Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го честита големиот празник 24 мај, денот на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј

Дозволете ми да ви го честитам 24-ти мај, денот на Светите браќа Кирил и Методиј – македонски и сесловенски просветители и учители. Почитувани граѓани. Треба да бидеме бескрајно среќни и горди како народ, бидејќи Светите браќа Кирил и Методиј, кои од страна на неговата светост, Папата Јован Павле Втори се прогласени за заштитници на Европа, не вбројуваат меѓу народите кои ...

Read More »

Претседателот на СДСМ го честита големиот празник 24 мај, денот на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј

Претседателот на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија, Зоран Заев им го честита на граѓаните на Република Македонија големиот празник, 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура, во свое име и во име на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија. „Со гордост и достоинствена почит го чествуваме денешниот ден, 24 мај – Денот ...

Read More »

Конференција на регулаторните тела за електронски комуникации на државите од регионот во Охрид

  Анализа на телекомуникацискиот пазар, управувањето со Интернетот, предизвиците во широкопојасниот интернет и новите трендови, улогата на медиумската писменост, приватноста и заштитата на податоците, како и актуелната тема за воведување 5Г мрежа, се главните теми на расправа на годишната Меѓународна регулаторна конференција што во организација на Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) од денеска се одржува во Охрид. Претставници на регулаторните ...

Read More »

Повторно ќе сообраќа на линијата Солун-Скопје-Белград

  Експресниот воз  повторно ќе почне да сообраќа помеѓу Скопје, Белград и Солун од 1 јуни годинава. Српските железници ја завршија реконструкцијата на пругата меѓу Ниш и Прешево, со што се создадоа услови за железничко поврзување меѓу овие земји. Возот од Скопје ќе поаѓа секој дневно за Солун во 4:45 часот, додека поаѓањето назад од Солун кон Скопје ќе биде во ...

Read More »

Ден на солунските браќа Кирил и Методиј, денот на сеславјанските просветители

  Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи. Иако имаат и посебни празници на денот на нивното упокојување, тие имаат и заенички празник на 24/11 мај. Поради нивните заслуги за христијанството Светета црква ги прогласила за рамни на апостолите. Во почетокот Црквата одделно го празнувала ...

Read More »

Петседателот Ѓорге Иванов во Москва ја прими наградата „Алексеј Втори“ од рускиот патријарх Кирил

  Патријархот на Руската православна црква Кирил, на свечена церемонија што се одржа денеска во храмот „Христос Спасител” во Москва, на претседателот Ѓорге Иванов му ја врачи наградата „Неговата Светост Патријарх Московски и на цела Русија Алексеј Втори” со која е одликуван за 2016 година. Престижната меѓународна награда која му се доделува на претседателот Иванов, јави известувачот на МИА, претставува ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес го честита 24 мај – Денот на семакедонските и сесловенските просветители солунските браќа Кирил и Методиј

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) на сите Македонци во светот и во татковината им го честита 24 Мај – Денот на семакедонските и сесловенските просветители, Денот на семакедонската и сесловенската култура и писменост, Денот на солунските браќа Светите Рамноапостоли Кирил и Методиј Македонците. Македонскиот јазик е македонскиот свет, границите на македонскиот јазик се границите на македонскиот свет, каде што е ...

Read More »

Балканските медицински наменски сили се подготвуваат за учество на меѓународната вежба

Балканските медицински наменски сили (БМНС), минатата недела, во рамки на подготовките за учество на меѓународната вежба „Saber Guardian 2017“, во Белград, Република Србија, реализираа санитетска обука чиј дел беше и Армијата на Република Македонија. Персоналот од Армијата беше составен од офицер во постојаната организација на БМНС, 5 членови во Ќелијата за координација на евакуацијата на пациенти, тим за поддршка на ...

Read More »

Македонија и Јордан имаат напредок во сферата на разузнавање и размена на информации

Јордан е земја која е позитивен пример, која придонесува за  стабилноста на Блискиот Исток и од интерес на Македонија е да биде присутна на безбедносно-разузнавачки, но и на економски план, изјави претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по средбата со Кралот на Јордан, Абдула II. „Јордан е земја која е конструктивна и голем придонесувач за мирот во регионот. Јордан е ...

Read More »

Министерот за надворешни работи Никола Попоски учествуваше на Комитетот на министри на Советот на Европа

  Министерот за надворешни работи Никола Попоски учествуваше на 127. сесија на Комитетот на министри на Советот на Европа, што се одржа во Никозија, со која претседаваше Кипар. Во фокусот на министерскиот состанок беа повеќе актуелни теми од надлежност на Организацијата, со посебен акцент врз демократската безбедност во Европа. На сесијата, Генералниот секретар на Советот на Европа, Јагланд, го претстави ...

Read More »