Македонија

По десетти пат Школа за млади лидери на Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов

Вкупно 40 учесници и над 20 предавачи од Македонија, Европа и светот ќе бидат дел од 10-та Школа за млади лидери, што по иницијатива на Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, ќе се одржи од 11 до 22 февруари во Струга. Програмата на школата опфаќа предавања и обуки во сферите на лидерството и менаџментот од страна на еминентни предавачи ...

Read More »

Денеска се одбележуваат 147 години од раѓањето на Гоце Делчев Македонскиот револуционер

Македонците во татковината и во светот одбележуваат 146 години од раѓањето на великанот на македонското револуционерно движење во дваесеттиот век Гоце Делчев. Идеологот на македонската револуционерна борба е роден на 4 февруари 1872 година во Кукуш, Егејскиот дел на Македонија, во семејството на Султана и Никола Делчеви. Визионерот, кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за ...

Read More »

Преспанското Езеро има 61 вид заштитени птици

На 1 февруари, Светскиот ден на водните живеалишта, Македонско еколошко друштво(МЕД) и Општина Ресен потсетуваат на важноста на овие живеалишта и посебноста на Преспанското езеро. „На Преспанското Езеро се среќаваат шеесет и еден вид птици кои се на листата на заштитени видови од Бернската Конвенција. Поради ова, Општина Ресен како управувач со подрачјето, презема сет на мерки и активности за ...

Read More »

Захарова: Русија ја признава Република Македонија под нејзиното уставно име

Спорното прашање за името на Република Македонија треба да се реши на начин прифатлив како за Скопје, така и за Атина, изјави денеска портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова. На брифинг за новинарите во Москва, таа повторно обвини за мешање на западните земји во решавањето на спорот, како што наведе, со единствена цел да го внесат ...

Read More »

Професорката Гордана Силјановска официално поднела кандидатура за претседателски кандидат

Професорката Гордана Силјановска, пратеникот Влатко Ѓорчев и Филип Петровски, се тројцата чии пријави на повикот за претседателски кандидат се стигнати засега во ВМРО-ДПМНЕ, велат неофицијално партиски извори за Македонски весник “Илинден”. Рокот за пријавување истече синоќа на полноќ, но во партијата ќе почекаат да не стигне некоја пријава пратена по пошта, па најдоцна до 5 февруари ќе се знаат сите ...

Read More »

Претседателот Иванов на одбележувањето на христијанскиот празник Св. Атанасиј Велики во Тетово

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска во црквата „Св. Атанасиј” на Тетовското кале присуствуваше на црковно-народната прослава на големиот христијански празник Св. Атанасиј Велики. Претседателот Иванов во црквата „Св. Атанасиј” присуствуваше на света божествена литургијa и на церемонијата на осветување на празничниот колач. Македонскиот претседател на присутните граѓани им го честиташе големиот христијански празник и им посака здравје, ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, упати сочувство до Претседател на Федеративна Република Бразил

Со жалење ги примив вестите за несреќата во градот Бурмадињо и длабоко жалам за загубените животи, за човечките страдања и за големите штети од оваа катастрофа. Нема соодветни зборови кои ќе ја намалат Вашата и тагата на граѓаните на Федеративната Република Бразил, но дозволете ми од името на граѓаните на Република Македонија и од свое лично име да Ви упатам ...

Read More »

Триесетина професори упатија повик за подршка на Силјановска за претседател на Република Македонија

Триесетина професори упатија повик до јавноста да ја поддржат кандидатурата на универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова за претседател на Република  Македонија. Се надеваме овој апел ќе стаса и до најголемата опозициска партија во Собранието со цел да создаде поширока општествена синергија и да застане зад нашиот предлог, се вели во нивниот предлог. Доколку силјановска ја прифати иницијативата, спорд нашите информации ќе оди и на конвенција на ...

Read More »

Македонија: Комеморативна церемонија по повод Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаустот

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и амбасадорката на Сојузна Република Австрија во Република Македонија Ренате Коблер, вечерва беа домаќини на комеморативна церемонија по повод 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаустот. Во своето обраќање пред присутните во Македонската филхармонија, министерот Димитров истакна дека „водејќи се од трајната заложба и обврска Холокаустот да не биде ...

Read More »

Силјановска: Македонија е се што имамe

Универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова размислува дали да се кандидира на претстојните претседателски избори откако триесетина професори, академици и ителектуалци упатија повик пошироката јавност да ја поддржи нејзината кандидатура. Во изјава за Пресинг ТВ Силјановска вели дека силно ја допрел повикот, но мора да размисли за тоа дали ќе се вклучи во претседателската трка. Иако до сега не се гледала себеси ...

Read More »