Македонија

Александар Николоски за порталот „Фокус“: Борба со корупција за членство во ЕУ

Неделава која што помина беше динамична како ретко кога во август. Вадењето на чисто на СДСМ и ДУИ дека немаат и нема да имаат никогаш 2/3 мнозинство за промена на Уставот под бугарски диктат е веста на само на неделата или на месецот туку на самостојноста на Македонија. Покажа ВМРО-ДПМНЕ дека може да се опстои на своите програмски и идеолошки ...

Read More »

Мојсова-Чепишевска: Македонскиот јазик, литература и култура се факт и предизвик за светската наука

Славистиката денес е и незамислива без македонистиката „Каква иронија на историјата, народот чии предци им го дале на Словените првиот литературен јазик, беа последни на кои им се призна јазикот како посебен словенски јазик, различен од соседните“. Ова го има забележано еден од најистакнатите странски слависти и македонисти на XX век, Реџиналд де Бреј. Ама заради идејата која довела до организација ...

Read More »

Министерот за надворешни работи, Османи во Њу Делхи се сретна со Потпретседателот на Индија, Дханкар

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ја започна официјалната посета на Индија со средба со потпретседателот на државата, Џагдееп Дханкар. На средбата беа поздравени пријателските односи меѓу двете земји, како и реафирмирани заемните заложби за зајакнување на соработката, пред се’ во делот на економските врски и бизнис вмрежувањето.  Притоа, Османи нагласи дека и покрај нашите надворешно-политички приоритети, од особена важност ...

Read More »

Половина век Меѓународна научна конференција на МСМЈЛК при УКИМ

Половина век Меѓународна научна конференција на МСМЈЛК при УКИМ, Македонисти, балканисти и слависти од сите страни на светот доаѓаат во Охрид. Меѓународната научна конференција на МСМЈЛК при УКИМ е научен собир за јазик, литература и култура со најголема традиција во регионот. Половина век Меѓународна научна конференција за македонистика. Македонисти, балканисти и слависти од 15 различни држави од сите страни на светот ...

Read More »

Мицкоски и Николоски на средба со новоименуваниот амбасадор на Австрија, Памер

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска заедно со потпретседателот и пратеник Александар Николоски остварија средба со новоименуваниот амбасадор на Република Австрија во земјата, Мартин Памер.   Најпрво претседателот Мицкоски му посака добредојде на Памер и му успех во вршењето на функциката амбасадор во Република Македонија, а посебен акцент стави на негување на блиските и пријателски односи меѓу двете држави.   ...

Read More »

Православните христијани денеска го слават Успение на Пресвета Богородица

Православната црква денеска го празнува земниот крај на Пресвета Богородица и нејзината смрт ја нарекува „Успение“ – раскошен термин кој во себе ги соединува сонот, блаженството, мирот, спокојството и радоста. Самиот лик на Богомајката објавува бескрајно спасение, сострадалност, грижа и доверба, сила и смирение, чистота и убавина, љубов и победа на љубовта. Небозрачната светлина со која сјае нејзиниот лик го ...

Read More »

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар на Соединетите Американски Држави

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар на Соединетите Американски Држави, кој е во дводневна посета на нашата земја. На средбата беше потврдена поддршката на САД за европските аспирации на нашата земја. Истовремено, беше изразено очекување од официјален Вашингтон дека Македонија ќе го продолжи патот кон полноправно членство во Европската Унија. Претседателот Пендаровски ја истакна ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски оствариja средба со заменик-помошникот државен секретар на САД, Габриел Ескобар

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Проф. д-р Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски денеска оствари средба со заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар и Амбасадорот на САД, Ангела Агелер. На средбата беше потврден ставот на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ во врска со уставните измени. Исто така беше потенцирана од двете страни потребата ...

Read More »

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими директорот на фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими директорот на фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“, Мони Дамевски. На средбата, директорот Дамевски го информираше претседателот Пендаровски дека во рамки на овогодинешната програма на 44-тиот интернационален фестивал на филмска камера, ќе бидат прикажани 64 филмови. Истовремено, како што посочи Дамевски, гости на фестивалот ќе бидат реномирани кинематографери, режисери и продуценти од целиот свет. ...

Read More »

Мицкоски и Николоски остварија средба со амбасадорката на Германија Петра Дрекслер во Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска заедно со потпретседателот и пратеник Александар Николоски остварија средба со Амбасадорката на Сојузна Република Германија Петра Дрекслер во Република Македонија. На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба и евроинтегративниот процес на земјата. Претседателот Мицкоски ја информираше амбасадорката Дрекслер за актуелните политички состојби во државата и дека власта свесно го крши Деловникот за работа ...

Read More »