Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ оствари средба со претседателите на партиите од Коалицијата за подобра Македонија

  Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, проф. д-р. Христијан Мицкоски, заедно со генералниот секретар на партијата Игор Јанушев и потпретседателот Владо Мисајловски денес оствари средба со претседателите на партиите од Коалицијата за подобра Македонија. На средбата беше разгледана моменталната општествено – политичка ситуација во државата, зголемениот криминал и корупција, како и загубената надеж на граѓаните во правната држава. Последните случувања со случајот ...

Read More »

Франкфуртер алгемајне цајтунг: Подобри ЕУ-шанси за Македонија

Весникот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ во својот денешен текст за состанокот на шефовите на дипломатии на ЕУ во Хелсинки се осврнува на македонските шанси за датум за преговори со Унијата. „Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика Федерика Могерини, очигледно смета дека шансите во октомври да биде донесена одлука за почеток на преговори за приклучување со Албанија и Македонија се подобрени“, ...

Read More »

Македонија: Двеста години од раѓањето на Дичо Зограф 

Уметник – чудотворец, мајстор на иконописот, автор чии импресивни дела ќе станат парадигма за генерации зографи на пошироките балкански простори. Веројатно и ова не е доволно за да се искаже големината на Димитрија Крстев(ич), познат како Дичо Зографот, човекот кој направи пресврт на еден илјадагодишен период и означи почеток на сосема нов правец во историјата на македонската црковна уметност. Дичо ...

Read More »

Началникот на генералштабот на Хрватска во официјална посета на Армијата на Македонија

  Висока воена делегација на Вооружените сили (ВС) на Република Хрватска, предводена од Началникот на генералштабот на ВС на Република Хрватска, генерал Мирко Шундов која е во официјална посета на Армијата на Република Македонија денес престојуваше во Генералштабот и Министерството за одбрана. По приемот со високи воени почести генералот Шундов, оствари средба со неговиот домаќин, началникот на генералштабот на Армијата ...

Read More »

Македонија и Кипар ќе воспостават дипломатски односи

  На маргините на неформалниот состанок во Хелсинки на министрите за надворешни работи на земјите од ЕУ и државите кандидати за членство, шефовите на дипломатиите на Република  Македонија и Република Кипар, ќе имаат средба и ќе потпишат документ за воспоставување на дипломатски односи меѓу двете земји. Средбата на Никола Димитров со Никос Христодулидис ја потврдуваат и од македонското и од ...

Read More »

Честитка од Светскиот Македонски Конгрес за големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица 

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) упатува искрени честитки за големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица до Неговото Блаженство г.г. Стефан Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прва и до сите православни Македонци и верници во Македонската Црква, во светот и во Македонија. СМК посакува празникот кој го слави денот на радосното преселување на Мајката Божја на небото кај Господа, ...

Read More »

Македонската Армија домаќин на регионалниот футсал „Куп за мир“ 

Екипи од армиите на Македонија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Црна Гора, Србија и Словенија од денеска во следните пет дена ќе се натпреваруваат на единаесеттиот по ред футсал „Куп за мир“ кој беше официјално отворен претпладнево во касарната „Гоце Делчев“ во Скопје. Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска на отворањето пред присутните, меѓу кои и генералниот секретар на Меѓународниот совет за ...

Read More »

Македонија: Потпишани три меѓународни договори за соработка во областа на правото со Казахстан

  Во функција на подобрување на односите и соработката помеѓу Македонија и Казахстан, Министерството за правда и Генералното обвинителство на Казахстан денеска потпишаа три билатерални договори за меѓународна соработка и помош. Потписник на овие договори беше министерката за правда, Рената Дескоска и Генералниот обвинител на Казахстан, Гизат Нурдаулетов, соопштуваат од Министерството за правда. На средбата, министерката Дескоска истакна дека и ...

Read More »

Македонија: Пакомак воведува повратни вендинг машини за пластични шишиња и лименки

Со помош на Фондот за иновации и технолошки развој, „Пакомак” стана првата македонска компанија што го воведува светскиот тренд во рециклирањето – повратни вендинг машини за пластични шишиња и лименки. Целта на поставувањето на повратните вендинг машини (ПВМ) е да се мотивираат граѓаните што поефикасно и побрзо да се вклучат во процесот на селективно одложување отпад. Со самото учество во ...

Read More »

Специјалната обвинителка Катица Јанева приведена од полицијата

Специјалната обвинителка Катица Јанева пред малку беше приведена од полицијата по барање на Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција, потврдуваат оттаму. Повеќе детали најавија дека ќе соопштат на прес конференција во 14 часот. Нејзиното приведување значи дека статусот кој до вчера го имаше како сведок за предметот „Рекет“ денеска е сменет во осомничена. Таа е однесена во Основниот суд ...

Read More »