Tag Archives: Албанија

Во средните училишта во Албанија 31.800 ученици помалку од минатата учебна година

Младите се помалку се школуваат, се повеќе емигрираат. Тоа се потврдува со податокот дека во средните училишта во Албанија, оваа учебна година има дури 31.800 ученици помалку,споредено со минатата учебна годна. Поголем број од учениците емигрирале заедно со семејствата во некоја западно европска земја, а дел од нив намаат интерес за продолжување на школувањето. Намалувањето на бројот на ученици во ...

Read More »

Опозицијата во Албанија бара чистење на политиката од криминалот

Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша порача дека „црвена линија на опозицијата за решавање на политичката криза е чистење на политиката од криминалот“. Тој нагласи дека нема ни најмала можност за каков било компромис, се додека политиката не се исчисти од криминалот. Лидерот на опозицијата посочи уште еден услов за надминување на политичката криза во земјата, ...

Read More »

Подморски крадци трагаат по потопени антички бродови во Албанија

На дното на Јадранското и Јонското Море, има бродските остатоци покрај албанскиот брег сега се мета на подморски крадци. Од 2006 година американското здружение РПМ Наутикал Фаундејшн идентификувало четириесеттина остатоци од бродови долж 450 километри од албанскиот брег. Таму има потонато антички бродови, римски, можеби и феникиски, грчки или илирски, понекогаш од 7. век пред нашата ера, но и современи ...

Read More »

Делегација на Венецијанската комисија во посета на Албанија

  Во Тирана денеска ќе допатува делегација на Венецијанската комисија со цел да се запознае со предлогот за покренување за процес на проверка на потеклото на имотот на политичарите и за нивна евентуална вмешаност во криминални активности. Шестчлената делегација, која ќе ја предводи почесната претседателка на комисијата Хана Сухоцка, ќе има средби со политички претставници во земјата. Спроведувањето процес за ...

Read More »

Ветераните од одбраната на Македонија во посета на своите колеги во Тирана  

Ветераните од одбраната и безбеноста на Република Македонија, за општините Охрид, Струга и Дебрца, го искористија викендов за посета на своите колеги и пријатели од Република Албанија. Организаторот на патувањето – Здружението на ветерани од одбраната и безбедноста, за општините Охрид и Дебрца, негува блиска соработка со соодветните асоцијации од повеќе градови во Албанија. Потврда за тоа е фактот, што ...

Read More »

Најмалку 17-мина ученици повредени кога автобус со средношколци излета од пат во Албанија

Најмалку 17 ученици се полесно повредени попладнево во Албанија кога автобус што превезувал средношколци излета од патот во близина на преминот Ќафасан, на албанско- македонската граница. Несреќата се случила нешто по 17 часот, кога автобусот, во кој биле 50 ученици излетал од патот и удрил во заштитната ограда. На повредените ученици, медицинска помош им е дадена во болницата во Прењас ...

Read More »

Рибари од Драч уловија ајкула тешка 400 килограми

Во мрежите на албанските рибари од пристанишниот град Драч уловена е ајкула тешка 400 килограми. Ајкулата е уловена на длабочина од 100 метри, долга е три метри и 85 сантиметри и претставува досега најголем ваков улов на албанските рибари, во чии мрежи ајкулата не е реткост. И досега во нашите мрежи сме имале ајкули но ова е прв случај да ...

Read More »

Албанија: Oпозиција обвини дека не е постигнат напредок за преговорите со ЕУ

Претседателот на парламентарната комисија за интеграција во албанскиот законодавен дом Генц Поло, објавувајќи ги заклучоците од Советот за асоцијација и стабилизација, оцени дека Албанија не забележала ни најмал напредок за почеток на преговорите со Европската Унија. Кој тврди дека вчера во Брисел, во Советот за стабилизација и асоцијација Владата на Рама добила пофалба од Европската комисија. Ја чувме само изјавата ...

Read More »

Д-р Олси Јазеџи, албански историчар бегство на Груевски како хероизмот на Имре Наги на времето на Хрушчов

Со приемот на поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО–ДПМНЕ актуелен пратеник Никола Груевски од Виктор Орбани, Унгарија се покажува како слободна и независна земја во Европа. Виктор Орбан се враќа како херојот на Европа како Имре Наги кога ги отфрли Советскиот Сојуз во негово време. Американците се загрижени зошто Груевски се спасил од затворот на соросидите. Дали САД ќе ги ...

Read More »

Круемади: Единствен пат за заминување на Рама се протестите

Лидерката на Социјалистичкото движење за интеграција (ЛСИ) и сопруга на албанскиот претседател Илир Мета, Моника Круемади денеска од Драч повика на „сенародни протести“ за уривање на Владата на премиерот Еди Рама. Таа нагласи дека „единствениот пат за заминување на Рама се сенародни протести“, за што, како што рече, ЛСИ соработува со сите опозициски партии. Опозицијата е заедно против овој премиер. ...

Read More »