Македонија

Претседателот Иванов на одбележувањето на христијанскиот празник Св. Атанасиј Велики во Тетово

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска во црквата „Св. Атанасиј” на Тетовското кале присуствуваше на црковно-народната прослава на големиот христијански празник Св. Атанасиј Велики. Претседателот Иванов во црквата „Св. Атанасиј” присуствуваше на света божествена литургијa и на церемонијата на осветување на празничниот колач. Македонскиот претседател на присутните граѓани им го честиташе големиот христијански празник и им посака здравје, ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, упати сочувство до Претседател на Федеративна Република Бразил

Со жалење ги примив вестите за несреќата во градот Бурмадињо и длабоко жалам за загубените животи, за човечките страдања и за големите штети од оваа катастрофа. Нема соодветни зборови кои ќе ја намалат Вашата и тагата на граѓаните на Федеративната Република Бразил, но дозволете ми од името на граѓаните на Република Македонија и од свое лично име да Ви упатам ...

Read More »

Триесетина професори упатија повик за подршка на Силјановска за претседател на Република Македонија

Триесетина професори упатија повик до јавноста да ја поддржат кандидатурата на универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова за претседател на Република  Македонија. Се надеваме овој апел ќе стаса и до најголемата опозициска партија во Собранието со цел да создаде поширока општествена синергија и да застане зад нашиот предлог, се вели во нивниот предлог. Доколку силјановска ја прифати иницијативата, спорд нашите информации ќе оди и на конвенција на ...

Read More »

Македонија: Комеморативна церемонија по повод Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаустот

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и амбасадорката на Сојузна Република Австрија во Република Македонија Ренате Коблер, вечерва беа домаќини на комеморативна церемонија по повод 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаустот. Во своето обраќање пред присутните во Македонската филхармонија, министерот Димитров истакна дека „водејќи се од трајната заложба и обврска Холокаустот да не биде ...

Read More »

Силјановска: Македонија е се што имамe

Универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова размислува дали да се кандидира на претстојните претседателски избори откако триесетина професори, академици и ителектуалци упатија повик пошироката јавност да ја поддржи нејзината кандидатура. Во изјава за Пресинг ТВ Силјановска вели дека силно ја допрел повикот, но мора да размисли за тоа дали ќе се вклучи во претседателската трка. Иако до сега не се гледала себеси ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија, Иванов освари средба со министерот за надворешни работи на Литванија

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Литванија, г. Линас Линкевичиус. На средбата беше заемно констатирано дека односите меѓу двете земји се традиционално добри и пријателски, со чести средби и континуиран политички дијалог. Двајцата соговорници разменија мислења околу можностите за развој на билатералната соработка меѓу Република Македонија и Република Литванија, како ...

Read More »

Македонија потпиша договор со Косово за реципрочно признавање на возачките дозволи 

Министерот за внатрешни работи на Република Македонија, Оливер Спасовски и министерот а внатрешни работи на Република Косово Екрем Мустафа, денеска во Приштина потпишаа Договор за реципрочно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Косово и Меморандум за соработка од областа на внатрешната контрола. Денеска, на оваа заедничка средба, заокруживме едно поглавје од целокупниот процес на воспоставување правна рамка како услов за ...

Read More »

Шехтански: Кога Македонците иселеници ќе се вратат, тогаш ќе има мотив за Македонска национална држава

Адвокатот Ванчо Шехтански, кој воедно е и политичар и претседател на политичката партија ТМРО на својот профил на Фејсбук напиша дека кога Македонците иселеници ќе се вратат во Македонија, тогаш ќе има желба и мотив за Македонска национална држава. „Кога Македонците иселеници ширум светот, ќе си се вратат заедно со своите внуци, кога ќе си ги откупат имотите што повеќето ...

Read More »

СМК и ММДЧП поднесоа кривични пријави против Џафери, Ибраими, Костовски

Светскиот Македонски Конгрес и Македонското меѓународно движење за човекови права поднесоа шест кривични пријави до Основното јавно обвинителство во Скопје, две против претседателот на Собранието Талат Џафери, две против заменикот генерален секретар на Собранието Неџбедин Ибраими и две против директорот на Јавното претпријатие “Службен весник на Република Македонија“ Мартин Костовски. Кривичните пријави се поднесени за дела: злоупотреба на службената положба и ...

Read More »

Мирка Гинова: „Јас сум Македонка“ рекла пред да умре, првата жена стрелана во Граѓанската војна во Грција

„Јас сум Македонка и сум горда на тоа. Не убив никого, но се борам еден ден Грција да стане слободна татковина за сите Грци и Македонци. И ние, Македонците да бидеме слободни, да го зборуваме својот мајчин јазик, да имаме свои училишта, да нема повеќе затвори и рициново масло. Може ќе ме стрелате, но не се плашам“, рекла во 1946 ...

Read More »