Македонци – Свет

Претседателот на ММДЧП Бил Николов: Дали би прифатила Франција нејзиниот јазик и култура да се прогласат за германски ?

Претседателот на Македонското меѓународно движење за човекови права од Канада и бескомпромисен борец за зачувување на македноскиот идентитет и интегритет, Бил Николов во својот најнов твит напиша: “Емануел Макрон, дали би прифатил Франција, нејзиниот јазик и култура да се прогласат за германски; дека нацистите ја „ослободиле“ Франција во војната; вашето име да биде Западна Франција и да се откажете од ...

Read More »

Даниел Илиев по втор пат избран за градоначалник на град Херинген во покраина Хесе

Даниел Илиев, Македонец по потекло, од 1 јули го започнува својот втор шестгодишен мандат како градоначалник на германскиот град Херинген. На 25.05.2022 Илиев положил заклетва за втор мандат, откако на 6 март освои 85.4% од гласовите. На крајот од најновата седница на градскиот парламент во градското собрание, првиот човек на градскиот совет Алфред Рост повторно го задолжи Илиев совесно да ...

Read More »

Колумна на претседателот на ММДЧП Бил Николов објавен во американското списание Covert Action Magazine

Но малкумина Американци знаат за ова, или им е гајле Текст на претседателот на ММДЧП Бил Николов објавен во американското анти-империјалистичко списание Covert Action Magazine (CAM), кое ги разоткрива американските тајни операции низ светот: https://covertactionmagazine.com/2022/05/23/u-s-supports-cultural-genocide-in-macedonia-and-imprisonment-of-dissidents-as-part-of-its-geo-strategic-alignment-with-greece/ (Забелешка: уредниците на Covert Action Magazine: CAM го користат името “Македонија”, а не наметнатото име “Северна Македонија” – ние го почитуваме правото на самоопределување на ...

Read More »

Колумна од Бил Николов, претседател на Македонското меѓународно движење за човекови права: „Не мразат поради нашата слобода“

Не. Ја мразиме американската надворешна политика затоа што ни ги уништува земјите. Кои сме тоа „ние“? Македонија, и секоја друга земја во која Соединетите Американски Држави интервенирале. Американските политичари се обидуваат секое прашање да го претворат во сценарио „ние (САД) против нив“ и секогаш ги обвинуваат „другите“. Но да го погледнеме ова сценарио: Дознаваш дека некој те мрази или е ...

Read More »

Претставници на македонските иселенеци во Германија имаа средба во македонската амбасада

Претставници на македонските иселенеци во Германија имаа средба во македонската амбасада која, по тој повод, на Фејсбук објави соопштение: Средба во Амбасадата во насока на поврзување на претставници на организации на македонската дијаспора во Германија од македонска и албанска етничка припадност и дискусија и размена на идеи за можностите за вмрежување, потенцијалот за идна соработка за заеднички проекти во иднина ...

Read More »

MMДЧП пред Европскиот суд за човекови права почнува постапки за ослободување на македонските политички затвореници

Македонското меѓународно движење за човекови права покрена неколку процеси пред Европскиот Суд за Човекови Права, конкретнo со цел: да се обезбеди итно ослободување на македонските политички затвореници уапсени од режимот на СДС/ДУИ во Мaкедонија; да се понуди итна медицинска помош која досега режимот им ја ускрати на неколкумина од политичките затвореници кои имаат итна медицинска потреба; да се повика на ...

Read More »

Почина Јанко Томов Македнски активист во Австралија

На 11 февруари 2022 година  во Бризбеин, Австралија почина Македонецот Јанко Томов, кој беше познат и признат во македонската заедница на петтиот континент. Тој  беше посветен на македонските прашања и македонската кауза.. Живееше во Австралија, а со својте пишани дела беше бранител на Македонија и македонска вистина. Јанко Томов беше роден во Струмица, на 4 мај 1938 година, а во ...

Read More »

150 години од раѓањето на Смиле Војданов

Под исклучително ниски температури и со почитување на мерките за претпазливост од ковид-19, денес на градските гробишта Пери Маунт Парк во градот Понтијак во сојузната држава Мичиген со пригодна свеченост беше одбележан јубилејот 150 години од раѓањето на илинденскиот војвода, член на Македонската револуционерна организација и долгогодишен деец во македонското национално движење во татковината и во иселеништвото – Смиле Војданов. ...

Read More »

Македонското меѓународно движење за човекови права ги повикува европратениците да побараат да се стави крај на анти Македонските политики на ЕУ и НАТО

Многу европски политичари ја осудија Бугарија поради нејзините се поголеми барања насочени против Македонија, и во нив гледаат кршење на најосновните човекови права на Македонците. Бугарија бара Македонија да си ја измени својата историја и да продолжи да го редефинира македонскиот национален идентитет – а ова го условува со блокада на македонското членство во ЕУ. Воедно, Бугарија продолжува да го ...

Read More »

Цела област во Романија се вика Македонија постои 6 векови

Македонија ја има во Романија, поточно една цела област- шума го носи тоа име, специјално заштитена област на многу ретки птици кои се среќаваат само таму и никаде на светот. Лоцирана е во западнот дел на земјата, во административната територија на округот Јudețului Timiș- Тимиш. Природното богатство е на територијата на градот Цајова, непосредна близина на националниот пат. Фантастичната и ...

Read More »