Македонија

Папандреу: Освен името, Македонија е нашиот природен сојузник

Поранешниот премиер на Грција, Јоргос Папандреу, во интервјуто за грчкиот весник „Етнос“  вели дека ако се тргне настрана името, тогаш Скопје е природен сојузник на Атина. “Доколку сегашните околностите дозволат задоволително решение, пошироката геополитичка ситуација е уште една причина да одиме чекор понапред. Скопје, ако се тргне настрана името, е нашиот природен сојузник. Решавањето на проблемот, ќе ни дозволи повторно ...

Read More »

Новогодишно обраќање на Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов (ВИДЕО)

Драги сограѓани,  Дозволете да ви ја честитам Новата 2018 година и од се срце да ви упатам искрени желби за добро здравје, за повеќе радост, поголеми успеси и подобро утре. Изминатава година бевме соочени со многу предизвици и премрежија. Политичката атмосфера, за жал, непријатно се одрази на целото општество и на секој од нас посебно. Искрено се надевам дека во годината што доаѓа ...

Read More »

Новогодишно обраќање на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Вобичаените протоколи на новогодишните обраќања налагаат да се даде еден осврт на годината што изминува. Јас сум убеден дека секој од вас ги чуствува предизвиците, тешкотиите и негативните последици од лошиот стандард, политичките турбуленции, затегнатоста на односите. Затоа јас ќе се задржам на денешната реалност и чекорите во иднина. Граѓаните имаат изневерени очекувања. Клучните владини ветувања за подобар живот не ...

Read More »

Новогодишно обраќање на премиерот на Република Македонија (ВИДЕО)

Почитувани граѓани на Република Македонија. Годината што заминува ќе ја паметиме по најголемиот успех на граѓаните на оваа земја. Слободоумните граѓани ослободија – заробена држава. Се соочивме со предизвиците и се случи пресврт. Се случи промената. Македонија се стабилизираше и тргна кон раст и развој. Со промената на власта, граѓаните јасно порачаа дека очекуваат нова пракса и нови политики при ...

Read More »

Претседателот Иванов ја додели Големата годишна награда за најуспешно архитектонско дело во 2017 година

Индустрискиот објект за полнење и флаширање на природна вода „МАYA“ во с. Гари на архитектот Александар Карангелов е најуспешното архитектонско дело во 2017 година. Големата годишна награда што ја доделува Асоцијацијата на архитекти на Македонија, ја врачи Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, кој е покровител на манифестацијата. „Уверен сум дека Големата годишна награда, но и другите активности на ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) повикува на семакедонско помирување и обединување

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) повикува на семакедонско помирување и обединување за одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата, затоа што со сите разлики меѓу нас Македонците, само Македонија е нашиот единствен заеднички именител, само Македонија е нашиот единствен заеднички содржател! Со Македонија не’ има, без Македонија ќе исчезнеме сите заедно и дома и во светот! СМК потсетува ...

Read More »

Отворен комплексот Адора Flatiron во Скопје (ВИДЕО)

  Во централното урбано подрачје на Скопје,во населбата Кисела Вода вчера беше отворен новиот станбено-деловен комплекс Адора Flatiron. Во присуство на голем број станари и гости, со хорска музика и голем огномет, објектот го пуштија во употреба генералниот директор на Адора инженеринг д-р Ванчо Чифлиганец, вицепремиерот во владата Кочо Анѓушев и поглаварот на МПЦ Архиепископот Охридски и македонски г. г. ...

Read More »

Премиерот Заев се сретна со новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, попладнево во Владата се сретна со Христијан Мицкоски, новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Средбата се реализираше низ конструктивен дијалог, иако за некои од темите се изразени различни мислења и ставови на двајцата соговорници. Премиерот Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски, се согласија дека е потребно учество на опозицијата во реформските процеси. Заеднички е ...

Read More »

Целосно годишно обраќање на претседателот на Република Македонија во Собранието на Република Македонија

Почитувани граѓани на Република Македонија, Почитувани пратеници на Собранието на Република Македонија, Почитуван Претседател на Собранието на Република Македонија, Почитуван Претседател на Владата на Република Македонија, Почитувани членови на Владата на Република Македонија, Почитувани претставници на правосудните органи на Република Македонија, Почитувани претставници на верските заедници на Република Македонија Ценети претставници на дипломатскиот кор, Претставници на медиумите, Дами и господа, ...

Read More »

Љубомир Јовески избран за јавен обвинител на Република Македонија

Собранието на Република Македонија на денешното продолжение на 22. седница со 61 глас „за“, еден воздржан и ниту еден против го избра Љубомир Јовески за државен јавен обвинител. Расправата по неговиот избор и гласањето се одржа без присуство на пратениците од опозицијата. Јавниот обвинител има мандат од шест години со право на повторно именување. Шеесет и тригодишниот Јовески во своето досегашно работење ...

Read More »