Македонци

ОМД: Голем скандал Нимиц вработил грчка асистентка

  Метју Нимиц, специјалниот посредник за решавање на спорот кој Грција го има со името на Македонија Метју, вработил грчкa асистентка, Еленор Деметридис, тврдат од Обединетата македонска дијаспора. Тие му пишале на Нимиц, а тој им вратил дека по неговото пензионирање од компанијата General Atlantic дека му бил доделена асистентка која ќе им помага и на другите пензионирани вработени од ...

Read More »

Весникот на Македонците во Бугарија “Народна Волја” се заблагодарува на ММДЧП за непроценливата поддршка

Ние, Македонците, многу често страдаме од патриотско празнословие. Големите зборови и планови немаат крај, како и критиките кон оние што работат. Ние од редакцискиот колегиум на „Народна волја“ тоа многу добро го знаеме. Го знаеме на свој грб. Критики колку сакате, а помошта е многу ретка. Патриоти на зборови има многу, но малкумина се оние кои се патриоти и по ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден”-Тирана упати честитка за Нова Година 2018

Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо ви честита  Нова Година 2018 годиа, со желба за многу лични успеси и бериќетна година! – стои во честитката потпишана од претседателот на Македонско друштво “Илинден“-Тирана Никола Ѓурѓај и претседателот на разгранокот за Голо Брдо Или Халилај.

Read More »

Се одржа вториот Македонски Фолклорен Фестивал СОНЦЕ 2017 (ВИДЕО)

  ТВ Корча пренесува за Вториот Македонски Фолклорен Фестивал СОНЦЕ 2017 кој синоќа се одржа во Корча. Целиот фестивал ТВ Корча ќе го емитува за новогодишните празници. Исто така, фестивалот ќе се емитува и на вториот канал на државната албанска телевизија. Благодарност до сите учесници на фестивалот, до фолклорниот ансамбал “Мислешево” од Струга и уметничкиот раководител Здравко Јакимовски Банар, фолклорната ...

Read More »

Претседателот на Собранието на Република Македонија ги посети Македонците во Мала Преспа (ВИДЕО)

Во склоп на официјалната посета на делегацијата предводена од Претседателот на Собранието на Република Македонија,  Талат Џафери на Република Албанија, оствари посета на општина Пустец, Мала Преспа. Претседателот Џафери беше пречекан од страна на потпретседателот на општината, Андон Јани, претседателката на советот на округот Корча, Ана Веруши и советниците на општина Пустец, Мала Преспа. Претседателот на Собранието изрази големо задоволство ...

Read More »

Втор Македонски Фолклорен Фестивал “СОНЦЕ 2017“ во Корча

  Во организацијата на Македонскиот културен центар СОНЦЕ од Корча, во Корча ќе се одржи традиционалниот Втор Македонски Фолклорен Фестивал СОНЦЕ 2017. Фестивалот ќе се одржи на 22 декември 2017 година (петок) со почеток во 17 часот, во Салата на Медресата. На фестивалот ќе настапат фолклорни групи и пеачи од Албанија и од Македонија со богата музичка програма, меѓу кои ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден”-Тирана ја поздрави одлуката за целодневна работа на преминот Џепиште-Требиште

Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо благодарност до владите на Македонија и Албнија граничниот премин Џепиште -Требиште да работи 24 часа Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо го поздравува одлуката донесена на заедничката седница одржена во Поградец на Владите на Македонија и Албнија  граничниот премин Џепиште – Требиште во Областа Голо Брдо да работи ...

Read More »

Македонското меѓународно движење за човекови права: Одговор на статијата од Патрик Винтур

  Статијата „Македонија вели дека треба да се приклучи кон ЕУ за да се оневозможи авторитарното владеење“ од Патрик Винтур, објавена во „Гардијан“ на 15 декември, 2017, е несмасно составен напис кој само ги повторува шаблоните и сосема погрешните аргументи на министерката за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска. Не постои ниту навестување на обид критички да се испитаат лажните ...

Read More »

Воскопулос: „Република“ јасно ја разликува државата Македонија од грчкиот регион

  После 1991 година и распадот на Југославија, Македонија направи идеално решение, дури да се убедат – амортизираат грчките опсесии, пишува во фејсбук статус Павлос Воскопулос Филипов, член на пoлитичкиoт сeкрeтaриjат нa партијата на македонското национално малцинство во  Грција  “Виножито”. Конкретно народот и влста почитувајќи го грчкиот „страв“ или грчките резерви околу употребувањето на терминот „Македонија“ (има регион во северна Грција ...

Read More »

Премиерите на Македонија и Албанија го посетија Пустец Мала Преспа (ВИДЕО)

  Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, заедно со неговиот колега, премиерот на Република Албанија, Еди Рама, денеска беше во посета на општина Пустец, областа Мала Преспа. Премиерот Заев, придружуван од заменик претседателот на Владата и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, министерката за образование и наука, Рената Дескоска заедно со премиерот на Албанија, Рама, кој беше придружуван ...

Read More »