Македонци

Општината Пустец е единствената во Албанија во која нема аптека

Општина Пустец, областа Мала Преспа е единствена општина во Албанија без аптека, поради што повеќе од 3 000 жители на оваа мала општина треба да поминат десетици километри за да набават лекови во Корча, Поградец или Ресен јави Ора њуз. Аптека немаме. Нема каде да набавиме ниту основни лекови за едноставни болести. Кога имаме здравствени проблеми или самите одиме до ...

Read More »

Со европски пари ќе се рехабилитира патот до црквата на островот Мал Град, ќе се санира плоштадот во село Глобочани и патот до музејот на Спасе

Во просториите на општина Пустец потпишан е договор меѓу четворица партнери за почеток на проектот „Smart4You2“, што е поддржан од ИПА2. Според градоначалникот на Пустец, Пали Колефски, освен него потпис ставиле претставници на општина Битола и музејскиот центар од овој град, како и Регионалната дирекција за културно наследство од Корча.  Проектот кај нас опфаќа рехабилитација на патеката до црквата „Света Богородица“ ...

Read More »

Изложба „Портрети на Гоце Делчев“ отворена во Белград

Изложбата „Портрети на Гоце Делчев“, на уметникот Ангел Петров, свечено е отворена во Педагошкиот музеј во Белград. Здружението на Македонците „Македониум“ од Белград, на овој начин ги одбележа двата значајни датуми – 11-ти октомври – Денот на народноослободителната и антифашистичка борба и 23-ти октомври – Денот на македонската револуционерна борба. Бидејќи оваа година се навршува 150 години од раѓањето на ...

Read More »

Македонците во областа Голо Брдо со нов пат од Радоешта до Острени 

Македонците во областа Голо Брдо со нов пат од Радоешта до Острени се користи од жителите на областа Голо Брдо, финансирањето доаѓа од Општина Булќиза во рамките на рехабилитација на приоритетните патишта во општината, овој пат кој со години е повеќе од амортизиран од утре ќе почне да се асфалтира со што максимално ќе се олесни движењето на жителите и возилата во областа ...

Read More »

Министерот советник во македонската амбасада во Тирана, Спахиу учествуваше на средба во Централната изборна комисија 

Министерот советник во македонската амбасада во Тирана, Љуфтим Спахиу учествуваше на консултативната средба организирана од албанската Централната изборна комисија (ЦИК) во рамки на подготовките за локалните избори во оваа земја. Членови на комисијата предводени од претседателот Илирјан Целибаши со претставниците на амбасадите кои имаат малцинства во нашата земја разговараа за едукативната програма за изборите за органи на локалната самоуправа што ќе ...

Read More »

Стојков: Клубот „Никола Вапцаров“ во Благоевград ќе биде отворен, ќе го поканиме и премиерот Ковачевски

Тоа е срамота и покажува на што сè се подложени Македонците во Бугарија, вели претседателот на ОМО “Илинден”-Пирин, Стојко Стојков за декларацијата со која Советот на Општина Благоевград го забрани отварањето на македонскиот клуб „Никола Вапцаров“, со образложение дека Благоевград нема да биде центар за слични пропагандни провокации и дека таму нема место за македонисти. Овие луѓе во Советот на ...

Read More »

Демократија во ЕУ – Бугарија: Советот на Општина Благоевград го забрани отворањето на македонскиот културен клуб Никола Вапцаров

Советот на Општина Благоевград го забрани отварањето на македонскиот културен клуб што требаше да го носи името на македонскиот поет Никола Вапцаров, наводно поради тоа што бил, како што велат од таму, „македонист“, пренесува „Фактор.мк“ Во образложението од Советот на Општина Благоевград стои дека „Благоевград нема да биде центар за слични пропагандни провокации“. Советникот Кирил Илиев од ГЕРБ изјави дека ...

Read More »

ОМО „Илинден“ – Пирин го прослави денот на Македонското востание

Претставници на организацијата на Македонците од Бугарија, ОМО „Илинден“ – Пирин денеска на повеќе локации го одбележа одбележан денот на Македонското (Кресненско) Востание. Фото: Фејсбук профил на ОМО „Илинден“ – Пирин На Фејсбук профилот на организацијата информираат дека во 10 часот во градот Кресна, пред споменикот на Димитар Поп-Георгиев Беровски, говор одржал Стојко Стојков. Фото: Фејсбук профил на ОМО „Илинден“ ...

Read More »

Пиринска Македонија 144 години од Македонско Кресенско востание

Македонското Кресненско востание е востание на Македонскиот народ против отоманската власт кренато на 17 октомври (5 октомври по стар стил) 1878 година, во селото Кресна, во долината на реката Струма во Пиринска Македонија, со цел ослободување и создавање на независна Македонска држава. Главните подготовки за кревање на востанието биле водени од повеќемина видни Македонци – учители, трговци и свештеници. Најангажирани во ...

Read More »

Скулпторот Генци Кадриу, Македонец од Голо Брдо подготвува уметничкото прикажување на главните личности на Македонија

Дниве сме сведоци на активностите околу еден исклучителен настан од културата, кој за нас, како Македонци во Албанија има особено значење. Станува збор за подготовките за презентација на делата на дипломираниот скулптор Генци Кадриу, чие потекло е од с. Требиште во областа Голо Брдо во Албанија. Своето високо образование го завршува на Академијата за ликовни уметности во Тирана, во 1990 ...

Read More »