Македонија

Министерството за надворешни: Пред да патувате во Катар да внимавате

  Министерството за надворешни работи ги советува граѓаните на Република Македонија, пред патување во и од Државата Катар, да го контактираат авио-превозникот, да се информираат за можните промени во термините и начинот на нивното патување, а во случај на потреба, да се обратат до Амбасадата на Република Македонија во Доха или директно во македонското МНР. Неколку земји од регионот на ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес со осуда на софиската инвазија за создавање бугарско малциство во албанија

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро ја осудува неодамнешмната посетата на Милен Врабевски во Република Албанија како претседател на Фондацијата “Бугарска Памет“, заедно со Росен Плевнелиев претседател на Бугарија од 2012 до 2017 година и претседател на Фондацијата “Решенија за иднината“ и европратеникот д-р Андреј Ковачев кој активно работи во Европскиот Парламент за признавање на “бугарско малцинство“ во Албанија, и ...

Read More »

Премиерот на Република Македонија средба со ракометарите

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со ракометарите на Вардар кои го освоија првото место во Лигата на шампиони, со раководството на клубот, како и со претседателот и претставници на Ракометната федерација на Македонија.Премиерот Заев, од името на Владата им врачи Плакета за благодарност на ракометарите на Вардар. „Секоја чест! Во име на граѓаните на ...

Read More »

Конференција за подобра бизнис регулатива

Во рамки на Проектот на Усаид – Партнерство за подобра бизнис регулатива денеска ќе се одржи конференција на тема „Актуелни предизвици на бизнис заедницата од областа на законската регулатива“. На конференцијата ќе се обратат американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли, директорот на ЕПИ Центар Интернационал Љубомир Димовски, а ќе учествуваат претставници од приватниот сектор и владините институции. Тие ќе разговараат ...

Read More »

Ракометарите на Рк-Вардар одликувани со „Медал за заслуги за Македонија“

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов ги одликуваше членовите на ракометниот клуб Вардар со „Медал за заслуги за Македонија“, а на ракометниот клуб Вардар го додели признанието „Повелба на Република Македонија“. Членовите на Рк-Вардар се одликуваат со „Медал за заслуги за Македонија“ за постигнатите врвни резултати во ракометот на домашен и на меѓународен план, а особено за спортскиот подвиг, ...

Read More »

Пречек на ракометарите на Рк-Вардар преполн плоштадот „Македонија“

Неколку илјади Македонци ги пречекаа ракометарите на Рк-Вардар на скопскиот плоштад, кои пристигнаа во земјава откако викендов го освоија трофејот во Лигата на шампионите  европски шампион, победувајќи ги гигантите Барселона и ПСЖ на топ 4 турнирот во Келн, Германија.      

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес со индигнација ја отфрла малициозна изјава премиер на Албанија Еди Рама

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) со индигнација ја отфрла денешната малициозна изјава на лидерот на Социјалистичката партија и премиер на Албанија Еди Рама, на Форумот на жените во Корча, минимизирајќи го бројот на Македонците во Албанија, наспроти Албанците во Македонија.СМК потсетува дека Македонците не живеат само во општината Пустец, туку и во областа Гора и во областа Голо Брдо, и ...

Read More »

Претседателот Иванов: ЕУ да извлече поуки и да го промени пристапот кон Македонија

Членство на Република Македонија во НАТО, почеток на преговорите со Европската унија, продлабочување на соработката во сферата на безбедноста со цел стабилен регион, воздржување од радикална националистичка реторика и немешање во внатрешните работи на државите, се клучните пораки кои претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов ги искажа на состанокот на лидерите на Брдо – Бриони процесот, што се одржува ...

Read More »

Вардар пишува историја: Прво финале во лига на шампиони

  Вардар не направи изненадување во Келн, иако го победи осумкратниот европски првак Барселона со 26-25 (13-12). Напротив заслужено стигна до првото финале во историјата на машкиот клупски ракомет, покажувајќи дека тимот е најважен. Во финалето утре противник ќе ни биде ПСЖ. Во 11 меѓусебен дуел, првпат Вардар ја победува Барселона, и тоа во најважниот натпревар. Лука Циндриќ донесе радост ...

Read More »

Хилари Клинтон во интервјуто вели дека една од причините за поразот од Велешките хакери

  Неколкуте велешки момчиња кои што за време на претседателските избори во САД во ноември работеа на интернет кампањата на Доналд Трамп се поефикасни од целата македонска дипломатија и поисплатливи од сите пари дадени за промотивни активности на државата од независноста. Момчињата кои што Хилари Клинтон ги нарекува основачи на “Содржинска фарма” и ги смета за едни од главните виновници ...

Read More »