Македонија

Началникот на ГШ на АРМ во посета на вооружените сили на Република Хрватска

Воена делегација на АРМ предводена од началникот на ГШ на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски од 11. до 13. април, престојува во работна посета на Вооружените сили (ВС) на Република Хрватска, каде оствари средба со неговиот домаќин, началникот на ГШ на хрватските ВС, генерал Мирко Шундов. Целта на посетата е да се разгледаат можностите за подобрување на билатералната воена соработка помеѓу ...

Read More »

Mинистерот за надворешни работи на Украина на официјална посета на Република Македонија

  Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров денес беше домаќин на неговиот украински колега, Павло Климкин, кој престојува во прва официјална посета на Република Македонија. На средбата, министрите разговараа за односите меѓу двете земји и  можностите за натамошно унапредување на билатералната соработка, особено на економски план. Министрите ја реафирмираа заедничката визија за побезбедна и постабилна Европа и ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес поднесе кривични пријави против претседателот на Владата на Република Македонија Заев и министерот за надворешни работи Димитров

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) денес до Скопското основно јавно обвинителство поднесе кривични пријави против претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, за сторени кривични дела повреда на угледот на Република Македонија (член 178), излагање на подбив на Македонскиот народ (член 179), велепредавство (член 305), загрозување на независноста (член 308), терористичко загрозување ...

Read More »

Претседателот Иванов во Истанбул оствари средба со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј I.

Македонскиот претседател, упатувајќи честитки по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, ги поздрави активностите и напорите на Вселенскиот Патријарх за обезбедување поголемо единство во православната екумена и за помирување на христијанството со другите религии. „Во време кога светот се соочува со тешки предизвици, потребна е заедничка посветеност и заложба во одбраната на христијанските вредности и принципи, кои настојуваме да ...

Read More »

Петир: Промената на името е етнички геноцид врз Македонците (ВИДЕО)

  Емисија “Во Центaр” на новинарот Васко Ефтов која се емитува на “Алфа Телевизија”, беше уште една во низата одлични емисии, па секој оној кој ја пропушти мора да ја погледне. Гостин во емисијата на новинарот беше хрватската европратеничка Маријана Петир, или жената која во изминатите 3 години им одржа лекција на многу македонски политичари како се брани националниот интерес ...

Read More »

„Чествување на Христовото Воскресение – Велигден“, во Соборниот храм „Св.Климент Охридски” во Скопје

  Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, со сопругата г-ѓа Маја Иванова и синот Иван, присуствуваа на Светата Златоустова литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски” во Скопје, по повод празникот Воскресение Христово – Велигден.По Светата Златоустова литургија македонскиот претседател на сите православни верници им го честиташе најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, со желби за многу здравје, радост и среќа. „Празниците ...

Read More »

Премиерот Заев упати честитки по повод празникот Велигден

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, упати честитки до Синодот и до свештенството на МПЦ-ОА, и до сите православни Христијани во нашата земја, со пораката Христос Воскресна – Навистина Воскресна им го честиташе најголемиот православен празник Воскресение Христово – Велигден! Во честитката до поглаварот на Македонската православна црква, Архиепископот Г.Г. Стефан, премиерот Заев, меѓу другото, пишува дека „овој ...

Read More »

Благодатниот оган е во параклисот на Божјиот гроб во црквата Воскресение Христово во Ерусалим

  Илјадници христијански верници од повеќе држави се собраа денеска кај црквата Воскресение Христово, Светиот гроб во Ерусалим, каде присуствуваа на симнувањето на Благодатниот оган.  Пред Велигден, Благодатниот оган се пали на гробот на Исус Христос за време на молитва што ја води патријархот ерусалимски и на цела Палестина, Теофил Трети. Верниците го поздравија симнувањето на Благодатниот оган со зборовите ...

Read More »

Честитка од претседателот Иванов по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката црква во Република Македонија: Дозволете ми на сите верници од православна вероисповед и на сите верници на Евангелско-методистичката црква во Република Македонија да упатам искрени честитки по повод ...

Read More »