Македонија

Претседателот на Република Македонија на посета на касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец

  Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили, Н.Е. д-р Ѓорге Иванов во придружба на Началникот на ГШ на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски ги проследија активностите кои се изведуваа во касарната  „Страшо Пинџур“ во Петровец, како и показната вежба на командно место. Претседателот Иванов и генералот Величковски, од страна на командантот на 1.мпбр бригаден генерал Мирче Ѓоргоски ...

Read More »

Чавушоглу: Македонија заслужува членство во НАТО, спорот за името е вештачки проблем

Измислениот проблем со името не треба да е пречка за влез на Република Македонија во во НАТО, изјави денеска шефот на турската дипломатија, Мевљут Чавошуглу по средбата со својот македонски колега, Никола Димитров. Според турскиот министер за надворешни работи, Македонија е важна стратешка земја во регионот со што може да помогне во стабилноста на регионот.. Значајна е поддршката која ја ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ прославува 27 роденден

ВМРО-ДПМНЕ под слоганот „Единствени“ вечерва во Музејот на македонската револуционерна борба го прослави 27-миот роденден од формирање како политичка партија и 124-годишнината од основањето на историското ВМРО. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски обраќајќи се пред присутните членови и активисти на партијата, пратеници и поранешни функционери од претходната владеачка гарнитура истакна партијата била и ќе биде единствениот браник за заштита на државноста на ...

Read More »

Кина ќе продолжи да ги охрабрува компаниите да инвестираат во Македонија

  Традиционалното пријателство меѓу Македонија и Кина има силна основа и верувам дека која било партија да дојде на власт нема да ја промени таа политика кон Кина, изјави високиот претставник на кинеското Министерство за надворешни работи Лу Шан на средбата со новинарите од земјите од Централна и Источна Европа во рамки на процесот „16+1“. Како и да се промени ...

Read More »

Лажен принц на Македонија и Црна Гора уапсен во Италија

Италијанската полиција соопшти дека го уапсила Стефан Чернетиќ кој се самопрогласил за принц на Црна Гора и Македонија и уште едно лице кое се претставувало како македонски амбасадор во Италија. Двајцата уапсени патувале низ Италија со возило „Mercedes“ со црногорски знаменца и амблеми на дипломатски кор и нуделе економски, културни, меѓурелигиски и други видови соработки меѓу Црна Гора и Италија. ...

Read More »

Началникот на ГШ на АРМ на конференција за партнерски програми

Началникот на ГШ на Армијата на Република  Македонија, генерал потполковник  Методија Величковски учествува на конференција за партнерски програми во организација на командата на Армијата на Вооружените сили на САД за Европа (ЕУКОМ) која се одржува денес во Гармиш Партенкирхен, Германија. На конференцијата влијателни воени раководители од американската армија, националните гарди од 22 држави на САД и армиите на земјите партнери ...

Read More »

Народната банка на Македонија почнува со печатење на првите пластични банкноти во Македонија

  Народната банка на Македонија објави оглас за доделување на договор за јавна набавка на книжни пари изработени од полимер. Според огласот објавен на Електронскиот систем за јавни набавки се работи за договор со проценета вредност од 127.000.000 денари. Критериум за добивање на договорот е најниска цена. Договорот е во времетраење од една година. Уште на почетокот на годинава беше ...

Read More »

Нема влез во ЕУ и НАТО без ново име му порача Коѕиас

Грција го поддржува територијалниот интегритет на северниот сосед, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас на заедничката прес-конференција со министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров. Тој ја отфрли можноста Грција да дозволи Македонија да стане членка на ЕУ и на НАТО под привремената референца. Сега Македонија ќе сака да биде членка на повеќе меѓународни организации. Ние тоа ќе ...

Read More »

Европскиот парламент ја усвои резолуцијата за Македонија

Европскиот парламент со 503 гласови за, 113 против и 45 воздржани ја усвои резолуцијата на словенечкиот европратеник Иво Вајгл, по извештајот за Република Македонија, изготвена од Европската комисија во 2016 година, јавува дописникот на МИА од Стразбур. Резолуцијата претрпи мали промени, кои ја зедоа предвид еволуцијата на ситуацијата во Македонија, вкупно беа поднесени 40 амандмани.

Read More »

Претседателот на Македонската Алијанса, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски ги посети Македонците во Албанија

  По повод вчерашната посета на Општина Пустец, неформалната средба со Претседателот на Република Албанија, Илир Мета, состанокот со Градоначалникот Едмонд Темелко, кандидатот за пратеник Васил Стерјовски и Министерот за земјоделие Едмонд Панарити, Претседателот на Македонската Алијанса, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, го соопштува следното: Македонската Алијанса ја оценува како исклучително успешна посетата на Општината Пустец. Претседателот Ѓорѓија Џорџ Атанасоски специјално допатува ...

Read More »