Македонија

Наумовски: Предупредува предлозите на Нимиц се катастрофа за Македонија

Ниту една држава, ниту Обединетите нации немаат право да наметнат промена на името на друга земја, ниту да го негираат постоењето на македонскиот јазик и Македонците, истакна Наумовски во изјава за ТВ Сител. Оптимизмот за решавање на деценискиот спор е корисен, но за да се биде оптимист, треба да има реална основа, додава преговарачот од македонската страна. Веднаш по изјавата ...

Read More »

Пападакис: Грција не ја интересира промена на името, туку идентитетот (ВИДЕО)

Грција не ја интересира промена на името, туку идентитетот, вели аналитичарот Јоргос Пападакис за Канал 5. Не би се согласил дека постои разлика или разни изјави од страна на Грција, дури од почетокот на тој апсурден спор оклу името на Македонија, изјавив неколку пати дека ставот на Грција е многу едноставен – Грција не ја интересира толку да се реши ...

Read More »

Претседател на Република Македонија не го потпиша указот за Законот за јазици, пратениците да ги разгледаат моите забелешки

Во извршувањето на функцијата Претседател на Република Македонија секогаш сум пристапувал одговорно и со целосно почитување на Уставот, законите и интересите на граѓаните на Република Македонија. На 11 јануари 2018 година, Собранието на Република Македонија го изгласа Законот за употреба на јазиците, без јавна расправа, без научна дебата, без вклученост на академската и експертската јавност и без опозицијата. Уште пред ...

Read More »

Благословен почетокот на Новото лето Господово

Господарот на Вселената трпи обрезание и, како добар, ги отстранува човечките прегрешенија; денес на светот му дава спасение, а во висините се радува и Создателовиот светлоносен ерарх и божествен Христов тајник, Василиј (Кондак на празникот) Денес ликува Црквата Христова, славејќи двоен празник: на Обрезанието Господово во осмиот ден достојно му се придружува и сеславниот спомен на столбот на Црквата, Светителот Василиј ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ со ново раковоство

  Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на седницата одржана на 12.01.2018 година ги избра, Владо Мисајловски, Митко Јанчев, Александар Николовски за потпретседатели на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, е избран за генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ. Во централното седиште на ВМРО-ДПМНЕ, беше избран новиот Извршен комитет на партијата. Членови на ИК се тројца претседатели на општински комитети- Иван Јорданов од Штип, Кирил Пецаков од Охрид ...

Read More »

Македонска берза со пораст 56,7 % во 2017

  Македонска берза го објави годишен билтен според кој прометот остварен за 2017 година изнесува 4.738.444.919 денари или 56,7% повеќе во однос на 2016 година кога изнесувал 3.023.394.172 денари. Класичното тргување опфаќа најголем дел од прометот, односно 2.907.809.921 денари, потоа блок трансакциите 1.817.744.356 денари и јавните берзански аукции 12.890.642 денари. Според податоците бројот на трансакциите изнесувал 16.045 што е за ...

Read More »

Меѓуминистерски состанок за отварање на граничниот премин „Маркова Нога-Герман“-Преспа

На 12 јануари 2018 година беше свикана меѓуминистерска средба на чело со министерот за надворешни работи, Никос Коsиас, со учество на заменик-министерот за заштита на граѓаните, заменик министерот за економија, Екатерини Папањаци, како и претставници на министерствата инфраструктура и транспорт да се подготват за отворање на граничниот премин „Маркова Нога-Герман“-Преспа. Ќе се изгради пат како и царинска испостава и инсталација на ...

Read More »

Вечерва се чека Стара нова година и Св.Василиј – Василица

По повод православната нова година и празникот Обрезание Господово и Свети Василиј Велики, утре во храмовите на Македонската православна црква ќе биде служена света Василиева литургија. Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица. Во Македонија, Василица многумина ја ...

Read More »

Државниот секретар Виктор Димовски – домаќин на состанокот на Европската служба за надворешни работи со политичките директори на земјите од Западен Балкан

  Денес во Министерството за надворешни работи на Република Македонија се одржа вториот состанок на Европската служба за надворешни работи (ЕЕАЅ) предводена од Заменик Генералниот секретар на ЕЕАЅ, Jean-Christophe Belliard со политичките директори на земјите од Западен Балкан (WB6). Дискусиите на состанокот беа фокусирани на европската перспектива на земјите од Западен Балкан, прашања поврзани со Источното партнерство на Европската унија, ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес законот за употреба на јазиците е неуставен

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) го отфрла донесувањето на Законот за употреба на јазиците со којшто се редефинира државноста и унитарноста, се воведува двојазичност на целата територија и во меѓунардоните односи на Македонија, и се дискриминираат малцинските етнички заедници во еднаквоста пред Уставот и законите. СМК бара Претседателот на Републиката да не го потпише указот за прогласување на Законот за употреба ...

Read More »