Македонци

Македонскиот амбасадор оствари работна средба со Словенскиот, Хрватскиот и Српскиот амбасадор во Тирана

Македонскиот амбасадор во Тирана, Данчо Марковски, во просторите на македонската амбасада  денеска оствари работна средба со Петер Јапељ, амбасадор на Словенија, Златко Крамариќ, амбасадор на Хрватскa и Слободан Вукчевиќ амбасадор на Србија во Тирана. На средбата разговарано е за повеќе прашања од интерес на четрите земји и народа. Дипломатите се договориле во идина почесто да се среќаваат со цел реализација на ...

Read More »

Македонците во Албанија во последните години се соочуваат со агресивна политика од страна на Бугарија за нивна асимилација (ВИДЕО)

Во емисијата “Конак” на албанската телевизија СОТ7 гостуваше претседателот на Македонската алијанса за европска интеграција (МАЕИ), Васил Стерјовски. Во емисијата беше потенцирано агресивното однесување на Бугарија за асимилирање на Македонците во Албанија. Покрај другото, во емисијата од страна на Стерјовски беше објаснет историскиот процес кој доведе до тоа Македонците во Албанија, во последните години, да се соочуваат со бугарската политика ...

Read More »

Трагична несреќа во Требиштe, областа Голо Брдо

Во средата, околу 17 часот во областа Голобрдо, во близина на селото Требиште се случи тешка сообраќајна несреќа. Имено, возило во кое имало два патника, излетало од коловозот и паднало неколку метри под коловозот. На местото на несреќата животот го загубил малолетникот Ф.П., 17 години. На вториот патник Е.Т., кој се здобил со тешки повреди, укажана му е лекарска помош ...

Read More »

Бугарија го враќа долгот кон Албанија

Проф. д-р Катерина Тодороска Дниве сме сведоци на интензивна активност на бугарските владини претставници и нивните гласноговорници во однос на фаворизирање на Република Албанија на патот кон европското семејство. Во таа насока многу гласно од нивна страна се говори за растурање на пакетот Македонија-Албанија, како држави чиј влез во ЕУ би се движел како заедничка патека. Според мене, ваквиот бугарски ...

Read More »

Честитка од Македонско друштво “Илинден“-Тирана по повод празникот Свети Климент Охридски 

По повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски, македонското друштво “Илинден“-Тирана, упати честитка до Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустиниана Прима, господин,  господин Стефан и до сите Македонци каде и да се. Од мое лично име, во име на друштвото и на сите Македонци во Албанија упатуваме честитки по повод утрешниот голем христијански празник, денот на Свети Климент Охридски чудотворец – ...

Read More »

МАЕИ: Нека ни е честит и вековит Денот на Свети Климент, македонскиот духовен патрон и заштитник на македонскиот народ

Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, на сите Македонци каде и да се им го честита денешниот празник „Св. Климент Охридски“. На овој празник го славиме ликот и делото на големиот македонски просветител „Св. Климент Охридски“, кој бил еден од најистакнатите ученици на светите браќа Кирил и Методиј.  Свети Климент бил прв словенски епископ и основоположник на Охридската книжевна школа. ...

Read More »

Преспанскиот Херој Васил Јанкула заминува на својата втора операција благодарение на Моме Кинг и Беговата Армија

Триесет годишниот Васил Јанкула, попознат како преспанскиот херој, утре заминува на втора операција  во Србија, благодарение на хуманоста на неговите другари што ги запознал преку тикток.  Нема кој не чул за преспанскиот херој, кој со трицикл во мај 2019 направи кружна тура од 800 километри околу државава, за една седмица,  со цел да докаже дека сите сме исти, дека лицата со попреченост ...

Read More »

Управниот одбор на Централниот совет на Македонците во Германија оствари средба со Македонскиот амбасадор, Назифи во Берлин

Денеска во просториите на македонската амбасада претседателот Роберт Кленкоски и заменик претседателот Горан Николоски се сретнаа со македонскиот амбасадор Рамадан Назифи. „Имавме пријатна средба со амбасадорот. Откако г-дин Назифи се претстави себеси и неговите најблиски соработници, го запознавмe и со активностите на Централниот совет, кој е активен во македонската заедница во Германија од 2019 година“, вели Кленкоски. „Разговаравме многу отворено ...

Read More »

Македонскиот амбасадор Данчо Марковски во посета на Македонскиот штандот во меѓународниот саем во Тирана

Македонскиот амбасадор Данчо Марковски, придружуван од министерот- советник Сашко Ташулов и вториот секретар Блерта Сали беа на посета на Македонскиот штандот во меѓународниот саем во Тирана. Ова година за прв пат на заеднички штанд, во организација на Инвестицискиот форум на Коморите на Западен Балкан (WB6 CIF) учествуваа 31 компании од земјите од регионот, меѓу кои и македонски фирми, вчера го ...

Read More »

Mакедонско друштво “Илинден”-Тирана доби ИТ опрема од „Донирај компјутер“

Неколку години по ред, вниманието на македонската и светската јавност го привлекува една акција наречена „Донирај компјутер“. Тоа е самоиницијативна акција од г-динот Борче Стаменов од Кавадрци за прибирање половни компјутери, нивно репарирање и донирање на граѓани од ранлива категорија. Акцијата беше започната во 2016 година и до сега има донирано 1240 компјутери на семејства низ цела Македонија. Оваа акција ...

Read More »