Македонци

Светскиот Македонски Конгрес ќе се одбележи Денот на независноста на Македонија во Канада

Во организација на Светскиот Македонски Конгрес – Канада и македонските цркви и организации од цела Канада, на 16 септември 2017 година во храмот на Македонската Православна Црква “Свети Климент Охридски“ на 76 Overlea Blvd, Toronto, во 20.00 часот (8.00pm) ќе се одбележи Денот на независноста на Македонија и 26 годишнината од самстојноста на Македонија! Во програмата ќе настапи културно-уметничкото друштво ...

Read More »

Стипендисти на Владата на Република Македонија запишани во академската 2017/2018 година студенти со македонско потекло кои живеат во државите на Балканскиот Полуостров

Список на избрани кандидати студенти со македонско потекло кои живеат во државите на Балканскиот Полуостров, стипендисти на Владата на Република Македонија запишани во академската 2017/2018 година. Ред. број Име и презиме Држава Факултет Студентски дом 1 Анастасиос Иоанну Р.Грција Универзитет ,,Гоце Делчев”, Штип – Музичка академија – чалгиска музика – кларинет ДСД „Браќа Миладиновци“ – Штип 2 Зоја Сергеева Џилџова ...

Read More »

Македонците во областа Гора со нов пат Kукс – Шиштеец

  Заврши асфалтирањето на патот Kукс – Шиштеец, овој проект е финансиран од Албанската владата. Утрово премиерот Еди Рама објави видео од изградбата на патот што ќе го олесни животот на жителите на областа Гора. Според Рама овј пат ке го зголеми развојот на областа Гора и ке го зголеми бројот на туристите за да видат природните убавини во областа Гора.

Read More »

Интервју со Мартин Расел, консултант за прашања поврзани со Дијаспората – Зошто Дијаспората е важна

1. Кажете ни нешто повеќе за себе (работно искуство, активни проекти) од аспект на тоа како сте се заинтересирале да го потпомагате разрешувањето на проблемите кои ги има дијаспората, покрај вашиот директен интерес кон ирската дијаспора. Мојата поврзаност со дијаспората постои веќе многу години, а иницијално мојот интерес кон тоа беше поттикнат од мојата академска работа, со оглед на улогата на ирската ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден”-Тирана изразува загриженост за лошата состојбата во селата Ербле, Долно Крчиште и Горно Крчиште областа Полени, Маќелара

  Македонско друштво “Илинден”-Тирана ја изразува својата загриженост за положбата на Македонците во Ербле, Долно Крчиште и Горно Крчиште областа Полени, Маќелара отворено ја повикуваме Владата и општина Маќелара и округот Дебар  итно да преземи соодветни мерки за подобрувањо на состојбата. Исто така, сметаме дека досегашното однесување кон овје села и тамошното население значи кршење на основните човекови права според ...

Read More »

Милица Паулус писателка и поетеса, која пишува на македонски и на германски јазик

Таа е позната како успешна двигателка и мисионерка на литературното поле во Македонија и во Германија. Милица Паулус, пишува двојазично за деца, младина и возрасни. На германски јазик има издадено 15 книги, повеќето од нив се прозни и учествувала во десет антологии со свои раскази и песни, а делата се пуштени во продажба во германските продавници за книги. Паулус, е ...

Read More »

Десетгодишно дете од Мало Острени (Малестрени) областа Голо Брдо се удави

Во Општата болница во Дебар, вчера попладне донесено е десетгодишно дете од село Мало Острени (Малестрени) областа Голо Брдо, не даваше знаци на живот. Попусти беа обидите да го реанимираме, па за жал моравме да констатираме смрт, која настапила како последица на давење во вода. На телото на детенцето немаше траги на насилство,-изјави директор на дебарската општа болница. Немилиот настан ...

Read More »

Уметникот Рамазан Мемиши од село Орешек областа Гора отвори изложба на слики (ФОТО)

На 01 септември 2017 во галериата “Кало” во Тирана се отвори изложба на слики од уметникот Рамазан Мемиши од село Орешек областа Гора.  Сите обожаватели на сликарството се добредојдени да присуствуват додека трае прекрасната изложба на уметникот Рамзан Мемиши. Како што музиката се слуша, така и сликата не може да се раскаже, треба да се погледне. Изложбата ќе биде поставена до ...

Read More »

Саша Узунов дојде од Австралија за да праша за Македонците во Грција, но не доби одговор (ВИДЕО)

  Саша Узунов македонец од Австралија, независен новинар и продуцент на документарни филмови од Австралија, вчера присуствуваше на прес-конференцијата на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас. Узунов е на едномесечен работен престој во Македонија и се обиде да го искористи своето присуство во Скопје да му постави прашање на грчкиот министер во врска ...

Read More »

Честитка од Македонско друштво „Илинден“-Tирана до верниците со Исламска Вероисповед

Почитувани верниците со Исламска Вероисповед во Република Албанија и во целиот свет во името на Македонско друштво “Илинден“-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Тирана Огранок Голо Брдо ви честита Курбан Бајрам, со желба за многу лични успеси и бериќетна година – стои во честитката потпишана од претседателот на друштвото Никола Ѓурѓај и претседателот на разгранокот за Голо Брдо Или Халилај.

Read More »