Македонија

Демократски сојуз: Владата да им помогне на Македонците во Албанија

Демократскиот сојуз бара Владата да им помогне на Македонците во Голо Брдо, Мала Преспа и другите населби и села во Албанија во одбраната на својот идентитет од притисокот на Бугарија. Ова прашање е од врвен национален интерес и затоа сугерираме почести посети на министри, но и стопанственици, се со цел да им се помогне околу инфраструктурата, образованието, здравствената заштита и ...

Read More »

Руската православна црква ја призна автокефалноста на Македонската православна црква – Охридската архиепископија

На 25 август 2022 година, за време на состанокот на Светиот синод на Руската православна црква, беше слушната пораката на Неговата Светост Патријархот Московски и на цела Русија Кирил за доделувањето од страна на Српската православна црква на автокефалноста на Македонската православна црква – Охридската архиепископија, се вели во соопштението на Руската православна црква кое го пренесуваме во продолжение: Синодот ...

Read More »

На преминот „Блато“ кај Дебар, средба на претставници на македонската и албанската полиција

На граничниот премин Блато, на албанско – македонската граница кај Дебар,  денеска се одржа средба на претстваници на Полициските комесаријати од Пешкопеја и Кукс и граничната полиција на Македонија, информраа од комесарјатот во Пешкопеја.  Поред истиот извор средбата е  во рамки на спогодбата за соработка меѓу полициите на двете земји за успешно справување и управување со големиот протек на туристи, македонски и албански државјани.  ...

Read More »

Османи: Македонија ќе го преземе претседавањето со ОБСЕ од 1 јануари

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на својот Фејсбук профил посочи дека почнувајќи од 1-ви јануари, па во следните 12 месеци, Македонија ќе го преземе претседавањето со ОБСЕ. „Дали знаевте дека ОБСЕ е најголемата безбедносна организација во светот со 57 држави кои претставуваат 1,3 милијарди луѓе на три континенти. Почнувајќи од 1 јануари, во следните 12 месеци, Македонија ќе го ...

Read More »

Нови изданија на учебници од коишто новите генерации странски македонисти ќе ја изучуваат македонистиката

Нови изданија на учебници по македонски јазик, литература и култура од коишто новите генерации странски македонисти ќе ја спознаваат и изучуваат македонистиката беа промовирани вчера, на отворањето на јубилејната 55. Летна школа на Семинарот за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ). Со овие изданија, за првпат, учебници по македонски јазик, ...

Read More »

Стотина македонски научници ги отфрлаат препораките на мешовитата комисија

По повод „препораките за заедничко одбележување на историски личности“ на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања усвоени од страна на Заедничката меѓувладина комисија формирана согласно Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија, македонски научници и истражувачи упатија заедничка изјава, што во продолжение ја пренесуваме интегрално. Имајќи ги предвид етичките кодекси на академската ...

Read More »

Македонија: Од 1 јануари уверението за државјанство и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Од 1 јануари уверението за државјанство ќе може да се издава и во електронска форма преку Националниот портал за електронски услуги или преку квалификувана електронска препорачана достава на електронска адреса. Граѓаните ќе можат по електронски пат да поднесуваат и барања за издавање  лична карта и пасош, објави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на социјалните мрежи. Тој образложи дека усвоените ...

Read More »

Армијата на Македонија одбележува 30 годишен јубилеј

На Денот на Армијата – 18 август, вечерва се одбележува јубилејот на Армијата „30 години Армија“. Организиран е целовечерен настан на Воениот стадион во Градскиот парк во Скопје, под мотото „30 години безбедност, стабилност, доверба“. Следува презентација на најновата и најсофистицирана опрема на Армијата вклучувајќи ги и новите оклопни транспортери JLTV Oshkosh, ќе бидат прикажани вештините на армиските специјалци, а ...

Read More »

За oдбивноста на Македонците спрема Бугарите покажува извештај на германската разузнавачка служба од 1943 година

Поранешниот новинар, политолог, историчар и автор, д-р Митко Јованов, кој живее во Штутгарт, Германија пообјаснува односите помеѓу Македонците и Бугарите, преку извештај на германската војска односно нејзината разузнавачка служба од 1943 година. Јованов напоменува дека ова е дел од неговата докторска дисертација на тема: „Македонското прашање и ВМРО во германската надворешна политика на Балканот од 1933 до 1944 година“ Во извештај ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ ги продолжува консултациите за референдумот

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ од утре продолжува со консултациите за референдумот со коалициските партнери, изјави денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој најави дека многу скоро ќе излезат со конкретна позиција. „Дали ќе одиме со 150 илјади потписи или со пратениците, имајќи предвид дека континуирано се сее притисок од власта дека некој се двоумел, а не сакаме да ги изложуваме ...

Read More »