Македонија

Двосменска работа во конзулатите во Берн, Бон, Берлин и Минхен – зголемен број на барања за издавање на документи

Поради зголемен прилив на барања за издавање на документи кои пристигаат во македонските амбасади, министерството за надворешни работи ќе се воведе двосменско работење во неколку европски градови. Први, каде ќе се воведе двосменско работење, се конзулатите во Берн, во Бон, во Берлин и во Минхен за да им се излезе во пресрет на граѓаните, поради обврската за промена на личните документи ...

Read More »

Традиционалната илинденска коњаница го започна својот поход кон Крушево и Мечкин камен

Традиционалната илинденска коњаница го започна својот поход кон Крушево и Мечкин камен. Тргнаа од повеќе локации низ Македонија, а на 2 Август, Илинден, треба да пристигнат до целта. И годинава, традиционално по 45-ти пат, 30-на коњаници тргнаа од скопско Горно Лисиче кон Крушево. Градоначалникот на општина Аеродром на учесниците им посака среќен и мирен пат. Тие се хероите на новото ...

Read More »

Николоски: НЕ!

Работата на уставната комисија покажа дека ниту еден пратеник од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата нема да гласа за уставни измени под диктат. Тоа е јасно и на 25ти Јули сите лаги на власта на СДСМ и ДУИ се распрснаа како меур од сапуница. Тој ден заврши пропагандата и се виде кои се јасните ставови на сите политички партии. Во комисија за ...

Read More »

Царинските управи на Македонија и Албанија на граничниот премин Ќафасан го потпишаа последниот протокол за спроведување на Договорот за воспоставување на заеднички граничен премин 

Директорите на царинските управи на Македонија и Албанија, Стефан Богоев и Генти Гажели денеска на граничниот премин Ќафасан го потпишаа последниот протокол за спроведување на Договорот за воспоставување на заеднички граничен премин меѓу двете земји. Како што соопштија од Царинската управа, со потпишувањето на протоколот се завршуваат и последните подготовки за воведување на one-stop-shop на овој граничен премин, со цел ...

Read More »

Матицата на иселеници од Македонија ја организира единствената Научна конференција по повод 120 години од Илинденското востание

Во организација на Матицата на иселениците од Македонија на 1 август 2023 година ќе се одржи Научна конференција во чест на 120 години од Илинденското востание. Покрај тоа, ќе се одржи и трибина на која ќе говорат Македонци од Бугарија за нивната голгота со бугарските власи поради личниот ангажман за македонската кауза во Бугарија. На 2 август 2023 година во ...

Read More »

Во Охрид отворена Летната школа по македонски јазик за деца на иселениците

Во организација на Агенцијата за иселеништво во Охрид започна Летната школа по македонски јазик за деца на нашите иселеници. Триесет ученици од Норвешка, Малта, Словенија, Франција, Германија, САД, Русија, Австрија и Србија следните шест дена ќе следат настава по мајчин, македонски јазик, ќе имаат спортски активности, како и посети на културно-историските знаменитости на Охрид. Учесниците на Школата ги поздрави директорот ...

Read More »

Сајкоски во посета на Македонците во Албанија: Разговаравме за положбата и правата на Македонците, за националната посебност и поголема прекугранична соработка

Денес остваривме средба со Македонците во Мала Преспа, Пустец. На средбата разговаравме за положбата и правата на Македонците во Република Албанија, за негувањето и афирмацијата на македонската посебност и македонскиот национален дух, за поголема прекугранична соработка за која цел сме во план за отворање на задграничен комитет, информира Ѓорѓија Сајкоски од ВМРО-ДПМНЕ. Република Македонија и Република Албанија негуваат и градат ...

Read More »

Мицкоски и Николоски се сретнаа со унгарскиот амбасадор во Македонија

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот на партијата и пратеник во Собранието Александар Николоски денеска се сретнаа со амбасадорот на Република Унгарија, Андраш Клајн во Република Македонија. Се заблагодарив на унгарскиот амбасадор Клајн за несебичната поддршка и пријателски однос на Унгарија кон Македонија и го информирав за актуелната политичка состојба, како и евроинтегративниот процес на државата, објави Мицкоски.

Read More »

Македонија: Премиерот Димитар Ковачевски одржа тет-а-тет средба со неговиот албански колега Еди Рама

Премиерот Димитар Ковачевски, одржа тет-а-тет средба со неговиот албански колега Еди Рама, на која во фокус на разговорот беа перспективите и придобивките од Берлинскиот процес, интеграциите во Европската Унија, како и важноста од натамошно зацврстување на билатералната соработка меѓу двете соседни земји, кои се членки на НАТО. Премиерите Ковачевски и Рама се согласија дека евро-интегративните процеси на двете земји и ...

Read More »

Православните верници го слават празникот на Свети Наум Охридски – Чудотворец

Свети Наум Охридски Чудотворец (830 – 23 декември 910) – средновековен научник, писател, учител и еден од основоположниците на сесловенската и македонската писменост и просвета. Свети Наум потекнувал од богати и побожни родители, а поради љубовта кон христијанството, се откажал од наследството и се замонашил. Тој бил најмладиот ученик на светите солунски браќа Македонците Кирил и Методиј. Со нив, тој ...

Read More »