Македонија

ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи договорот со Бугарија

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека и покрај големата желба и искрена волја, партијата нема да биде во можност да го поддржи договорот со Бугарија. На синоќешната седница, членовите на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ оцениле дека е добро да се потпише Договор за добрососедство со Бугарија, заради зацврстување на соработката и пријателството меѓу државите и заради најавата на Бугарија дека ...

Read More »

Народно движење за Македонија: Договорот со Бугарија е штетен за националните интереси

Во организација на Народно движење за Македонија, во Домот на АРМ се одржа стручна дебата за Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија на која свое излагање имаа универзитетските професори Јанко Бачев, Стефан Влахов Мицов, Тони Науновски, Тодор Чепреганов, абасадорот Ристо Никовски, новинарот и водител Слободан Томиќ, претседателот на Семакедонскиот национален совет – Македониум Страшко Олумчев и аналитичарот ...

Read More »

Протерани 11 Албански државјани нелегален престој кои живееле на депонијата во Струга

Струшката полиција протера 11 државјани на Албанија, кои престојувале во импровизирани живеалишта кај депонијата во Струга, а постои и можност да се поврзани со пожарот, информираа од Секторот за внатрешни работи Охрид. На 25-ти овој месец, полициските службеници ги затекнаа единаесетте албански државјани на депонијата во Струга каде имале направено импровизирани живеалишта и од каде собирале пластичен отпад. Истиот ден, ...

Read More »

Реакција на Македонската Алијанса за објавениот Договор за добрососедски односи со Бугарија

Во врска со вчерашната прес конференција, на Премиерот Зоран Заев го објави од Владата усвоениот текст на Договор за добрососедски односи со Бугарија, Претседателот на Македонската Алијанса, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, ја упатува следната реакција: Според основните меѓународни стандарди во надворешната политика главната цел на секој билатерален договор е да реши одредени отворени прашања и проблеми меѓу двете Држави кои се решиле на таков ...

Read More »

Повик од 26 македонски историчари за одбрана на уставното име, јазикот и историјата

Дваесет и шест историчари, доктори по историски науки и универзитетски професори се спротивставуваат и ги отфрлаат обидите за, како што сметаат, редефинирање, промена и фалсификување на македонската историја, чија конечна цел, според нив, е уништување на македонската нација со сите нејзини идентитетски обележја. Во писмо обраќање во врска со, како што наведуваат, актуелните состојби поврзани со идентитетските прашања, тие ја повикуваат ...

Read More »

Министерката за одбрана на Македонија во официјална посета на Албанија

Министерката за одбрана на Република Македонија денеска со пречек со највисоки државни почести и интонирање на македонската и на албанската химна ја започна својата официјална посета на Албанија, прва по стапувањето на функцијата министер за одбрана, во чии рамки оствари средба со министерката за одбрана на Албанија, Мими Кодели. Двете министерки се согласија дека добрососедската политика дава позитивен импулс за ...

Read More »

15-ти илинденски марш од Охрид до Крушево

Здружението Илинденски Марш Христо Узунов Охрид оваа година по 15-ти пат го организира традиционалниот илинденски марш од Охрид до Крушево. Како што информираат од здружнието, поради овој јубилеј, на маршот се очекува да земат учество повеќе од педесет учесници кои ќе ја изодат планираната маршута од 100 километри,  со цел да оддадат почит и да се одбележи Илинденското востание. И ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес бара аболиција за Едмонд Темелко

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро го осудува обвинителниот акт во случајот “Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство за “повреда на избирачкото право и на слободата на определување на избирачите во 2012 година“, против Едмонд Темелко, градоначалник на општина Пустец во соседна Република Албанија. СМК најостро ја осудува и одлуката на Апелациониот суд во Скопје за одбивање на жалбата на Едмонд Темелко, ...

Read More »

Скопје одбележува 54 години од катастрофалниот земјотрес

На денешен ден пред 54 години Скопје беше разурнато од катастрофален земјотрес со јачина од 9 степени според Меркалиевата скала (магнитуда од 6,1 степени), во кој загинаа 1070 луѓе, а околу 4.000 беа повредени. Катастрофалниот земјотрес во Скопје се случи на 26 јули 1963 година во пет часот и 17 минути, а помали потреси имаше до пет часот и 43 ...

Read More »

Претседателот на Македонската Алијанса Ѓорѓија Џорџ Атанасоски упати честитка за инаугурацијата на Претседателот на Албанија Илир Мета

По повод инаугурацијата на новиот Претседател на Република Албанија, Илир Мета, кој вчера во Тирана, во Парламентот, пред Претседателот на Уставниот Суд положи свечена заклетва и официјално ја презема функцијата, Претседателот на Македонската Алијанса, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, ја упати следната честитка: „Дозволете од мое лично име, од името на партијата Македонска Алијанса, чиј Претседател сум, да Ви го честитам официјалното ...

Read More »