Tag Archives: albanija

CNN отвора телевизиски канал во Албанија

Албанската градежна компанија „Генер2“ постигна договор со американската телевизиска куќа Си-Ен-Ен да отвори 24-часовен информативен канал под име А2.Со отворањето на партнерска телевизија на Си-Ен-Ен во Тирана сакаме да ја качиме информативната содржина на повисоко ниво и да ја смениме медиумската реалност во Албанија, нудејќи брз, аналитичен и кредибилен извор на информации, изјави директорот на Генер2, Башким Улај, кој договорот ...

Read More »

Неџмије Хоџа: Медумите објавија дека починала таа им упати новогодишна честитка

Неџмије Хоџа, вдовица на албанскиот комуниситчки лидер Енвер Хоџа, лично ја демантираше веста во медиумите за нејзината смрт. Во уводникот на весникот „Дита“ под наслов „Порака за оние кои ме умреа“, објавено е нејзиното писмо во кое таа пишува „нека се уверат сите дека сум жива“ и им упатува честитка на сите Албанци по повод Новата 2018 година. Ја се ...

Read More »

Рама: Албанија во 2018 година ќе обезбеди старт на преговорите за ЕУ

  Премиерот Еди Рама, на последната средба со новинарите за оваа година, рече дека Албанија се надева оти во првите шест месеци од 2018 година ќе обезбеди старт на преговорите за членство во ЕУ, изразувајќи жалење за опозицијата, за која рече дека нема ист став по ова прашање.  “Во овие 100 дена го проширивме она што јас би го нарекол ...

Read More »

Поглаварот на Албанската православна афтокефална црква Јанулатос по 25 години доби албанско државјанство

Поглаварот на Албанската православна афтокефална црква, Анастас Јанулатос, по 25 години конечно доби албанско државјанство. Указот за државјанството го потпиша шефот на државата Илир Мета. Веста ја соопшти портпаролот Теди Блуши но истата ја потврди и Мета на својот профил на фејсбук. Драги прјатели, на Бадник,воочи Божик, со задоволство ја објавувам мојата одлука да му дадам албанско државјанство на Архиепископот ...

Read More »

Мета во писмото до Трамп изкажува жалење за гласањето во ОН

Албанскиот претседател,Илир Мета денеска го искажа сопственото жалење до амерканскиот претседател Доналд Трамп во врска со вчерашното гласање на Албанија во ОН во подршка на Резолуцјата протв амерканската одлука за прзнавање на Ерусалим за главен град на Израел. Во писмото упатено до Трамп, Мета пшува дека „ гласот против нашиот голем сојузник и пријател е даден без никаква претходна консултација ...

Read More »

Македонија втора по бројот на туристи во Албанија годинава

  По Косово, државјаните на Македонија се најбројните туристи во Албанија од почетокот на годинава, покажуваат најновите податоци на државниот Институт за статистика. Од јануари до ноември 604.344 посети на Албанија оствариле македонските граѓани, што е зголемување за 13,6 проценти во однос на истиот период минатата година. Само во ноември од Македонија во Албанија влегле 35.604 луѓе со македонски документи ...

Read More »

Тепачка и димни бомби во албанскиот Парламент (ВИДЕО)

За време на пленарната седница на Парламентот во Тирана, на која се гласаше за назначување на Привремен јавен обвинител, се создаде тензична атмосфера меѓу претставниците на власта и на опозицијата, која резултираше со физичка пресметка и со фрлање на неколку димни бомби. Гласањето по точката беше спорно за опозицијата која тврдеше дека таквиот чекор е противуставен. И покрај се, власта ...

Read More »

Премиерот Заев по меѓувладината седница во Поградец: Потпишавме значајни документи за Македонија и Албанија

Македонија и Албанија се решени да ги исполнат потребните критериуми и домашни задачи, со цел догодина да ги започнат преговорите за членство во ЕУ. На првата меѓувладина седница што се одржа во крајезерсиот албански град Поградец, премиерите на двете земји изразија силни волја и подготвеност да направат се што е во нивна моќ регионот да се придвижи кон зацртаната цел, ...

Read More »

Заедничка седница на владите на Македонија и Албанија во Поградец ново поглавје во билатералните односи  

„Придонесуваме кон развојот на регионалната соработка и кон остварувањето на значајните стратешки цели на нашите држави, но и на сите држави од регионот, а тоа се интеграциите во Европската унија и НАТО“, оцени претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во воведното обраќање на заедничката седница на владите на Република Македонија и Република Албанија, што се одржа попладнево во ...

Read More »

Мета го искорсти правото да не се изјаснува за Законот за малцинства

Претседател Илир Мета, одлучи да го искористи правото да не се изјаснува за Законот за заштита на малцинствата, еден од законите за кого имаше и најголема дебата во изминатите месеци. Претседатекот Илир Мета одлучи да не го потпишува законот туку тој да стапи во сила без негово изјаснување,што е право на шефот на државата. Законот е објавен во службен весник ...

Read More »