Tag Archives: Албанија

Во Албанија има 6.000 ирански муџахедини со дозвола за престој

Институтот за статистика на Албанија (ИНСТАТ) објави дека во 2018 година во земјата имало вкупно 14.162 странски државјани со дозвола за престој. Бројката бележи зголемување за 9,7 отсто споредено со претходната година, кога во Албаниија со дозвола за престој живееле 12.900 државјани на друга земја. Од вкупната бројка дури 6.000 се Иранци, припадници на заедницата на муџахедните, кои во Албанија пристигнаа ...

Read More »

Албански брод спаси 36 Авганистанци од Егејското Море

Албанското Министерство за одбрана соопшти дека нивни брод, кој пловел во Егејското Море, спасил 36 Авганистанци кои се обиделе да дојдат до Грција. Албанската министерка за одбрана, Олта Џака, напиша на „Твитер“ дека 19 деца од Авганистан, осум жени и девет мажи се спасени во соработка со албанскиот брод и Фронтекс. Таа исто така напиша дека пронајдените лица се предадени ...

Read More »

Амбасадата на САД во Тирана објави видео зошто треба да се формира специјална структура против организиран криминал

Американската амбасада во Тирана објави уште едно анимирано едукативно видео, објаснувајќи им на граѓаните зошто треба да постои новата институција Специјална структура против корупција и организиран криминал (СПАК) и како таа функционира. Видеото е објавено на официјалниот профил на Фејсбук на американската Амбасада. Се наведува дека „недопирливите“ повеќе нема да можат да ги корумпираат судиите и обвинителите, бидејќи тие повеќе ...

Read More »

Со протести конституиран советот на општина Скадар

Додека надвор протестираа приврзаниците на опозицијата и создадената тензична ситуација, констуиран е новиот Совет на општина Скадар.Пред универзитетот „Луиѓ Гуракуќи“, каде што се одржуваше конститувната седница, ситуацијата се влоши откако демонстрантите се судрија со полицискиот кордон при обид насилно да влезат во зградата и да ја стопираат конститутивната седнца. Според опозицијата, конституирањето на овој совет е нелегално и не ги ...

Read More »

Албанија нуди и стоматолошки туризам

Албанија не е само популарна туристичка дестинација, туку е на добар пат да стане посетувана земја и поради ниските цени на медицинските услуги, проценуваат албанските медиуми. Премиерот Еди Рама ја поддржува оваа заложба и пренесувајќи ги впечатоците на задоволните туристи, ја промовира Тирана како главен град на убавината и насмевките, пренесува АТА. „Со насмевките на многуте туристи што ја избираат ...

Read More »

Албанија: Сопственик на бар качен на шофершајбната на комбето ги тероризира шпански туристи (ВИДЕО)

Видеото снимено од шпански туристи на патот што води кон туристичкиот центар Саранда ќе ја чини Албанија огромен број странски туристи догодина. Сопственик на бар качен на хауба од возилото во движење се обидува да ја скрши шоферпајбната и да влезе да се пресмета со туристите. Тие пак советувани од нивни пријател од Албанија кој е со нив во возилото ...

Read More »

По обвинувањата за криминално минато градоначалникот на Скадар се повлече од фукцијата

Иако официјално се уште не ја презеде функцијата, новиот градоначалник на Скадар, Валдрин Пјетри, веќе се откажа од функцијата, по опозициските обвинувања дека во Италија бил осудуван за шверц со дрога. Веста за повлекувањето попладнево преку Фејсбук ја соопшти самиот Пјетри, кој на локалните избори на 30 јуни беше избран за градоначалник на северниот албански град. Напиша дека одлучил да ...

Read More »

ОБСЕ прифаќа да посредува во политичкиот дијалог во Албанија 

Органзацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) е подготвена да посредува во дијалогот за надминување на повеќемесечната криза во која се наоѓа Албанија. Ова за тиранската телевизја Ора њуз го потврдиле од кабинетот на генералниот секретар на Парламентарното собрание на ОБСЕ, Роберто Монтела, од каде додаваат дека тој планира да ја посети Тирана, но форматот на посетата ќе зависи од ...

Read More »

Редок вид ајкула уловена во водите на Јонско Море кај Валона

Овој вид ајкула е многу редок во водите на Јонско Море. Нејзината појава во близина на Валонскиот залив е поради климатските промени, велат рибарите. Во мрежите на албанските рибари во последните две години уловени се над десеттина ајкули, сите на оддалеченост од неколку милји од морскиот брег. Тежината на уловените ајкули се движи од 100 до 400 килограми, а месото ...

Read More »

Албанската полиција уапси Косовец и заплени арсенал оружје (ВИДЕО)

Полицијата од албанскиот град Елбасан попладнево уапси косовски државјанин откако во неговиот автомобил пронашла арсенал оружје, како и експлозив. Уапсено е лицето И.А.(51) жител на Подуево, Косово во обид да шверцува оружје и екслозив кои ги набавувал во Србија и други земји, по што ги транспортирал во Косово со крајна дестинација Албанија. Запленети се 19 пиштоли од различен калибар, 400 ...

Read More »