Tag Archives: Албанија

Вонредни безбедносни мерки во Тирана пред утрешните опозициски протести

Пред утрешните антивладини протести во Албанија, кои се очекува да бидат масовни, а се организирани од албанската обединета опозиција, Министертвото за внатрешни работи соопшти дека се преземаат сите потребни мерки за спречување на било каков обид за нивна ескалација. За безбедноста ќе бидат ангажирани над две илјади припадници на полицијата, вклучувајќи ја и специјалната единица, како и припадниците на специјалната ...

Read More »

Претседател на Собранието на Република Албанија освари средба со претседателот на Собранието на Република Македонија

Претседателот на Собранието на Република Албанија Грамос Ручи, денеска оствари средба со Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери. Џафери беше поканет од страна на албанскиот парламент за одобрување на нацрт-законот за ратификација на Протоколот за пристапување на Република Македонија во НАТО. На состанокот присуствуваа амбасадорот на Република Македонија Дончо Марковски и Таулант Бала, претседател на пратеничката група на ...

Read More »

Албанскиот парламент го ратификуваше протоколот за пристапување на Македонија во НАТО двајца пратеници од грчкото малциство не гласа

  Предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристапување на Република Македонија во НАТО беше одобрен со 130 гласови за. Договорот не беше гласен од Ванѓел Таво од ЛСИ и Ванѓел Дуле од Партијата за човекови права. Вангел Дуле беше на почетокот на сесијата, но по нејзиното прекинување тој не се врати во сала за да гласа. Додека Ванѓел Таво не беше ...

Read More »

Во албанскиот парламент пратеник истури боја врз Еди Рама (ВИДЕО)

Пратеникот од редовите на опозициската Демократска партија, Еди Палока, кој воедно и партиски потпретседател, денеска предизвика инцидент во албанскиот парламент, истурајќи боја врз премиерот Еди Рама. По барање на спикерот Грамоз Ручи, припадници на Националната гарда, кои се гржат од обезбедувањето, го отстранија Палока од собранската сала. Доплнително на Палока му е одредена казна за десетдневна забрана за влез во ...

Read More »

Албанската полиција предупреди за обид за дестабилизација на протестот на опозицијата

  Неколку дена пред најавениот масовен антивладин протест, што албанската опозиција ќе го одржи на 16 февруари, државната полиција упати порака за внимателност и ја сподели загриженоста со јавноста за „учество на криминалци во протестите“. Државната полиција ја споделува со јавноста загриженоста за учество на митингот на лица со криминални досиеја или поттикнати од трети страни кои имаат за цел ...

Read More »

Шехи: Протести се додека не падне Рама

Масовните протести на опозицијата, кои почнуваат на 16 февруари ќе продолжат се до соборување на Владата на Еди Рама и формирање преодна влада. Ова, во име на обединетата албанска опозиција за тиранската телевизија Ора њуз го изјави Дашамир Шехи, лидер на партијата Движење за национален развој, додавајќи дека протестите ќе бидат уште еден предизвик за опозицијата да ја измери својата ...

Read More »

Албанија: Власта апелира до опозицијата да гласа за изборните реформи

Албанската владејачка социјалистичка партија упати апел до опозицијата да гласа за изборните реформи. Преку координаторот на пратеничката група, Таулант Бала,социјалистите потсетуваат дека „тоа не е само внатрешна потреба на земјата,туку задача добиена од Советот на Европа“. Советот на Европа ни зададе домашни задачи, меѓу нив и изгласување на изборната реформа. Ние ја извршивме нашата должност. Мнозинството има задача да достави ...

Read More »

Албанија: Цивилите нелегално поседуваат 325 илјади парчиња оружје

  Во рацете на албанските граѓани сè уште има 325 илјади парчиња оружје, кое го поседуваат нелегално. Овој податок се наведува во усвоената владина стратегија, која започна со подготовка на акционен план за намалување на оружјето кое нелегално го поседуваат граѓаните. „Грабежот во армиските депоа за време на пролетните немири во 1997 година значително го зголеми бројот на оружје, муниција ...

Read More »

Македонскиот амбасадор Марковски освари средба со Претседателот на Собранието, Ручи

Претседателот на Собранието, Грамож Ручи, на 08.02.2019 година го прими македонскиот амбасадор во Тирана, Данчо Марковски. Во фокусот на дискусијата беа последните случувања во Македонија, како и потпишѕвањето од страна на земјите-членки на НАТО на протоколот за членство на Македонија во НАТО. “Македонија во НАТО е добредојдена од страна на сите албански институции, успехот на една соседна земја, која географски ...

Read More »

Баша: По шест години владеење на Рама, Албанија е пред колапс

Лидерот на најголемата албанска политичка сила, Демократската партија, Љуљзим Баша обвини дека состојбата во економијата, вработувањето, претприемништвото и благосостојбата на Албанците, по речиси шест години владеење на Еди Рама е на прагот на колапс. Младите се невработени, без ронка надеж, а со пропаднат образовен систем, протестираат, додека илјадници млади луѓе иднината ја гледаат единствено во емиграција. Малите, средни или големи ...

Read More »