Македонци – Свет

Второ рочиште во процесот на ММДЧП/Бил Николов во Македонија

Второто рочиште во процесот за навреда и клевета што Македонското меѓународно движење за човекови права и претседателот на ММДЧП Бил Николов го покренаа против 360 Степени, македонски медиум контролиран од САД, ќе се одржи во петок, 22 септември 2023 година, во 10 часот, судница бр. 22 во Основниот граѓански суд Скопје, Македонија. Ги повикуваме македонските и меѓународните медиуми, организации за ...

Read More »

Вo петок завршно рочиште за судскиот процес на Бил Николов против Бујар Османи

Завршното рочиште во предметот за навреда и клевета што Македонското меѓународно движење за човекови права и претседателот на ММДЧП Бил Николов го покренаа против министерот за надворешни работи на режимот во Македонија Бујар Османи ќе се одржи во петок, 15 септември 2023 година во 10 часот, во судница 8 во Основниот граѓански суд Скопје, Македонија. Ги повикуваме македонските и меѓународните ...

Read More »

Македонското меѓународно движење за човекови права: Преземајте акција бранете ја Македонија и Македонците (ВИДЕО)

Ако ние Македонците не си помогнеме едни на други, кој ќе ни помогне? Еве ја нашата страница за донации: https://mhrmi.org/donations – Со вашите донации директно помагаме животно важни проекти за заштита на човековите права и за одбрана на нашето име, идентитет, јазик, култура и историја. На пример: – Виталната кампања Нашето Име Е Македонија, со која бараме враќање на македонското име ...

Read More »

Роберт Кленкоски и министерката Луција Путрих ја засилуваат соработката за интеграцијата на Македонија во ЕУ

На 20 јули 2023 година се одржа значаен онлајн разговор помеѓу Роберт Кленкоски, претседател на Централниот совет на Македонците во Германија, и министерката Луција Путрих, полномошничката на земјата Хесен при Бундестагот за федерални и европски прашања. Средбата беше поддржана од Уте Штетнер, директорка на Одељението за европски и меѓународни работи во Хесенската државна канцеларија. Цел на овој разговор беше поддршка на ...

Read More »

ММДЧП и Каракамишева почнаа процес пред Европскиот суд за човекови права за преименувањето

Македонското меѓународно движење за човекови права започна уште еден процес пред Европскиот Суд за Човекови Права, овојпат во соработка со Тања Каракамишева – Јовановска, редовен професор по македонско уставно право. Врз Македонците беа извршени сериозни прекршувања на човековите права во пресрет и како резултат на принудната промена на името која илегално ни беше наметната од режимот во Македонија со “Преспанскиот ...

Read More »

Жалба на Централниот Совет на Македонците до германскиот Бундестаг за употребата на термините “северномакедонски” и “Северномакедонец”

Совет на Македонците во Германија, cо голем интерес ги следевме дебатите на 15-ти јуни 2023 година во Бундестагот и сакаме да ја изразиме нашата благодарност за активната поддршка на Владата на Сојузна Република Германија за нејзината силна поддршка кон македонскиот народ на неговиот пат кон Европската Унија. Идентитетот, јазикот и културата на македонскиот народ се од големо значење и сакаме ...

Read More »

Колумна на Бил Николов: Сенатор Крис Марфи, неприател на Македонскта држава 

Коментар на претседателот на ММДЧП Бил Николов (со насловот: Американските политичари немаат право да ја диктираат македонската иднина) објавен во Truthout, влијателна американска непрофитна новинска организација: Во мај, сенаторот Крис Марфи искористи дел од бесконечниот тек на американски даночни пари да одлета до Западниот Балкан, со попатна станица во Република Македонија, да побара (читај: да им се закани) од Македонците да ...

Read More »

ММДЧП на средба во канадското министерство за надворешни работи, побара поддршка за македонските политички затвореници, македонското име, идентитет и историја

Претседателот на Македонското меѓународно движење за човекови права, Бил Николов се сретна со Елизабет Андерсон, висока советничка за меѓународна безбедност на министерката за надворешни работи на Канада Мелани Џоли, и со Мери Лиз Пауер, висока советничка за политики на министерката Џоли. На средбата, Николов побара Канада да се заложи за итно ослободување на македонските политички затвореници и да го осуди ...

Read More »

Македонската дијаспора го одбележува Светскиот ден на бегалците со 20 000 црвени стапалки во сеќавање на децата-бегалци од Егејска Македонија

Раните и лузните од едно загубено детство – 75 години лузни и трауми од Граѓанската војна. По повод денешниот меѓународен ден на бегалците од денеска до 2 август отворена е изложба во организација на македонските заедници од Чешка и Полска во одбележување на 75 годишнината од прогонот на македонските деца од Егејскиот дел на Македонија. На границата меѓу Чешка и ...

Read More »

Колумна на Претседателот на Македонско меѓународно движење за човекови права од Канада

Замислете ги САД како еден убиец (не би требало да ви биде тешко). Вујко Сем убива некого, доказите се силни, има мноштво на сведоци, тој го признава делото, а чинот дури е снимено и на видео. Но, на Вујко Сем нема да му се суди за убиство – наместо тоа ќе го слават како поборник за човекови права и демократија. ...

Read More »