Tag Archives: albanija

Груевски до Мета: Притворот на Едмонд Темелко е доказ за политички притисок и нечовечки третман

Македонско – албанските односи, актуелната политичка состојба и стратешките приоритети на Република Македонија биле главни теми на средбата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски со претседателот на Албанија, Илир мета, на која присуствуваа и генералниот секретар на партијата Христијан Мицкоски и членот на Извршниот комитет, Александар Николоски. Груевски, запознавајќи го својот соговорник за актуелните случувања во државата го отвори и ...

Read More »

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев оствари средба со претседателот на Албанија Илир Мета

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со делегација на Република Албанија, предводена од Претседателот на државата Илир Мета, кој се наоѓа во дводневна посета на Македонија. Премиерот Заев, изразувајќи особено задоволство за посетата на високата делегација од Албанија, истакна дека средбата ги реафирмира принципите на добрососедство, заемно почитување и реципроцитет, посебно истакнувајќи дека во таа ...

Read More »

Песни од најновата збирка поезија „Никулци во утрините“ на Петко Шипинкароски објавени во Албанија

  Неодамна излезе од печат најнова збирка поезија „Никулци во утрините“,на поетот и раскажувач Петко Шипинкароски. Стиховите на Шипинкароски, наидоа на одјек не само кај нас, туку и во соседството и пошироко. Мегу другите, избор на песни, од најновата збирка „Никулци во утрините“, објавен е во тиражниот неделникот „Национал“ број 429 од 19-27 ноември 2017, што излегува во печатено и ...

Read More »

Рама бара поддршка од ЕУ за борба против организираниот криминал

Еди Рама, во писмо упатено до 28-те земји членки на ЕУ го наведува постигнатиот напредок и преземените мерки во борбата против организираниот криминал. Албанија не е повеќе европски главен град на канабисот,како што некои медуми скааат да ја прикажат. Индустријата за канабис е мртва. Ние се стремиме целосно тоа да го елминираме,еднаш засекогаш и тоа до крајот на годинава, пишува ...

Read More »

Поранешниот министер за внатрешни работи Тахири ја напушти Албанија

Поранешниот министер за внатрешни работи на Албанија, Саимир Тахири ја напуштил Албанија и отпатувал за Германија. Тој е под истрага на обвинителството за тешки кривични дела. Според неговиот адвокат, Макс Хаџиа, Тахири отпатувал како слободен човек, а според други извори тој заминал поради семејни причини. На 25 октомври на Тахири му беше одземен пратеничкиот имунитет, под сомненија дека бил вмешан ...

Read More »

Златниот гонг за Беким Вјерда од Албанија, Денис Муаремовски најдобар македонски боксер

Во малата сала на Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје, Република Македонија денеска се одржаа финалните натпревари во рамки на 47-то издание на најголемиот боксерски турнир „Златен Гонг“. Освојувач на наградата „Златен Гонг“ е Беким Вјерда од Албанија. За најдобар македонски боксер е прогласен Денис Муаремовски, најдобар техничар е Виолент Сулејмани (Косово). Најдобар странски боксер е Лазар Станоевиќ (Србија). Признанието ...

Read More »

Албанската полиција заплени 1,5 тони марихуана наменета за Италија

Еден и пол тони марихуана биле запленети која била наменета за Италија. Во акцијата биле уапсени пет лица, меѓу кои и еден полициски офицер кој е брат на заменик командирот на граничната полиција во Скадар. Акцијата ја спровеле припадници на единицата за брза интервенција, откако групата била следена подолг период.

Read More »

Хан: Македонија и Албанија се на добар пат кон ЕУ

Велика Британија оди кон излез од ЕУ, Западен Балкан врши притисок за отворање на вратата на Унијата. На пролет, може да биде дадено зелено светло од Брисел за отварање на пристапните преговори со Македонија и Албанија, пишува австрискиот весник „Курир“. Дека Македонија и Албанија се на добар пат кон ЕУ, според весникот, потврдил и еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес ...

Read More »

Министерката за труд и социјална политика на Македонија на Регионална конференција посветена на Ромите во Тирана

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска во Тирана учествува на конференцијата на која се разговара за потребите и приоритетите поврзани со пополнувањето на буџетските дупки во политиките за интеграција на Ромите на Западен Балкан и Турција организирана во рамки на Акцискиот тим за проектот „Интеграција на Ромите 2020“ (РИ2020) на Советот за регионална соработка (РЦЦ). Воведни излагања на ...

Read More »

Албанија ќе произведува муниција за НАТО

Во воениот погон во Мјекс,кај Елбасан заврши демонтирањето на застарената муниција и набрзо тука се очекува да почне новата линија за прозводство на муниција за НАТО. Министерката за одбрана Олта Џачка, во тој погон симболично го демонтира последнот куршум. Ги преземаме последните чекори за да конкретизираме една многу значајна инвестиција,со компанија која е лидер во Европа за прозводство на оружје ...

Read More »