Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ги објави кандидатите за техничката влада – лица со докажано професионално искуство

ВМРО-ДПМНЕ ги утврди кандидатите за две министерски и три дополнителни заменички позиции во техничката влада која треба да спроведе фер и демократски избори закажани за 24 април и 8 мај. Според нивните биографи станува збор за исклучително професионални кадри, со интегритет и долгогодишно искуство, експерти во својата област. На чело на Министерството за внатрешни работи е предложен Панче Тошковски, долгогодишен ...

Read More »

Кратер – најдобриот генерал на Александар Македонски

Фото: Роналд Слабке Знаменитостите на Македонија Кратер учествувал во сите големи битки, на Граник, кај Ипсос (каде што заповедал со целото лево крило на фалангата, а негови потчинети биле Мелеагар и Птолемај), кај Гавгамела. Секогаш кога Александар тргнувал во некој специфичен потфат, Кратер го придружувал Кратер потекнувал од македонско благородничко семејство од Орестида, неговиот татко се викал Александар, а негов ...

Read More »

Николоски реизбран за потпретседател на групата на ЕНП во Советот на Европа (ВИДЕО)

Во Стразбур се одржува редовната зимска сесија на парламентарното собрание на Советот на Европа и ја имам честа да бидам реизбран за потпретседател на групата на Европската Народна Партија, тука во Советот на Европа. Оваа позиција за извршував и во изминатите две години, а денес ја добив поддршката од членовите на Европската Народна Партија и во следните две години да ...

Read More »

МНР: Tројца македонски граѓани евакуирани од Газа

Во текот на изминативе 24 часа и последните тројца наши граѓани, мајка сo две деца кои претходно по сопствен избор беа останати во Газа, на нивно барање, веќе се евакуирани и со тоа се заокружува бројот на нашите граѓани кои ги имаат контактирано нашите дипломатски конзуларни претставништва во Каиро и Тел Авив со намера да им се обезбеди асистенција при ...

Read More »

Потпишани Протоколите за Слободен пристап до пазарот на труд во земјите од Отворен Балкан

Граѓаните на Македонија, Србија и Албанија ќе добијат слободен пристап до пазарот на трудот во овие три земји, за што денес се потпишаа Протоколите за Слободен пристап до пазарот на труд во земјите од Отворен Балкан. Министерот за информатичко општество и администрација Азир Алиу, со колегите од Србија и Албанија, го потпишаа Протоколот за меѓусебно поврзување на шемите за електронска ...

Read More »

Николоски: Денес директно ќе ги прашам тројцата кандидати за Комесар за човекови права што ќе направат за заштита на Македонците во Албанија

Потпретседателот на групата на ЕПП и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски денеска е во Стразбур, на почеток на зимската сесија на Парламентарното собрание на Совет на Европа во Стразбур. Денес директно ќе ги прашам тројцата кандидати за Комесар за човекови права што ќе направат за заштита на човековите права, правото на употреба и настава на мајчин јазик и правото на ...

Read More »

Мицкоски: Со добри дела и со силна волја можеме да ја вратиме надежта за посветла иднина и да градиме подобра Македонија за нас и за нашите идни поколенија

На сите православни христијани, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ им го честита големиот празник Богојавление – Водици. Неговата честитка ја пренесуваме во продолжение Овој ден ја симболизира духовноста и нашата силна вера во Бога, бидејќи кога сме силни во духот и обединети во доброто можеме да го победиме секое искушение и секој предизвик. Како народ денес сме соочени со мрачни и тешки ...

Read More »

Во Радика по светиот крст скокнаа над 200 лица, најсреќен Александар Најдоски од Битола

Битолчанецот Александар Најдоски го фати осветениот крст во Радика, што беше положен од епископ Антаниски, г. Партениј, по повод денешниот голем христијански празник Богојавление – Водици. Најдоски, кој е дел од оваа традиција петнаесеттина години,  ова му е вторпат како го фаќа крстот. Бог се јави. Навистина се јави. Пресреќен сум. Посакувам многу здравје, среќа и радост на сите и ...

Read More »

Честитка од претседателот Пендаровски по повод христијанскиот празник Богојавление – Водици

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до сите граѓани коишто го прославуваат празникот и до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, митрополит скопски, архиепископ охридски и македонски и на Јустинијана Прима, г. г. Стефан. Почитувани сограѓани, Имам особено задоволство и чест да Ви го честитам големиот христијански празник, Богојавление – Водици, ...

Read More »

Православните верници го слават Богојавление Христово – Водици

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, што се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител. Празникот се нарекува уште и Водици поради големиот водосвет, што го извршува црквата на овој ден. Овој празник е еден од најголемите ...

Read More »