Македонија

Иванов: Македонија ги исполни сите критериуми за членство во НАТО но сепак беше блокирана

Македонија ги исполни сите критериуми за членство во НАТО, сепак беше блокирана и оставена сама на себе. Аргументите за блокадата на Македонија се аргументи измислени за време на студената војна кои немаат место во проектот за обединета слободна и мирна Европа, порача претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов во обраќањето на 21.Конференција на началниците на генералштабовите на армиите од земјите ...

Read More »

Бесплатен Македонско-албански и Албанско-македонски речник

Двонасочниот Македонско-албански и Албанско-македонски Речник се подготви од Нансен Дијалог Центар – Скопје, Република Македонија и Канцеларијата на високиот комесар за национални малцинства при ОБСЕ. Овој Речник, кој содржи избран број лексеми, е грижливо направен првично да им послужи на најмладите. Но, сепак, Речникот е изготвен со цел да го олесни стекнувањето на македонскиот или албанскиот за поширок број корисници. ...

Read More »

Претседателот на Владата на Република Македонија освари средба со министерот за надворешни работи и европски прашања на Словачка

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров, попладнето се сретна со министерот за надворешни работи и европски прашања на Република Словачка, Иван Корчок, придружуван од амбасадорот во заминување, Мартин Безак, како и идниот амбасадор, на Словачка во Македонија, Хенрик Маркуш. Ја имате нашата поддршка за членство во НАТО и интеграција кон ...

Read More »

Конференција на началниците на ГШ на армиите од земјите-членки на САД-Јадранската повелба

„Проширување на соработката помеѓу земјите членки на САД-Јадранската повелба (А-5) за целосна НАТО интеграција и придонес за безбедноста на Алијансата“, беше главната тема на денешната дваесет и прва конференција  на началниците на генералштабови (НГШ) на армиите од земјите членки на А-5, која денес се одржа во Скопје. „Би повикал на интензивирање на поддршката и солидаризирање со аспирантите за членство во ...

Read More »

Бигорски манастир Св.Јован Крстител доби честици од мошти на пет светители, дар од БПЦ 

Македонското древно светилшите “Св.Јован Крстител“попознат како Бигорски манастир и неговиот мeтох” Свети Ѓеорѓиј Победоносец “во дебарското село Рајчица, деновиве добија облагодатени свети мошти, скапоцен дар од Бугарија. Ние браќата и сестрите од Бигорската обител со голема радост и благодарност за неискажливо големиот дар ги пречекавме моштите на Св. Димитриј, Св.ап. Андреј Првоповикан, Св.Пантелејмон, и на уште многу други светии, кои ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија освари средба со министерот за надворешни работи на Црна Гора

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Црна Гора, г. Срѓан Дармановиќ. Двајцата соговорници изразија интерес за унапредување на севкупните билатерални односи меѓу двете земји и го поздравија континуираниот политички дијалог што укажува на традиционално пријателските односи меѓу Република Македонија и Црна Гора. Претседателот Иванов и министерот Дармановиќ се согласија дека ...

Read More »

Делегација на Светскиот Македонски Конгрес на меѓународна конференција за Палестина

Неделава во Меѓународниот прес центар на Палатата “Резиденс“ во Брисел, веднаш до Европската Комисија, се одржа Првата Меѓународна конференција во Европа посветена на изградбата на израелските населби на окупираните палестински територии. Конференцијата се одржа на англиски, француски и арапски јазик со присуство на евро-пратеници, амбасадори, пратеници од земјите членки на Европската Унија, новинари, меѓународни невладини организации и Палестинци и пријатели ...

Read More »

Македонска Алијанса ги поддржува реакциите и ставовите на Македонското друштво „Илинден“-Тирана и МАЕИ

  Македонска Алијанса во целост ги поддржува реакциите и ставовите на Васил Стерјовски, Секретар на Македонската алијанса за европска интеграција и Македонското друштво „Илинден“ од Тирана на Никола Ѓурѓај. Точно е констатацијата дека со кукавичкото признавање на непостоечко Бугарско малцинство во Албанија се изврши геноцид врз нашите браќа и сестри Македонци кои живеат во Албанија. За жал, Премиерот Еди Рама ...

Read More »

Картата на Македонија во Атласот на Роберт Вилкинсон од 1797

Роберт Вилкинсон (1768 – 1825) бил англиски картограф и издавач на атласи. Повеќето од мапите на Вилкинсон биле изведени од издавачот на англиски карти, Џон Боулс. По смртта на Боулс во 1779 година, Вилкинсон ја стекнал библиотеката со мапи на Боулс. Откако ја добил библиотеката за мапи, Викинсон ги ажурирал плочите до 1794 година, кога го издал „Универзалниот атлас на светот“. ...

Read More »

Стражарницата и чешмата на влезот во Манастирот Св.Георгиј Победоносец – Рајчица со нов разубавен лик

Деновиве, после повеќе од една година реставраторски активности, на голема радост на нашиот возљубен Старец, Архимандрит Партениј и на монашкото сестринство на Свети Георгиј Победоносец, најпосле е завршена обновата на манастирската стражарница во Рајчица, заедно со прекрасната чешма што се наоѓа пред влезот на манастирот. Ова е веќе втора реставрација на споменатиот објект, инаку некогашно егзархиско црковно училиште, кое било ...

Read More »