Македонија

Премиерот на Владата на Република Македонија вечерва се сретна со Премиерот на Република Албанија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев вечерва се сретна со Премиерот на Република Албанија, кој е во Скопје за Самит 100. Резултатите од изборите се ветар во грб за демократската агенда, како и поддршка на реформските политики што отвораат перспективи. Тие се победа на концептот едно општество за сите, што ги обедини граѓаните. Ќе направиме сè што треба ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија оствари средба со претседателот на Владата на Црна Гора

  Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со претседателот на Владата на Црна Гора, г. Душко Марковиќ. Двајцата соговорници изразија задоволство од севкупните билатерални односи меѓу двете земји кои континуирано бележат позитивен и нагорен тренд, како и од традиционално блиските односи и одличниот политички дијалог. Заемна констатација на средбата беше дека меѓу Република Македонија и Црна ...

Read More »

Македонската Алијанса: Во Албанија нема Бугари, Туку Македонци

  Изгласувањето на овој Закон со меѓупартиски консензус во Албанскиот парламент, сериозно наговестува дека некои работи кај нашиот сосед воопшто не се во ред, тргнувајќи од фактот дека до пред краток временски период ваквите измени на Законот не му беа никому во план. Притисокот кој надвисна врз државниот врв на Република Албанија поврзан со дополнување на Зкаонот со Бугарското малцинство, ...

Read More »

Почна економскиот „Самитот 100“ во Македонија

  Денес во Скопје почнува шестиот по ред регионален бизнис САМИТ 100 на лидери од Југоисточна Европа. На дводневниот самит ќе учествуваат над 150 бизнис лидери од Словенија, Хрватска, Македонија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија, Србија и Косово. Според програмата на самитот, вториот ден е предвиден премиерски панел, на кој ќе учсетвуваат премиерите: Зоран Заев од Македонија, Денис Звиздиќ ...

Read More »

Македонија: СДСМ води во Скопје и во 50 општини, ВМРО-ДПМНЕ во девет

Од досега обработените 98,22 проценти или од 3.418 од вкупно 3.480 избирачки места кандидатите за градоначалници од СДСМ водат во 50 општини, на ВМРО-ДПМНЕ во девет, на ДУИ во 12, а кандидатите на девет други партии, коалиции и од група избирачи водат во останатите општини. За Град Скопје, кандидатот на СДСМ Петре Шилегов води со  50,07 проценти во однос на кандидатот на ...

Read More »

Воените генерали на Македонија и Албанија средба во Елбасан

Недовербата и натпреварот измегу македонските и албанските генерали и полковници, оставени се на минатото: “Ние ве чувствуваме како да сте со нас во НАТО”, му кажа викендов Колонел Тома Кондури, претседател на Сојузот на поранешни албанските старешини и ветерани од војската и полицијата, на својот македонски колега – генерал Филип Котели, претседател на Сојузот на здруженијата не ветераните од одбраната ...

Read More »

СМК упатува најостар протест до Владата и Парламентот на Албанија поради прзнавањето на Македонсите како непостоечко бугарско малциство

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) упатува најостар протест до Владата и Парламентот на Република Албанија за признавање на “бугарско малцинство“ во денес усвоениот Закон за заштита на националните малцинства, покрај осумте со пописна и историска верификација: Македонци, Грци, Роми, Власи, Еѓиптјани, Срби, Црногорци и Бошњаци, а под закана од Софија со вето за членство на Албанија во Европската Унија. СМК ...

Read More »

Македонија: Локалните избори во недела

  Гласањето во недела на 15 октомври почнува во седум и ќе трае до 19 часот. Локалните избори ќе се спроведат на 3.480 избирачки места во 80 општини и во Градот Скопје. Во сабота, ден пред изборите, гласаат болни и изнемоштени лица, затворениците и лицата во притвор. Право на глас на претстојните локални избори имаат 1.814.644 гласачи. Во изводите од ...

Read More »

Македонската економија годинава ќе порасне 2,5%

Меѓународниот Монетарен Фонд по втор пат ја намали прогнозата за раст на македонската економија.  Во најновиот извештај предвува пораст од 2,5%  оваа година. Првичните проценки беа дека БДП ќе порасне 3,9 отсто, процент кој беше корегиран надолу во априлскиот извештај на 3,2, за сега повторно да се намали.. Бројките се под просекот на  европските земји во развој, а во споредба ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес изразува разочарување стопира донесувањето на Законот за националните малцинства во Албанија

    Светскиот Македонски Конгрес изразува разочарување од намерата на Владата во Тирана, после притисоците од Брисел и Софија, да го стопира донесувањето на Законот за националните малцинства во Албанија. СМК жали што Владата во Тирана не одолеа на софиските и бриселските притисоци за признавање на “бугарско малцинство” во Албанија, освен осумте со повеќедецениска пописна верификација: Македонци, Грци, Роми, Власи, Еѓиптјани, ...

Read More »