Tag Archives: Албанија

Мустафај: Грчкото финансирање на медиумите е поврзано со грчките тајни служби, потрена е итна истрага

Познатиот албански професор и поранешен шеф на дипломатијата, Бесник Мустафај смета дека е потребна комплексна истрага во Албанија за обвинувањата дека албански медиуми биле финансирани од тајни фондови на грчкото Министерството на надворешни работи, со цел пласирање инфромации во интерес на Грција. Ова е многу сериозно, бидејќи ја нарушува независноста на медиумите во Албанија и е сериозно мешање во демократскиот ...

Read More »

Албанија: Македонскиот министер претседаваше со регионална конференција за одржлив развој за земјите од Западен Балкан

Во организација на Холандскиот  институтот EWPP, во Тирана се одржува Регионална конференција за одржлив развој за земјите од Западен Балкан. На конфeренцијата учествуваат претставници на централните и локалните институции, на експерти и на невладиниот сектор од Македонија, Црна Гора, Албанија и Косово. Со конфернцијата претседава Македонскиот министерот проф. д-р  Зоран Шапуриќ. Тој во своето воведно излагање ја потенцираше мултидимензионалноста на ...

Read More »

Д-р Олси Јазеџи и проф. Пиро Прифти реферндумот во Македонија е неуспешен (ВИДЕО)

Емисијата “Импакт” анализира состојбите во Македонија, Украина и Православната црква, гости Д-р Олси Јазеџи историчар, публицист и проф. Пиро Прифти понарешен секретар на Православната лига, дискутират за неуспешниот референдум во Македонија, за напорите на Американците да го внесат целиот Балкан во НАТО, како што тоа го паправија во Црна Гора, Албанија и Хрватска, идните планови за влез на Косово и Србија. ...

Read More »

Партијата на Чамите бара истрага за финансирање на албански медиуми од грчки тајни фондови

Партија за правда, интеграција и единство (ПДИУ), позната како „партија на Чамите”, побара од претседателот на Албанија, Илир Мета да го свика Советот за национална безбедност, бидејќи, како што оцени, земјата се наоѓа во „вонредна национална состојба”. Повикот на ПДИУ доаѓа ден откако грчки медиуми објавија дека Министерството за надворешни работи на Грција финансирало албански и македонски медиуми од тајни ...

Read More »

Албанија: Брод нa воена морнарица спаси 73 мигранти во Егејското Море

Бродот на албанската Воена морнарица за кус временски рок учествувал во две одделни спасувачки операции во водите на Егејското Море, во кои се спасени 73 илегални мигранти . Како што соопшти албанското Министерство за одбрана, во едната акција биле спасени 33 лица, од кои 19 мажи, шест жени и осум деца од Сирија, Ирак, Кувајт и палестинските територии. Постоела опасност моторниот чамец ...

Read More »

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите изрази загриженост во врска со новиот систем за регистрација на интернет портали во Албанија 

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите, Харлем Десир, денеска изрази загриженост во врска со објавувањето на новиот систем за регистрација на 44 интернет портали во Албанија и можно и затворање. На 15 октомври Агенцијата за електронски и поштенски комуникации објави листа од 44 медиуми кои мора да бидат регистрирани во националниот центар за бизнеси и да бидат опремени со Нипт ...

Read More »

Министерство за одбрана на Албанија ги продава старите авиони, бродови и возила за старо железо

Албанското Министерство за одбрана објави тендер за продажба на стари авиони, бродови и блиндирани возила за старо железо. Тие се поделени во четири категории а почетната цена со која тие излегуваат на продажба е околу 166 милиони леки или нешто повеќе од 1,5 милиони евра. Предметите кои се на продажба како старо железо  се бродови, авиони, блиндирани возила, агрегати. Подигнувањето ...

Read More »

Фондот за Западен Балкан слави прва година од основањето се спрема вториот повик за проекти

Фондот за Западен Балкан на 1-ви ноември ја прославува првата годишнина од отворањето на канцеларијата на Секретаријатот во Тирана. Фондот за Западен Балкан е првата сеопфатна и регионална организација во Западен Балкан. Во првата година Фондот во првиот повик за регионални проекти, привлекувајќи повеќе од 350 апликации, со повеќе од 1290 партнерства и 18 проекти, воспоставувајќи врски со 84 партнерски ...

Read More »

Обвинителството ја отфрли кривичната пријава против Рама

Обвинителство за тешки кривични дела  во Тирана ја запре истрагата за кривичната пријава што опозицијата ја поднесе против премиер Еди Рама. Одлуката на Обвинителството доцна попладнево ја објави Петрит Васили, координатор на пратеничката група на Социјалистичко движење за интеграција и потпретседател. Обвинителството конечно му се предадено на криминалот и го затвори случајот на Еди Рама. Обвинителство кое ги покрива доказите ...

Read More »

Албанија: Агенцијата за електронски и поштенски комуникации со закани за затворење на онлајн медиумите

  Агенцијата за електронски и поштенски комуникации на Албанија (АКЕП) вчера им даде рок од три дена на 44 онлајн медиуми да извадат даночен број и да го објават на веб-страницата, што предизвика нов бран остри реакции од новинарската фела за притисок на власта врз медиумите. Наведените онлајн-медиуми се во најголем дел критичари на власта. Голем дел од замерките дека станува збор ...

Read More »