Македонија

Германскиот магазин Билд: Попова Шапка меѓу петте ски-центри во Источна Европа во тренд

Германскиот магазин „Билд“,објави листа на пет скијачки центри во Источна Европа во тренд, меѓу кои ја вклучи и Попова Шапка. „Скијачкиот центар се наоѓа во Полог, 51 километри од Скопје и 19 километри од Тетово, на Шар Планина на висина од 1.708 до 2.525 метри. На скијачите и на сноубордистите на Попова Шапка им се достапни 20 километри патеки со ...

Read More »

PayPal забележи значителен раст

Платежната услуга „Paypal“ успеа во третиот фискален квартал повторно да забележи значителен раст на својот бизнис и повторно ги надмина целите за целата година, пренесува „Ројтерс“. Во однос на истиот период минатата година профитот отскокнува со 18 отсто до 380 милиони долари (321 милиони евра), објави поранешната сестринска фирма на „Ebay“ во четвртокот, по крајот на берзанското тргување. Приходите скокнаа ...

Read More »

Со македонски пасош можете да работите во Германија

  Тоа значи дека сите кои ќе пронајдат работодавач ќе можат да се вработат како и ЕУ граѓаните, без притоа да мораат да одат во амбасада и да бараат работна виза. Пронаоѓањето на сигурна работа ќе биде како и досега, преку агенција. Во моментов во Германија можат да се вработат само граѓаните со ЕУ паосш. Оваа информација засега кружи по ...

Read More »

Државна негрижа 2

Во Македонија, штотуку завршија едни од историските локални избори со резултати согласно изјаснувањето на македонските жители. Тоа е зад нас, а пред нас се многу нерешени проблеми. Некои на внатрешен, некои на надворешен план. Овој пат јас ќе проговорам, по којзнае кој пат, за проблемите кои ги мачат Македонците во Албанија. На оваа тема имам пишувано, допишувано, распишувано. Ама, кому? ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оствари средба со премиерот на Република Албанија Еди Рама (ВИДЕО)

На средбата се разговараше за македонско албанските односи, за актуелната политичка состојба и за стратешките приоритети на Република Македонија. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски посочи дека е за отворена соработка со Република Албанија базирана на принципиелна основа. Во таа насока не помагаат различните документи како што е Тиранската Платформа која, како по формата во која беше промовирана, така и во ...

Read More »

Премиерот на Владата на Република Македонија вечерва се сретна со Премиерот на Република Албанија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев вечерва се сретна со Премиерот на Република Албанија, кој е во Скопје за Самит 100. Резултатите од изборите се ветар во грб за демократската агенда, како и поддршка на реформските политики што отвораат перспективи. Тие се победа на концептот едно општество за сите, што ги обедини граѓаните. Ќе направиме сè што треба ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија оствари средба со претседателот на Владата на Црна Гора

  Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со претседателот на Владата на Црна Гора, г. Душко Марковиќ. Двајцата соговорници изразија задоволство од севкупните билатерални односи меѓу двете земји кои континуирано бележат позитивен и нагорен тренд, како и од традиционално блиските односи и одличниот политички дијалог. Заемна констатација на средбата беше дека меѓу Република Македонија и Црна ...

Read More »

Македонската Алијанса: Во Албанија нема Бугари, Туку Македонци

  Изгласувањето на овој Закон со меѓупартиски консензус во Албанскиот парламент, сериозно наговестува дека некои работи кај нашиот сосед воопшто не се во ред, тргнувајќи од фактот дека до пред краток временски период ваквите измени на Законот не му беа никому во план. Притисокот кој надвисна врз државниот врв на Република Албанија поврзан со дополнување на Зкаонот со Бугарското малцинство, ...

Read More »

Почна економскиот „Самитот 100“ во Македонија

  Денес во Скопје почнува шестиот по ред регионален бизнис САМИТ 100 на лидери од Југоисточна Европа. На дводневниот самит ќе учествуваат над 150 бизнис лидери од Словенија, Хрватска, Македонија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија, Србија и Косово. Според програмата на самитот, вториот ден е предвиден премиерски панел, на кој ќе учсетвуваат премиерите: Зоран Заев од Македонија, Денис Звиздиќ ...

Read More »

Македонија: СДСМ води во Скопје и во 50 општини, ВМРО-ДПМНЕ во девет

Од досега обработените 98,22 проценти или од 3.418 од вкупно 3.480 избирачки места кандидатите за градоначалници од СДСМ водат во 50 општини, на ВМРО-ДПМНЕ во девет, на ДУИ во 12, а кандидатите на девет други партии, коалиции и од група избирачи водат во останатите општини. За Град Скопје, кандидатот на СДСМ Петре Шилегов води со  50,07 проценти во однос на кандидатот на ...

Read More »