Tag Archives: Албанија

Утре голем протест на опозицијата во Албанија

  Лидерот на Демократската партија, Љуљзим Баша, денеска пред демонстрантите најави голем протест на за утре. Тоа ќе биде најголемиот протест од времето кога Албанците раскрстија со комунизмот. Тој ќе го означи почетокот на „Новата република“, бидејќи целата нација ќе се собере за да бара слободни и фер избори – рече Баша. Протестот е најавен како мирен, а за редот ...

Read More »

Партиите ја започнаа предизборната кампања во Албанија

Социјалистичката партија и останатите партии кои се пријавија за изборите на 18 јуни во Албанија, почнаа со предизборната кампања. Во меѓувреме, опозициската Демократска партија и понатаму ги оспорува изборите. Поднесена е жалба за отпишување на избирачките списоци. Имено, Аграрната партија е единствениот регистриран опозициски субјект на изборите и нејзиното лого е ставено како знак за застапување на опозицијата во Изборниот ...

Read More »

Хојт Ји во последен обид за дијалог меѓу власта и опозицијата во Албанија

Високиот американски функционер во Тирана ќе допатува следната недела и се очекува да оствари средби со главните политички лидери, што ќе бидат последни заложби за постигнување договор меѓу власта и опозицијата. Без оглед што Албанија се наоѓа на прагот на парламентарните избори и владејачкото мнозинство веќе ја почна изборната кампања, отфрлувајќи каква било можност за дијалог со опозицијата, САД следната ...

Read More »

Љуљзим Баша: На 18 јуни нема да има избори во Албанија

Лидерот на демократска партија, Љуљзим Баша по средбата со партиската парламентарна група изјави дека во Албанија на 18 јуни нема да има избори за нов состав на Парламентот. Баша додаде дека опозицијата никогаш не донела одлука да не учествува на изборите, но не прифаќа и нема да дозволи да се одржат избори без опозициските партии и најави голем протест на ...

Read More »

ОБСЕ ја почна набљудувачката мисија за изборите во Албанија

  Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) денеска и официјално ја почна својата набљудувачка мисија за претстојните парламентарни избори во Албанија. ОБСЕ соопшти дека во рамки на мисијата ќе бидат распоредени 26 постојани набљудувачи, а дополнително ќе бидат ангажирани уште 300 претставници од сите 57 земји членки на Организацијата, со исклучок на Албанија. Парламентарните избори во Албанија се закажани ...

Read More »

Уапсен грчки бизнисмен под обвинение за шпионажа во Тирана

Албанските власти на аеродромот во Тирана уапсија грчки бизнисмен под обвинение за шпионажа, според весникот „Имерсија“ уапсен е 52-годишен маж, која имал бизнис во Албанија во сферата на градежништвото. Во неговата чанта биле откриени „разузнавачки материјали“. Весникот наведува дека во веста во албанските медиуми за апсење на грчкиот бизнисмен биле емитувани кадри од минатонеделното приведување на Израелец во Тирана под ...

Read More »

На избори во албанија ќе излезат 15 партии

Централната изборна комисија  во албанија објави листата на политички партии на гласачкото ливче. 15 партии од левицата ќе излезат на изборите на 18 јуни каде нема да ја има опозицијата. Прва е партијата на поранешниот претседател на Албанија, Бамир Топи, а последна Социјалистичката Партија на Еди Рама. Лидерот на Демократската Партија го обвини Рама дека неговата цел е уништување на изборите ...

Read More »

Шефот на мисијата на Советот на Европа во Тирана во посета на Мала Преспа

Шефот на мисијата на Советот на Европа во Тирана, Клаус Неукирч денеска престојуваше во посета на општина Пустец, Мала Преспа. На средбата со градоначалникот Едмонд Темелко, подетално бил запознат со положбата на Македонците во Република Албанија, со Предлог­законот за малцинствата, кој треба да биде изгласан во септември од новиот состав на албанскиот Парламент. Темелко го информирал дека македонската партија МАЕИ, ...

Read More »

Власта и опозицијата со жестоки расправии за парламентарните избори во Албанија

Средбата на албанскиот претседател Бујар Нишани со премиерот Еди Рама и лидерот на опозицијата Љуљзим Баша заврши неуспешно и без договор, Рама му понуди на Баша инсталирање на државен внатрешен контролен механизам за изборите. Неговиот предлог предвидува вицепремиерско место избрано од опозициската Демократска партија, но не и нејзин член. „Ако демократите навистина сакаат гаранции за изборите, нека ја прифатат оваа ...

Read More »

Спречен шверц на марихуана во близина на Албанска – Македонска граница

­ Полицијата од Булќиза, заплени 105 килограми марихуана, кај селото Вичишта, во близина на албанско­македонската граница кај Дебар. Во акцијата уапсени се две лица, додека по две се уште се трага. Нарко­шверецерите биле забележани во зелениот простор. Двајца биле со мотор, додека двајца со автомобил, кои на наредбата на граничната полиција да застанат, се оддалечиле со голема брзина, пукајќи од ...

Read More »