Tag Archives: Албанија

Мета: Албанската опозиција да се обедини како српската против Милошевиќ 

Длабоката криза во Албанија може да се надмине само со нови избори, изјави албанскиот претседател Илир Мета изјави дека д. Тој побара од лидерот на опозицијата да направи се да дојде до здружување на опозицијата и на избори да победи. Шефот на албанската држава Илир Мета , според Тиранскиот весник ,,Тема,, на својата официјална ФБ страница нагласува дека ,,Опозицијата во ...

Read More »

Во Елбасан се одржа инфо сесија за повикот за грантови како дел од СТЕП програмта меѓу Македонија – Албанија

На 1 август во просториите на Советот на округот Елбасан со почеток од 13.00ч  се одржа инфо сесија поврзана со повикот за мали акциски грантови како дел од СТЕП проектот. За време на инфо сесијата учесниците имаа прилика детално да се информираат околу постапката за аплицирање за мали акциски грантови. Голем број на заинтересирани учесници ги разрешија сите дилеми и ...

Read More »

Демократската партија побара ЦИК да ја почитува уредбата на Мета

Демократската партија(ПД), во соопштение за јавноста наведува дека единствен акт кој е во сила, според Уставот, а во врска со локалните избори, е уредбата на претседателот Илир Мета. Партијата потенцира дека обврска на ЦИК и другите државни институции е да ги направат сите потребни подготовки за овие избори,што според уредбата треба да се одржат на 13 октомври 2019 година. Единствениот ...

Read More »

Илир Мета: Во опасност интеграцијата на Албанија во ЕУ

  Албанскиот претседател Илир Мета ги критикуваше премиерот и лидерот на опозицијата за ставовите кои ги имаат во врска со решавањето на кризата во која со месеци се наоѓа земјата. Според шефот на државата, ваквото однесување на двајцата лидери ги затвора шансите на албанија за започнување преговори со Европската Унија и преставува закана за институционалната демократија. Имагинарните победи на Рама ...

Read More »

Делфините им приредија спектакл на туристите кај Валона (ВИДЕО)

Во месноста Карабурун, кај Валона, неколку делфини приредија вистински спектакал за туристите, нешто што не се доживува секој ден. Во видеото кое го објави тиранската телевизја „Ора њуз“, се гледа како делфините ги покажуваат своите маневри, скокајќи пред туристите кои пловат со брод. Токму ова видео, премиерот Еди Рама го избра да посака добро угро и успешен месец. Добро утро. ...

Read More »

САД му забранија влез на градоначалникот на Драч поради сомнение за корупција

Стејт департментот му забрани влез во САД на градоначалникот на Драч, Ванѓуш Драко, поради вмешаност во корупција од големи размери. Во забраната се вклучени и сопругата на Драко, Алба, неговиот син Џулио и неговата ќерка Кејси. „Денешната одлука испраќа силна порака дека САД се целосно посветени на борбата против корупцијата насекаде низ светот“, се наведува во соопштението на Стејт департментот. ...

Read More »

Серија земјотреси во Албанија, најсилниот во Корча

Серија земјотреси се регистрирани попладнево во Албанија, од кои најсилниот со јачина од 4,4 степени бил со епицентар во Корча, на длабочина од 10 километри. Нема информации за повредени лица. По овој следуваале уште четири земјотреси со послаб интензитет. На подрачјето на Корча на први јуни годинава регистриран беше потрес со јачина од 4,9 степени, што предизвика материјални штети и ...

Read More »

Мета предупредува во писмо за апокалиптичен земјотрес на Балканот

Албанскиот претседател Илир Мета предупредува дека апокалиптичен земјотрес ќе го погоди Балканот, јави Топ чанел. Мета во функција на претседтаел на Советот за безбедност упатил писмо до албанскиот премиер Еди Рама, вицепремиерот Ерион Браче и министерката за одбрана Олта Џачка. Имено, Мета бара информации од релевантните институции за тој природен феномен, врз основа на изјави на грчкиот сеизмолог Акис Целентис. ...

Read More »

Мета побарал помош од ОБСЕ за кризата во Албанија

Албанскиот претседател Илир Мета на средба со генералниот секретар на организацијата за безбедност и соработка во Европа,ОБСЕ, Томас Гремингер, побарал ОБСЕ што поскоро да посредува меѓу политичките партии во земјата за решавање на кризата. „ОБСЕ има посебно значење за евроатланската безбедност и за Албанија посебно. Таа е првата мултилатерална организација во која Албанија се приклучи по падот на комунизмот и ...

Read More »

Bjarke Ingels Group проектант на новиот Национален театар во Тирана

Bjarke Ingels Group (BIG) е авторот на проектот за Националниот театар на Албанија, кој наскоро треба да започне да се гради во Тирана. Лоциран во културното срце на центарот на градот, објектот треба да креира ново место за урбано живеење не само преку својата основна културна дејност, туку и преку поврзаноста со отворениот јавен простор. Во близина на објектот се познатите ...

Read More »