Tag Archives: Албанија

Бродот „Орику“ на албанската воена морнарица спаси 140 илегални мигранти во Егејско Море

  Бродот „Орику“ на албанската воена морнарица, кој е дел од мисијата на НАТО во Егејското Море, им помогна на 140 мигранти од Авганистан и Сирија, од кои 30 деца, безбедно да стигнат на копно. Веста на својот профил на Фејсбук ја објави министерката за одбарана Олта Џачка. Во соработка со турските и грчките крајбрежни стражи, бродот „Орику“, дел од ...

Read More »

Албанија започнува истрага за албански функционери осомничени за корупција

Американската амбасада во Тирана објави анимирано видео со резиме на албански функционери заглавени во „мрежата“ на ветингот. Видеото е објавено на официјалниот профил на Фејсбук на американската aмбасада. Меѓу другото, САД посочуваat дека Високиот судски совет (КЛЃ) и Високиот совет на обвинители (КЛП) почнале со работа околу формирање на Специјална структура против корупција и организиран криминал(СПАК) и оти наскоро оваа ...

Read More »

Мета: Анкетната комисија држи „анти-претседателска пропаганда“

Албанскиот претседател Илир Мета ја нарече „анти-претседателска пропаганда” работата на анкетната комисија, која денеска и официјално ја почна истрагата против него за непочитување на Уставот, посебно со уредбата за одложување на локаланите избори. Во објавата на Фејсбук, Мета оценува дека се што се прави е со цел да се отргне вниманието од почитувањето на уредбата за 13 октомври, за кога ...

Read More »

Министерката за здравство го посети во болница Сокол (Соломон) Пира основачот на еврејската заедница во Албанија

Проф. д-р Ѓерѓи Белба и неговиот медицински персонал во Службата за горење и пластика при Универзитетскиот центар „Мајка Тереза“ во Тирана успешно го спасија Сокол (Соломон) Пира, по експлозијата во златарата “Еуро Голд” што се случи на 15 јули 2019 година во Тирана. По многу посети на семејни пријатели, разни дипломатски мисии во Албанија, денес министерката за здравство и социјална заштита, ...

Read More »

Делата на познатиот Македонски зограф Дичо Зограф се чуват во Национален историски музеј во Тиранa (ФОТО)

Дичо Зограф, уметник, чудотворец, најпознат македонски зограф и претставници на Мијачката школа мајстор на иконописот, автор чии импресивни дела ќе станат парадигма за генерации зографи на пошироките балкански простори. Веројатно и ова не е доволно за да се искаже големината на Димитрија Крстев(ич), познат како Дичо Зографот, човекот кој направи пресврт на еден илјадагодишен период и означи почеток на сосема ...

Read More »

Делегација на Венецијанската комисија во Тирана ја почнува истрагата за претседателот Мета

Делегација на Венецијанската комисија вo петок (6 септември) ќе допатува во Тирана за да прибере факти пред да даде мислење во врска со барањето за разрешување на претседателот Илир Мета, кого владеачкото мнозинство го обвинува за кршење на Уставот. Делегацијата доаѓа откако по предлог на анкетната комисија на 27 јули албанскиот Законодавен дом побара од Венецијанската комисија итно мислење околу ...

Read More »

Албанија забрани влез на 27 тони пилешко месо од Бразил

Албанската Агенција за контрола на храна забрани влез на 27 тони пилешко месо увезено од Бразил. При контрола од страна на инспекторите за храна во пристаништето Драч, откако беше констатирано дека е небезбедно за консумирање блокирани се 27 тони пилешко месо со потекло од Бразил, а наменето за албанскиот пазар. Пратката имаше невалиден ветеринарен сертификат, како главен документ за безбедност ...

Read More »

Мета: Регуларни избори решение за надминување на кризата во Албанија

  Албанскиот претседател Илир Мета во интервју за италјански „Ил Џорнале“ зборувајќи за политичката криза во Албанија и локалните избори на 30 јуни оценува дека само со регуларни избори може да се надмине повеќемесечната политичка криза во земјата. Тој со став дека доколку не донел уредба за одложување на локалните избори за 13 октомври неизбежен би бил судир меѓу политичките ...

Read More »

Демолиран турски споменик во Тирана (ФОТО)

  Непознати сторители оштетиле споменик посветен на жртвите од неуспешниот државен удар во 2016 година во Турција, кој се наоѓа во близина на вештачкото езеро во Големиот парк во Тирана. Полицијата соопшти дека инцидентот се случил рано утрово и истрагата е во тек, пренесува АТА. Споменикот во Тирана е подигнат на 15 јули, на третата годишнина од неуспешниот државен удар ...

Read More »

Германска пратеничка ќе се обиде да ја реши политичката криза во Албанија

  Претседателот на Албанија, Илир Мета, денес го поздрави посебниот напор на германскиот Бундестаг, особено на парламентарната група на ЦДУ/ЦСУ да спречи натамошно продлабочување на политичката криза во земјата. Тој благодарноста ја изрази директно на средба со германската пратеничка, Катја Лајкерт, замеик шеф на групата ЦДУ/ЦСУ. По средбата со Лајкерт Мета изјави:„Ако албанските политичари не можат да научат ништо од ...

Read More »