Свет

Се запали гумен чамец полн со имигранти (ВИДЕО)

Гумен чамец полн со мигранти одеднаш се запалил во Средоземно Море. Португалски хеликоптер што бил во близина за да и помогне на Европската агенција за заштита на границите и брегот, Фронтекс, ја снимил драмата на чамецот. Во чамецот имало 34 мигранти, кои морската струја ги носела по Средоземно Море. Во еден момент, чамецот пламнал, а за да се спасат од огнот, ...

Read More »

Европа мора да ја земе судбината во свои раце

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика европските држави да се држат заедно во светло на новата неизвесност во врска со САД, порачувајќи дека Европа „мора да ја земе судбината во свои раце“ пред Брегзит и претседателскиот мандат на Доналд Трамп. Минаа времињата во кои можевме во целост да сметаме едни на други. Тоа го искусив во изминатите два дена, изјави ...

Read More »

Балканската мигрантска рута треба да остане затворена

Претседателка на Хрватска Колинда Грабар-Китаровиќ изјави дека балканската мигрантска рута треба трајно да остане затворена. Таа ова го изјави, во текот на вториот ден од учеството на безбедносната конференција „GLOBSEC 2017“, во Братислава, пренесе ХРТ. Доколку одредени земји примат одреден број мигранти или азиланти, тие можат директно и многу поевтино, без помош на трговците со луѓе, да дојдат до овие ...

Read More »

Во Дубаи првиот робот полицаец почнува да патролира

  Полицијата на Дубаи го претстави првиот робот полицаец кој ќе патролира по градот. Роботите полицајци во Дубаи добија задача да ги контролираат градските трговски центри и туристичките атракции. Луѓето ќе можат да комуницираат со роботите, да пријават кривично дело, да платат казна и преку допирните екрани на градите на роботот да добијат информации. Податоците и информациите кои ќе ги ...

Read More »

Кога Европа ќе добие руски гас

По само две години „Гаспром“ ќе ги заврши „Турски тек“ и „Северен тек 2“. Земјите низ кои транзитира рускиот гас Украина, Полска и Бугарија, ризикуваат да останат со празни цевки, посочуваат експертите „Гаспром“ почна да го поставува морскиот дел од гасоводот „Турски тек“, соопшти компанија на 7 мај 2017 година. „Турски тек“, кој го замени неуспешниот „Јужен тек“, според плановите ...

Read More »

Убиени 36 деца коптски православни во Египет (ВИДЕО)

  26 православни христијани се убиени и речиси исто толки се повредени во Египет. Автобусот со кој патувала група копти бил нападнат во градот Миња од  страна на  десетина вооружени напаѓачи. напаѓачите облечени во воени унифрми пукале со огнено оружје кон автобусот. Меѓу жртвите има и деца. Христијаните во Египет се се почеста мета на екстремистите, откако на чело на земјата ...

Read More »

Бројот на католици е зголемен во Африка, а намален во Европа

Папскиот статистички годишник информира дека католиците во светот се 1.285 милиони. Но Европа веќе не е татковина на христијанството. Таквата слика од поголем број аспекти е позната: процесот на секуларизација, се намалува бројот на верниците во земји со стара католичка традиција; додека расте бројот на католиците во земјите на т.н. “Третиот свет”, особено во Африка. Сепак, се забележа и друг ...

Read More »

Експлозии во Манчестер, најмалку 19 загинати (ВИДЕО)

За време на концертот на пејачката Аријана Гранде во Манчестер, вечерва одекнале две експлозии по што на самото место се упатиле итните служби. Сведоци изјавија дека се слушнале две силни експлозии. Причината за експлозиите останува непозната, но полицијата инцидентот го третира како можен терористички напад. Полицијата потврди дека загинале најмалку 19 лица, а дека уште 50 се повредени. На лице место, ...

Read More »

Во Хрватска ке се одржуваат локани избори

Во Хрватска денеска ке се одржуваат локани избори на кои право на глас имаат нешто повеќе од  3,7 милиони граѓани. За 9.500 функции на локално и на регоинално ниво на власта, се пријавиле повеќе од 47 000 кандидти што е помал број отколку пред четири години. Се гласа за општинските и градски совети и жупаниските совети, началници, градоначалници, жупани и ...

Read More »

Шведска ја прекина истрагата против Асанж

  Овој ден е важна победа како за мене, така и за системот на ОН за гарантирање на правата на човекот, изјави основачот на Викиликс, Џулијан Асанж од балконот на еквадорската амбасада во Лондон , откако Шведска ја прекина истрагата против него што ја водеше под обвинение за силување, пренесоа француските медиуми. Асанж, меѓутоа, подвлече дека неговата правна битка не ...

Read More »