Tag Archives: albanija

Европол: Албанија главен извор на марихуана

Агенцијата за криминалистичко разузнавање на Европската унија, Европол, во последниот објавенен стратешки извештај, како и во сите извештаи во последните години ,Албанија ја рангира како главен извор на недозволената трговија со мархуана во земјите на ЕУ. Во извештајот на Европол се наведува дека криминалните групи во Европа успеваат да „заработат“ 24 милијарди евра годишно, само од шверц со канабис, кокаин ...

Read More »

Рама: ЕУ ги фаворизира Србија и Црна Гора, но не и Македонија и Албанија

Премиерот на Албанија Еди Рама присуствуваше на Меѓународната конференција за зајакнување на интеграцијата на Западен Балкан во Софија, во рамки на којашто изјави дека Европската унија фаворизира земји како Србија и Црна Гора, но не и Албанија и Македонија, и покрај нивната голема посветеност кон процесот на евроатланска интеграција. „Ние целосно го поддржуваме фактот дека Србија и Црна Гора веќе ...

Read More »

Скопје и Тирана ќе ја продлабочуваат соработката

  Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, по средбата со неговиот домаќин во Тирана, Ерион Велиај, оцени дека започнува ера на продлабочување на соработката меѓу двата главни града на Македонија и Албанија. Како што информираат од кабинетот на градоначалникот на Тирана, Велиај и Шилегов разговарале за можностите за воведување на повеќе олеснувања за граѓаните на двете страни од границата. На средбата ...

Read More »

Македонија ќе испрати хуманитарна помош во Албанија

Македонија ќе испрати хуманитарна помош кон регионите во Албанија кои се зафатени со поплавите, oва е одлучено на денешната седница на која беше разгледана информацијата од Амбасадата на Република Македонија во Тирана за состојбите со поплавите во Албанија. Владата ги задолжи Дирекцијата за заштита и спасување, Министерството за надворешни работи и другите надлежни институции во рок од три дена да ...

Read More »

Исламската држава повикува на терористички напади во Албанија

Преку своите комуникациски канали, терористичката организација Исламска држава ги повика своите приврзаници во Албанија да организираат напади за време на претстојните божиќни и новогодишни празници. Имаш доволно време да набавиш возило и да прегазиш луѓе во толпа или да купиш нож и да удриш во нив или да наполниш пушка со муниција. И ако твојата душа не може да ги ...

Read More »

Албанија очекува препорака за почеток на пристапните преговори со ЕУ

  Албанија очекува Европската Унија да го признае напредокот и напролет да препорача почеток на пристапните преговори, изјави албанскиот министер за надворешни работи, Дитмир Бушати. Тој го поздрави тоа што Бугарија го постави Западен Балкан како главен приоритет во нејзиното претседавање и изрази убеденост дека следните месеци ќе бидат клучни за земјите од регионот. „Додека се приближуваме кон бугарското претседавање со ...

Read More »

Еден загинат во поплавите во Албанија

Албанија засега брои една жртва по големите поплави предизвикани од поројните дождови што ја зафатија земјата. Се работи за вработен во националната енергетска компанија. Над 7874 хектари земјоделско земјиште и 3193 куќи се под вода, а неколку патишта на југот на земјата се во прекин заради поплави и лизгање на земјиштето. Околу 6400 полицајци и војници се во акција помош ...

Read More »

Обвинителство почна истрага против Демократската партија за лобирање во САД

По зачестените одбвинувања од страна на владејачката Социјалстичка партија дека за лобирање во САД опозициската Демократска партија потрошла милион долари, Јавното обвинителство во Тирана започна истрага во врска со ово случај. Обвинтелството денеска побара од Централната изборна комисија и од Демократската партија да достават документација и финансиски извештаи за потрошените милион долари, кои се прикажани како изборни трошоци, потврди извор ...

Read More »

Дождови предизвикаа поплави и штети во Албанија (ВИДЕО)

Албанија е зафатена од обилни врнежи, кои поплавија обработливи земјишта и предизвикаа оштетувања на патиштата и електричната мрежа. Албанското Министерство за внатрешни работи соопшти дека во северозападната општина Скадар биле поплавени околу 170 хектари земјиште, а каливите свлечишта привремено го блокирале сообраќајот во јужната општина Гирокастро, Тепелена, Валона и Фиер. Оштетената електрична мрежа остави многу села без струја во овие области. Службата ...

Read More »

Албанија формира национална авиокомпанија

Албанија со помош на „Туркиш Ерлајнс“ ќе формира национален авиопревозник кој ќе го носи името „Ер Албанија“, а со работа ќе започне во 2018 година.Премиерот на Албанија Еди Рама лично бил вклучен во формирањето на авиокомпанијата и најави дека ќе се воспоставуваат летови од Тирана до Скопје, Подгорица, Приштина, Сараево и Загреб. Нашата цел е да основаме албански превозник. Многу ...

Read More »