Македонија

Проф. д-р Катерина Тодороска: Вредноста на вредносната хартија

Честопати се жестам кога некој/а пријател/ка ќе почне да ми раскажува колку е успешно нејзиното дете во некоја странскаа земја, а при тоа нагласува дека во Македонија немало шанси за вработување, а напредувањето во струката би било мислена именка. И почнувам да се прашувам дали разбира што ми зборува, или пак јас наопаку ја разбирам родителската гордост за успехот на ...

Read More »

Николоски: ВМРО е национален проект на македонскиот народ, колку е посилно ВМРО, толку ќе е посилен и македонскиот народ

Беше задоволство да се биде во македонското Собрание затоа што конечно се стави точка. Со оваа точка настрана од нашите внатрешни состојби ние праќаме сериозна порака до сите наши пет соседи дека веќе играње со Македонците нема, а особено кога ВМРО-ДПМНЕ е силно, истакна истакна Александар Николоски, пратеник и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ при вчерашното гостување во емисијата „Вечерното шоу на Богдан ...

Read More »

Армијата на Македонија одбележува 31 година постоење

  Армијата на Македонија денеска одбележува 31 година од своето формирање. По тој повод, на Воениот стадион во Градскиот парк во Скопје ќе се одржи свечена церемонија на која ќе присуствува државниот и армискиот врв. Претседателот на државата и врховен командант на вооружените сили Стево Пендаровски за првпат ќе одликува 13 припадници на Армијата со медал за учество во хуманитарни ...

Read More »

Возобновен интересот за македонистиката во Кина, САД, Кореја

Со учество на околу 70 странски македонисти и слависти од 18 држави, посветеници на македонскиот јазик, литература и култура неделава, во Охрид на 18 август ќе започне 56. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура. Пријавени се семинаристи од НР Кина, САД, Република Кореја, Италија, Франција, Грција, Турција, Полска, Словачка, Унгарија, Украина, Романија, Руската Федерација, Словенија, ...

Read More »

Петар Поп Арсов човекот што најгрижливо ги негуваше фиданките на старата македонска лоза

Повод: 155 години од раѓањето на Петар Поп Арсов, творецот на првиот устав на Македонската револуционерна организација (МРО) На Петар Поп Арсов му припаднала честа да го подготви првиот устав на организацијата и, по налог од неа, да го напише антибугарскиот памфлет „Стамболовштината во Македонија и нејзините претставници“. Истовремено, тој бил член на ЦК на МРО и на претставничкото тело ...

Read More »

Неделава ќе започне 56. Летна школа на МСМЈЛК при УКИМ – најавено учество на околу 70 странски македонисти од 18 држави

Неделава, во Охрид ќе започне 56. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ). На Школата којашто ќе трае до 31 август ќе учествуваат околу 70 странски македонисти и слависти од 18 држави – посветеници на македонскиот јазик, литература и култура. Пријавени се семинаристи од НР ...

Read More »

Божествена Литургија на врвот Голем Крчин (2341 м)

  Во висините, на оние места каде што земјата се соединува со небото и првите зраци на сонцето ти го благословуваат претстојниот ден, каде сосредоточено и мирно чекориш за да го чуеш говорот на тишината и во длабока аскеза полека кон целта се издигнуваш, таму целото твое битие се буди за благословен молитвен подвиг за да учествува во Тајната над ...

Read More »

Време е да кажеме „доста“ на полуписмените кои ја креираат македонската политика, вели професорката Катерина Тодороска, внука на Конески (ВИДЕО)

Во едни други времиња науката била предоминантна  над политиката и политичарите стоеле простум пред научниците. Она што ние денес го имаме, тоа е квазиполитика и наука којашто е потчинета од квазиполитичари. Тоа си го добивме врз основа на образованието кое што дозволивме да отиде во амбис. Тоа е резултатот денес, вели професорката Катерина Тодороска, професор на ИНИ и внука на ...

Read More »

Македонија: 72-годишна од убиство на петте струмички студенти 

Денес се навршуваат седумдесет години од свирепото убиство на петте струмички студенти Борис Белев, Мирко Пецев, Ѓорѓи Костуранов, Стево Топчев и Ѓорѓи Јар’мов од комунистичкиот режим на 13 август 1951 година. Биле убиени со вразни раце, со по еден куршум во главата и еден во срцето. Само Борис Белев бил застрелан со три куршуми… Убиството било планирано, бидејќи на семејствата ...

Read More »

Kонкурс за доделување на студентски стипендии за Македонците во соседството за студиската 2023/2024 година

Врз основа на член 55 став 1 од Законот за организација и работа на органите на државната управа (“Службен весник на Република Македонија“ бр. 58/00, 44/02, 82/08, 167/10 и 51/11 и Службен весник на Република Македонија“ бр. 96/19 и 110/19), член 51 од Законот за студентски стандард („Службен весник на Република Македонија” бр. 15/13, 120/13, 41/14, 146/15, 30/16, 178/16, 64/18, 20/19 и „Службен ...

Read More »