Македонци

Прекрасната Мала Преспа ве пречекува на 23 јули на незаборавна вечер во звуците на албанските и македонските играорци

Прекрасната Мала Преспа ве пречекува на 23 јули кај Ресторант Кичо Аго во 19:00 часот на незаборавна вечер во друштво на прекрасните звуци и изведби на албански и македонски играорци. Во Мала Преспа живеат околу 5 700 жители, сите од македонско етничко потекло и со православна христијанска вероисповед. Не го пропуштајте!  

Read More »

Архитектот Благој Здравев од Штип даруваше  проект за камбанаријата на црквата “Св. Архангел Михаел” во Пустец

Дипломираниот инженер архитект Благој Здравев од Штип бесплатно изготви проект за камбанаријата на црквата во Пустец, Мала Преспа, кој денеска им беше претставен на надлежните. Од мое лично име, во име на локалната власт и жителите на Пустец искажувам голема  благодарност на дипл.инж.арх. Благоj Здравев, од Штип коj даруваше архитектонски проект за камбанариjата на црквата “Св. Архангел Михаел” во Пустец, ...

Read More »

Групата од Македонија “Иванов квартет“ ќе учестуват на концерт во Тирана 

Македонската амбасадата во Тирана во соработка со Националниот младински конгрес, организациите „Rias“ и „Youth Music“ и општина Тирана, во рамките на “Тирана европска младинска престолнина 2022“ со задоволство ве поканува на „Ѓон Мили џез и блуз фестивал со посебно уметничко учество на групите: Групата од Македонија “Иванов квартет“ Австриската група “TechRider – гитарско трио на островот Џули“ Финска група “Pylkkanen Nu ...

Read More »

Македонците од Мала Преспа загрижени за татковината (ВИДЕО)

Нема правда за Македонија тивко со наведната глава и солзи во очите вели 80 годишниот дедо Вангел од Пустец, кој како и сите жители на Мала Преспа, будно следи што се случува во нашата Македонија. Заради грците велат го сменавме името, сега не толчат бугарите и нема да сопрат,но ние не смееме да потклекнеме. Ние не знаеме што сме што ...

Read More »

Преспа – Второто најголемо езеро кое Македонија го дели со Грција и Албанија буквално го снемува (ВИДЕО)

Преспанското езеро пред еколошка катастрофа, второто по големина природно езеро кое Македонија ги дели со Грција и Албанија буквално го снемува.Нивото на езерото се спушта и до 3 метри под критичниот минимум,а повлекувањето на водата долж брегот е од неколку стотици метри па се до 3 километри, во зависност од конфигурацијата и местоположбата-вака е на македонската страна, но на албанската ...

Read More »

Честика од партијата “Единствена горанска партија“ по повод Курбан Бајрам

Во име на партијата “Единствена горанска партија“ на сите припадници на Македонско-Горанската заедница на Косово и сите Муслимани им го честитам Курбан Бајрам! Како и секогаш, Бајрам носи радост во нашите домови. Сакајќи да ги поминеме деновите на Бајрам со радост и бериќет, наша должност е да продолжиме да бидеме внимателни и да се придржуваме кон потребните препораки за зачувување на здравјето ...

Read More »

Честитка по повод Курбан Бајрам од Македонското друштво “Илинден“-Tирана

Почитувани верниците со Исламска Вероисповед во Република Албанија и во целиот свет во името на Македонско друштво “Илинден“-Тирана ви честита Курбан Бајрам, со желба за многу лични успеси и бериќетна година – стои во честитката потпишана од претседателот на друштвото Никола Ѓурѓај.

Read More »

Mакедонско друштво “Илинден”-Тирана доби ИТ опрема од “Донирај компјутер“  

  Неколку години по ред, вниманието на македонската и светската јавност го привлекува една акција наречена “Донирај компјутер“. Тоа е самоиницијативна акција од г-динот Борче Стаменов од Кавадрци, Македонија за прибирање половни компјутери, нивно репарирање и донирање на граѓани од ранлива категорија, aкцијата беше започната во 2016 година. Оваа акција беше од голема полза за децата од ранливите категории во ...

Read More »

Македонскиот амбасадор Данчо Марковски оствари со заменик министерката за надворешни работи Артемис Мало

Македонскиот амбасадор Данчо Марковски денес оствари со заменик министерката за надворешни работи Артемис Мало, корисна размена на мислења за актуелни теми од билатералните односи на Македонија и Албанија на средбата меѓу Македонскиот  амбасадорот Марковски и заменик министерката за надворешни работи Артемис Мало. На средбата беа потврдени добрите меѓусебни односи на двете земји, а посебно и одличната соработка на министерства за ...

Read More »

ММДЧП го осудува бугарското вознемирување на активистите на македонското малцинство овозможено од ЕУ

Политичката партија на Македонците ОМО “Илинден”-Пирин објави соопштение (подолу) во врска со драматичниот пораст на закани и малтретирање со кои се соочуваат од страна на бугарските власти и цивили. По шокантната одлука на Европската Унија да ја поддржи кампањата на Грција за промена на името на Република Македонија и бришење на етничкиот идентитет и историјата на Македонците (ова се клучните ...

Read More »