Македонија

Претседателот Иванов ги прими членовите на Владата на Република Македонија

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов, денеска ги прими членовите на Владата на Република Македонија. Со 62 гласа за, 44 против и 5 воздржани Собранието пред полноќ ја избра новата влада која ќе ја предводи премиерот Зоран Заев. Пратениците во парламентот гласаа за доверба на новата влада која е составена од 26 министри.

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ будно ќе го следи работењето на новото мнозинство и силно ќе се бори за интересите на државата

ВМРО-ДПМНЕ будно ќе го следи работењето на новото мнозинство и силно ќе се бори за интересите на државата. Државниот ќе остане пред партискиот и личниот интерес. Членството во НАТО и во ЕУ ќе остане приоритет, но и грижата за фер решение на спорот со јужниот сосед, истакна вечерва во Собранието претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Народот и понатаму ќе може ...

Read More »

Изгласана новата Влада на Република Македонија

Собранието на Република Македонија вечерва со 62 гласа „за“, 44 „против“ и пет „воздржани“ ја избра новата Влада. Владиниот кабинет на премиерот Зоран Заев ќе има 25 министри. Радмила Шекеринска-Јанковска е избрана за министер за одбрана, Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Драган Тевдовски за министер за финансии, Никола Димитров за министер за надворешни работи, Рената Тренеска Десковска за ...

Read More »

Охрид најубав за посета за време на летото

  Град од мала држава, во Западен Балкан. Место на природна убавина и културно наследство. Место најчесто посетувано од домашните туристи и оние во дијаспората. Место каде што можете да пливате во небесно синото езеро и да слушате прекрасна традиционална музика. Тоа е градот Охрид, во Република Македонија. Градот има медитерански дух, иако е опколен со планини, освен што можете ...

Read More »

Втор состанок на 21-та Конференција на НГШ од земјите-членки на САД-Јадранската повелба

Во рамки на подготовките за претстојната дваесет и прва Конференција на началниците на генералштабови (НГШ) на армиите од земјите членки на САД-Јадранската повелба (А-5), денес се одржа вториот состанок на работната група за имплементација на кој покрај припадници на АРМ како домаќин, присуствуваа претставници од армиите на САД и земјите членки на А-5. На состанокот членовите на работната група на ...

Read More »

Народната банка на Македонија: Незаконско вложување во виртуелни или крипто валути

Народната банка на Република Македонија денеска преку соопштение укажува дека според домашната важечка регулатива вложувањето од правни и физички лица резиденти на Македонија во виртуелни или крипто валути не е дозволено, исто како што не е дозволено ниту отворање сметки и купување хартии од вредност и деривативни финансиски инструменти во странство, освен при пропишани исклучоци. Укажувањето од НБРМ следи по ...

Read More »

Нови летови во летната сезона

  Летната сезона носи нови летови од македонските аеродроми. Од 22 јуни ќе се воспостави врска меѓу охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ и Катовице. Со чартер летови почнува најголемиот полски тур-оператор „Рего-бис“, пишува Лидер. Еднаш неделно 200 полски туристи ќе доаѓаат на Охридското езеро, благодарение на договорот кој го потпишавме со еден од најголемите полски тур-оператори. Со добрата соработка која ...

Read More »

Руското влијание на Балканот – причини и последици

Раскошот, покажаната моќ на воената техника, гордоста на руските војници и граѓани и швајцарската точност на почетокот и крајот на воената парада по повод Денот на победата над фашизмот во Москва повторно и повторно го постави прашањето за подемот на Русија и последиците од него. Факт е дека Русија не е истата онаа од деведесеттите години на минатиот век. Цврстото ...

Read More »

Конференција за националните малцинства на организација на Парламентарното собрание на ОБСЕ

  Во организација на Парламентарното собрание на ОБСЕ денеска и утре во Вилах, Австрија ќе се одржи Конференција за националните малцинства на која ќе учествува пратеникот Владимир Ѓорчев, член на Делегацијата на Собранието на Република Македонија во Парламентарното собрание на Организацијата за безбедност и соработка во Европа. На Конференцијата, како што соопшти собраниската прес-служба, ќе се дебатира за придонесот на ...

Read More »

Епископот Велички Гаврил Светогорец канонизиран за светител (ВИДЕО)

Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија денеска во списокот на светиите го впиша епископот велички Гаврил Светогорец. Одлуката на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија беше објавена на светата архиерејска литургија што се одржа во Соборниот храм Св. Никола во Штип, а со која чиноначалствуваше архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, во ...

Read More »