Tag Archives: albanija

Борбата против корупцијата главен услов за членство на Албанија во ЕУ

Амбасадорката на Европската Унија во Тирана, Романа Влахутин, изјави дека Албанија за да се интегрира во ЕУ, треба да има успешна борба со корупцијата. Влахутин оваа порака до официјалните власти на Албанија ја соопшти на средбата со новинарите на која ги изнесе оценките на прогрес-извештајот на ЕУ за Албанија. Таа нагласи дека клучна работа на која треба максимално да работат ...

Read More »

Социјалистичкото движење за интеграција најавува протести против Владата

Социјалистичкото движење за интеграција, одржа конвенција на партијата во Тирана. Претседателката на СДИ Моника Криемади рече дека на Албанија и треба национален опозициски фронт. Таа најави дека опозицијата ќе излезе на улици да протестира. „Ние ќе бидеме на улици и плоштади за нов договор со граѓаните и создавање на анти – мафијашка влада која ќе ја врати стабилноста и достоинството“, ...

Read More »

Нови 12 префекти во Албанија

Премиерот Еди Рама ги означи новите 12 префекти, колку што префектури има во државата. Она што посебно паѓа во очи е тоа што сите нови префекти се поранешни армиски старешини. За првпат има и префект жена. Тоа е Сузана Јанолари, инаку прва жена поручник. Таа ќе раководи со префектурата Тирана. За разлика од градоначалниците кои се избираат на непосредни избори ...

Read More »

Бериша: Девет милијарди евра дрога сокриени во албанските тунели

  Поранешниот премиер на Албанија, Сали Бериша изјави дека ,,9 милијарди евра дрога се сокриени во албанските тунели,,. Бериша во инрервју за албанската телевизија ,,News 24 ,, рече дека актруалната власт предводена од премиерот Еди Рама е директно замешана во производството и шверцот со дрога во земјата. ,,Премиерот Еди Рама е директно замешан во производството а сега и за собирањето ...

Read More »

Социјалистите гласаа против одземање на имунитетот на Саимир Тахири

Парламентарната група на Социјалистичката партија на Албанија едногласно беше против апсењето на поранешниот министер за внатрешни работи, Саимир Тахири, кого Јавното обвинителство го сомничи за тешки кривични дела. Едногласен став Социјалистите ќе искажат и во среда на пленарната седница, кога Обвинителството ќе побара истрага против Тахири. Премиерот Еди Рама привремено го исклучи Тахири од парламентарната група до потврдување на неговата ...

Read More »

Обвнителството побара одземање на пратеничкиот имунитетот поранешниот албански министер за внатрешни работи Тахири

  Обвнителството за тешки кривични дела достави барање до парламенот за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот албански министер за внатрешни работи, Саимир Тахири. Во официјалното соопштение стои дека тоа се бара во рамки на истрагата за криминална група која се занимавала со трговија на големи количини мархуана од Албанија за Италија последните,синоќа, добиени документи од италијанските власти конкретно за ...

Read More »

Во Албанија запленети 10 тони дрога (ВИДЕО)

  Албанската полиција запленила десет тони марихуана во Валона со што продолжува серијата скандали кои сериозно ја тресат владата на Еди Рама, по што опозицијата побара негова смена. Полицијата потврди дека запленила десет тони дрога, откако веста ја соопшти поранешниот премиер Сали Бериша, кој го обвини Еди Рама дека ги затвора очите пред трговијата со наркотици во Албанија. Неколку луѓе ...

Read More »

Албанија ќе увезува струја и во последните два месеца од годинава

Поради неповолната хидрологија, што доведе до мало производство на електрична енергија, со цел да ги задоволи потребите на потрошувачите Албанија ќе увезува струја и во последните два месеца од годнава. За таа цел албанската Влада издвои средства во износ од една милијарда леки или 7,5 милони евра, од вкупно потребните 30 милиони евра. Средствата се наменети за албанската Електродистрибуција во ...

Read More »

Турција лута на Албанија поради ослободувањето на Турчин осомничен за тероризам

  Турската амбасада во Тирана ја оцени како скандалозна одлуката на Основниот суд во Драч, да се брани од слобода турскиот државјанин Мохамед Јасир Аидогнуз, кого Анкара го товари за учество во терористичка организација. Во реакцијата на Aмбасадата се наведува дека на албанскиот судија му била ставена на располагање неопходната документација, со која Аидогнуз требало да се задржи во затвор ...

Read More »

Воените генерали на Македонија и Албанија средба во Елбасан

Недовербата и натпреварот измегу македонските и албанските генерали и полковници, оставени се на минатото: “Ние ве чувствуваме како да сте со нас во НАТО”, му кажа викендов Колонел Тома Кондури, претседател на Сојузот на поранешни албанските старешини и ветерани од војската и полицијата, на својот македонски колега – генерал Филип Котели, претседател на Сојузот на здруженијата не ветераните од одбраната ...

Read More »