Свет

Црна Гора членството во НАТО ќе ја чини 450.000 евра годишно

  Членство во НАТО годишно ќе ја чини Црна Гора по околу 450.000 евра, соопштија од црногорскиот Совет за членство во Алијанста, отфрлајќи ги како неточни информациите што се пласираат во јавноста дека Подгорица како членка на НАТО ќе мора да плаќа по два отсто од својот бруто домашен производ. Во соопштението на Советот се нагласува дека членството во НАТО ...

Read More »

Мосад се инфилтрирал во Француската разузнавачка служба

Францускиот весник „Ле Монд“ го изнесе тврдењето дека израелската тајна разузнавачка служба Мосад успеала да се инфилтрира во редовите на француската разузнавачка тајна служба и да врбува агенти за своите потреби. По добивањето на информацијата од внатрешните дописи во рамките на истрагата што ја започна француската тајна разузнавачка служба, весникот објави напис во кој го изнесе тврдењето дека во рамките ...

Read More »

Националната агенција за геопросторно разузнавање е најмистериозната од петте најголеми шпионски агенции на САД

  Во силно обезбедената воената база, оддалечена околу 25 километри јужно од Вашингтон, се наоѓа огромното седиште на една шпионска агенција за која малкумина знаат дека постои.  Иако агенцијата е непозната, седиштето на НГА е трето по големина во околината на Вашингтон и е поголемо од седиштето на ЦИА и од Конгресот на САД. Изградбата беше завршена во 2011 година ...

Read More »

Шведското разузнавање предупреди за закана од надворешно мешање во изборите

  Шведското контраразузнавање соопшти дека ги предупредило претставниците на Владата и опозицијата за „важноста на значењето на безбедносните мерки“ пред одржувањето на парламентарните избори следната година. Директорот на Шведската служба за безбедност (Сапо), Андерс Торнберг изјави дека денеска пред политичарите било разјаснето „како изгледа заканата“ и какви мерки ќе се преземат при евентуален напад. Премиерот Стефан Ловен, пак, во телевизиско ...

Read More »

Напад на седиштето на Златна зора во Грција

Грчката полиција уапсила четири лица, па напад на седиштето на неофашистичката партија Златна Зора во Атина, јавија денеска грчки медиуми. Во нападот, во кој нема повредени, учествувале шест лица кои влегле во просториите на партијата откако претходно ги искршиле прозорците. На објектот е нанесена материјална штета, а била фрлена и боја напаѓачите.

Read More »

Иванка Трамп ќерката на американскиот претседател на САД Доналд Трамп ќе биде советник на претседателот

Иванка Трамп, ќерката на американскиот претседател на САД Доналд Трамп, потврди дека ќе работи во Белата куќа во улога на неплатен, неформален советник на претседателот. Јас ќе бидам вработена во канцеларија во Белата куќа како неплатен службеник и ќе ги почитувам сите етички правила и други прописи, како и сите други федерални службеници, наведе таа преку соопштение.

Read More »

Чудо пред Велигден: Ликот на Богородица се појави во Црна Гора

  Чудо пред Велигден се случило во Подгорица, Црна Гора. Според изјавите на мештаните на багремот чија гранка била отсечена пред два месеци се појавила Богородица. Дрвото денес веќе е хит, поставена е околу него ограда и луѓето масовно доаѓаат пред се за да го видат ликот на Богородица и да остават цвеќе, а секако и да си посакаат желба.

Read More »

Црна Гора поблиску до приемот во НАТО

Црна Гора поблиску до влез во НАТО, откако вчеравечер американскиот Сенат даде зелено светло за завршување на расправата за ратификацијата на договорот со кој Црна Гора би станала најмладата членка на Северноатланскиот сојуз. Против беа двајца републикански сенатори Ренд Пол и Мајк Ли, кои сметаат дека нема смисла да се гарантира безбедност и одбрана на толку мала земја. Конечното гласање ...

Read More »

Европската унија слави 60-годишнината

Европската унија ја слави 60-годишнината од потпишувањето на Римските договори со кои се става основата на организацијата. Договорите од Рим се два договори на Европската унија, потпишани на 25 март 1957 година во Рим. И двата договори се потпишани од 6 држави: Белгија, Западна Германија, Италија, Луксембург, Холандија и Франција. Со првиот договор се создава Европската економска заедница (ЕЕЗ), а ...

Read More »

Швајцарија започна истрага за шпионирање на турската заедница

Во Швајцарија била извршувана шпионажа против турската заедница од страна на една разузнавачка служба, соопшти денеска швајцарското федерално обвинителство, наведувајќи дека е поведена кривична постапка. Постапката е започната на 16 март, бидејќи швајцарското правосудство има сомневања за шпионирање на турската заедница во Швајцарија, посочи швајцарското федерално обвинителство, кое одби да соопшти повеќе детали за истрагата и за лицата и организациите ...

Read More »