Македонија

Србија го врати првото македонско летало „Илинденка“

Првото летало на македонската авијација „Илинденка“ е изложено денеска на спортскиот аеродром Стенковец, каде се одржува свеченост со голем аеромитинг по повод 100 години македонска авијација. Илинденка е произведена во фабриката „20 Мај“ во Скопје. Првиот лет со едрилицата е изведен во 1955 година, а ќе остане запаметена по своето учество на светското едриличарско првенство во Полска, во 1958 година, ...

Read More »

Министерството за надворешни работи на Македонија ги охрабрува Македонците во Албанија да се попишат како Македонци

Министерството за надворешни работи на Македонија ги охрабрува сите Македонци во Република Албанија слободно да ја изразат својата етничка, јазична и религиска припадност, согласно законската регулатива и позитивната демократска пракса во Албанија, на претстојниот попис на населението во Република Албанија, кој почнува на 18 септември и ќе се реализира следните шест недели. Албанија е препознатлива во светот по своето мултиетничко ...

Read More »

Николоски: Бугари во Албанија нема! Има само Македонци

Бугари во Албанија нема! Има само Македонци од кои ненародната власт се откажува! Кога Македонија не работи, ќе работи асимилаторската политика на Бугарија! Наместо да ги спроведе пресудите на Европскиот суд за човекови права од Стразбур со кои се бара признавање на Македонците во Бугарија и нивното право на здружување и мајчин македонски јазик, Бугарија бара непостоечки Бугари во Албанија, купувајќи ...

Read More »

Министерот за внатрешни работи Спасовски на Конференција на министри за внатрешни работи во рамки на Берлинскиот процес во Тирана

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во периодот од 13 до 15 септември 2023 година во Тирана, Република Албанија, ќе учествува на Конференција на министри за внатрешни работи, во рамки на Берлинскиот процес, каде што ќе се обрати во рамки на две сесии на теми “Интегрирано гранично управување на Западен Балкан”, “Регионална соработка во борбата против организиран криминал”, и “Партнерство ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски, заедно со потретседателот Николоски и членот на ИК Милошоски, на средба со специјалниот пратеник на Германија за Западен Балкан, Сарацин

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со потретседателот на партијата Александар Николоски и членот на ИК Антонијо Милошоски, денеска се сретнаа со специјалниот пратеник на Германија за Западен Балкан, Мануел Сарацин. Како што соопшти Мицкоски, на средбата разговарале за актуелните политичко економски состојби во државата и реалните предизвици со кои се соочуваат граѓаните. Истакнав дека со последните измени на кривичниот ...

Read More »

Средба на претседателот Иванов со германскиот политичар Армин Лаше

Поранешниот претседател на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, вчера оствари средба со германскиот политичар и актуелен пратеник во Бундестагот г. Армин Лашет.На средбата која беше во функција на унапредување на македонско-германските односи, беа размените информации во врска со состојбите со македонските евроинтегративни процеси, а се разговараше и за случувањата во регионот, Европа и светот.Во тој контекст, се разменија размислувања и ...

Read More »

Намален водостојот на Преспанското и на Охридското Езеро

Со тоа, согласно последните мерења направени од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), водостојот на Преспанското Езеро е за 1,8 метри понизок од просечниот и е на само два сантиметра до апсолутно измерениот минимален водостој забележан на 15 ноември 2022 година. Нивоата, пак, на Охридското и на Дојранското езеро се повисоки од просекот за овој период од годината и тоа за ...

Read More »

Ново училиште во Турција ќе го носи името Maкедонија, а училниците ќе се именуваат по македонски градови

Вкупно 63.380.807 денари во Македонија беа собрани за помош на Турција по земјотресот, објави Црвениот крст. Oд собраните средства, 12.427.334 денари, се испратени на сметката за Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина, за помош на настраданото население во Сирија. Црвениот крст на Македонија по направените преговори со Турската Црвената Полумесечина, на заеднички предлог, одлучи собраните хуманитарни средства во ...

Read More »

Само обединети можеме да тргнеме нанапред

Проектот на „Нова Македонија“ за сондирање на мислењата, ставовите и стремежите на македонскиот народ што живее надвор од Македонија се заокружи со еден заеднички именител – како резимиран став на нашите сонародници од странство: Само обединети можеме да тргнеме нанапред! Претставниците на Македонците што како малцинство живеат во соседните држави, но и оние од дијаспората, јасно укажаа на неопходноста за ...

Read More »

Претседателот Иванов домаќин на Форумот за културна дипломатија – Скопје 2023

Бројни меѓународни претставници меѓу кои пет поранешни претседатели, двајца поранешни премиери, поранешни министри како и повеќе актуелни членови на парламенти ќе бидат гости на поранешниот претседател Иванов кој е домаќин на Форумот за културна дипломатија, што од 4 до 6 септември ќе се одржи во Скопје. Главниот фокус на форумот што за првпат се организира во Македонија е „Промовирање на ...

Read More »