Македонија

Словачка и Агенцијата ТИКА донира медицинска опрема за Македонија

Словачка, преку механизмот за справување со пандемијата на НАТО, донира респиратори за инвазивна и неинвазивна вентилација за Универзитетската Клиника за детски болести и Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство. Од Министерството за здравство појаснуваат дека овие респиратори во моментов се користат за пациенти заболени од ковид-19 и истите имаат позитивно дејство врз овие пациенти. Специфичноста на овие машини е во ...

Read More »

Велигденско послание на г.г. Стефан Архиепископ на МПЦ – ОА и Синодот на МПЦ – ОА

† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, А ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА, ПОЗДРАВУВАЈЌИ ГИ СО ВЕЛИЧЕСТВЕНИОТ И ТОРЖЕСТВЕН ПОЗДРАВ – ХРИСТОС ВОСКРЕСE! Во светот ќе имате маки; само не бојте се, зашто Јас го победив светот[1] ...

Read More »

Норвешка донира 100 респиратори за македонските болници

Директоратот за здравство на Норвешка донира 100 респиратори за јавното здравство. Министрите за одбрана и за здравство, Радмила Шекеринска и Венко Филипче, на денешното примопредавање на донацијата му се заблагодарија на одбранбеното аташе на Норвешка, потполковникот Егил Далтвеит, за исклучителното залагање и за брзата и ефикасна организација на донацијата. Шекеринска порача дека сета досегашна поддршка од Норвешка – медицинската помош, ...

Read More »

Владиката Партениј доби филигранска архијерејска панагија

Во пресрет на Празникот над празниците, Христовото воскресение Велигден, епископ г. Партениј и игумен на Бигорскиот манастир, доби дар прекрасна филигранска архијерејска панагија. Нашиот старец и игумен, епископ г. Партениј, доби на дар еден редок и прекрасен поклон: филигранска архијерејска панагија. Овој уникатен дар на старецот му го принесоа неговите духовни чеда Илче и Катерина, Софија, Наум и Димитриј Каневче ...

Read More »

Царот на срцата наши

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, за празникот Цветници, изговорено на Литургијата по читањето на Светото Евангелие, на 25 април 2021 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Денес, во вистина и слава, се исполнува сето она што било пророкувано за доаѓањето на Месијата, на Царот Израилев, Кој според ...

Read More »

Почнува Страдалната седмица

Православните христијани денеска почна Страстната – Страдалната седмица, последната седма недела од чесниот пост што му претходи на Велигден. Оваа недела, од Велики понеделник до Велика сабота верниците ја поминуваат во строг пост, молитви и покајание. На богослужбите во црквите се потсетува на последните земни денови на Исус Христос, неговото приведување и страдањето на крстот. Оваа недела се нарекува „страстна“ ...

Read More »

Православните христијани го слават влегувањето на Христос во Ерусалим – Цветници

Празникот Цветници, познат уште и како Цветоносна недела и Врбица е подвижен празник, секогаш се слави во неделата пред Велигден. Тоа е денот кога се доживува Христовото славно влегување во Ерусалим, градот во кој по неколку дена Исус Христос ќе биде распнат на крстот. Цветоносната недела е дванаесеттиот празник, еден од 12-те главни црковни празници, и е посветен на последното доаѓање ...

Read More »

Мицкоски: Уставобранителите се чесни граѓани на Македонија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во неделата присуствува присутен на протестот за поддршка за осудените од упадот во Собранието кој се случи пред четири години. Тој на социјалните мрежи порача дека не смее да се премолчи на неправдата, затоа што како што рече, уставобранителите се чесни граѓани на Македонија. „Не смееме да премолчиме неправда, затворот на правдина е најтежок, а ...

Read More »

Претсеедателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски: Слобода за уставобранителите и поддршка за општонародниот протест во недела

Правдата не смее да биде слепа. И еден ден во затвор на неправедно осуден е тежок како година. Македонија не смее да ги заборави своите синови, напиша на ФБ претсеедателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Слобода за уставобранителите и поддршка на општонародниот протест! Недела, 11:00 часот пред Влада, напиша Мицкоски на ФБ, се наведува во партиското соопштение.  

Read More »