоа е алатка за стекнување поголемо меѓукултурно разбирање. Европскиот ден на јазиците ...

Read More »

Второ рочиште во процесот на ММДЧП/Бил Николов во Македонија

Второто рочиште во процесот за навреда и клевета што Македонското меѓународно движење за човекови права и претседателот на ММДЧП Бил Николов го покренаа против 360 Степени, македонски медиум контролиран од САД, ќе се одржи во петок, 22 септември 2023 година, во 10 часот, судница бр. 22 во Основниот граѓански суд Скопје, Македонија. Ги повикуваме македонските и меѓународните медиуми, организации за ...

Read More »

Вo петок завршно рочиште за судскиот процес на Бил Николов против Бујар Османи

Завршното рочиште во предметот за навреда и клевета што Македонското меѓународно движење за човекови права и претседателот на ММДЧП Бил Николов го покренаа против министерот за надворешни работи на режимот во Македонија Бујар Османи ќе се одржи во петок, 15 септември 2023 година во 10 часот, во судница 8 во Основниот граѓански суд Скопје, Македонија. Ги повикуваме македонските и меѓународните ...

Read More »

Македонското меѓународно движење за човекови права: Преземајте акција бранете ја Македонија и Македонците (ВИДЕО)

Ако ние Македонците не си помогнеме едни на други, кој ќе ни помогне? Еве ја нашата страница за донации: https://mhrmi.org/donations – Со вашите донации директно помагаме животно важни проекти за заштита на човековите права и за одбрана на нашето име, идентитет, јазик, култура и историја. На пример: – Виталната кампања Нашето Име Е Македонија, со која бараме враќање на македонското име ...

Read More »

Роберт Кленкоски и министерката Луција Путрих ја засилуваат соработката за интеграцијата на Македонија во ЕУ

На 20 јули 2023 година се одржа значаен онлајн разговор помеѓу Роберт Кленкоски, претседател на Централниот совет на Македонците во Германија, и министерката Луција Путрих, полномошничката на земјата Хесен при Бундестагот за федерални и европски прашања. Средбата беше поддржана од Уте Штетнер, директорка на Одељението за европски и меѓународни работи во Хесенската државна канцеларија. Цел на овој разговор беше поддршка на ...

Read More »