Tag Archives: Економија

Превозниците од Македонија, Албанија и Србија  натоварени со контроли и документи

Границите, двојните контроли и непризнавањето на исти документи што ја следат стоката се основните пречки коишто сега го забавуваат движењето на возилата и ги прават неконкурентни превозниците од  Македонија, Албанија и Србија, оценуваат од Асоцијацијата на здруженија на работодавачите на превозните трговски друштва Макматранс во пресрет на трилатералната средба што за утре и задутре во Нови Сад ја закажа српскиот ...

Read More »

Бундесбанк: Германската економија забележува пад

Германската Бундесбанк предупреди дека германската економија ќе влезе во рецесија во третиот квартал поради „драстичниот“ пад на индустриското производство, што се должи на тензиите на меѓународните пазари. „Економијата може повторно лесно да се намали ова лето“, се наведува во месечниот извештај на централната банка на Германија. Документот покажува дека е забележан пад од 0,1 процент на бруто домашниот производ во ...

Read More »

Германија е во техничка рецесија

  Германија во вториот квартал од годинава потона во техничка рецесија. БДП на Германија во тој период се намали за 0,1 отсто, соопшти Дестасис. Во вториот квартал до израз дојдоа сите негативни последици од трговската војна. Освен тоа во германската економија во вториот квартал има и пад на инвестиции во градежништвото. Според аналитичари, таква состојна не е неочекувана. Ифо институтот ...

Read More »

Економски параметри укажуваат стагнација на економијата во Германија

Нова Македонија пишува за стагнација на економијата во Германија. Очигледно е дека одредени показатели укажуваат на можна рецесија во следниот период. Индустриското производство во Германија во јуни се намалило за 1,5 отсто во однос на претходниот месец, што го подгреа стравот дека најмоќната економија во Европа може да влезе во рецесија. Аналитичарите очекуваат натамошен пад на германската економија и во вториот ...

Read More »

Премиерот на Македонија освори средба со четириесет бизнисмени од Стопанската комора на Тирана

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев придружен од заменикот на претседател задолжен за економски прашања и за координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, министерот без ресор задолжен за странски инвестиции, Бардул Даути, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, министерот за економија, Крешник Бектеши и министерот за транспорт и врски, Горан Сугаревски и советничката за земјоделство на, ...

Read More »

Европа: Германија на праг на рецесија

Германските фабрички нарачки во декември се намалија за 1,6 отсто поради слабата побарувачка од странство, покажуваат најновите податоци. Тоа е многу полошо отколку растот од 0,3 проценти, кој го очекуваа економистите, и падот од 0,2 отсто во ноември минатата година. На годишно ниво, нарачките беа за седум проценти пониски отколку во декември 2017 година, што претставува најголем пад од 2012 година. Таквиот лош ...

Read More »

Еврозона: Италија влезе во рецесија 

Италијанската економија е во рецесија во последните три месеци од 2018-та година, покажале официјалните информации објавени денеска. Бруто домашниот производ на Италија, третата по големина економија на еврозоната и членка на Г7, паднал во четвртиот квартал од 2018-та година за 0,2 отсто во однос на претхдниот квартал, соопштила денеска италијанската канцеларија за статистика.Тоа значи дека после паѓањето на БДП од ...

Read More »

Делегација од Владата на Република Македонија на посета на стопанственици во Албанија

Делегација од Владата на Македонија, предводена од министерот за странски инвестиции, Бардул Даути, советничката за земјоделство на Претседателот на Владата, Ленче Николовска и советникот во кабинетот на министерот за земјоделство, Никица Бачовски, неодамна беа во Тирана, на средби со стопанственици од Албанија. Целта на посетата беше развивање на соработка меѓу двете држави во областа на бизнисот и земјоделското производство. Се ...

Read More »

Македонската „Комерцијална банка“ го превзеде капиталот на Тирана Банк

Македонската „Комерцијална банка“ го превзеде капиталот на Тирана Банк, најмоќната банка во Албанија. Превземањето беше со помош на компанијата Балфин груп, која инвестира во речиси сите земји во регионот, како и во Австрија и Велика Британија. Досега сопственик на Тирана Банк беше грчката Пиреус, со која веќе е потпишан договорот за превземање, односно за предавање на капиталот.

Read More »

Македонија и Иран ќе ја продлабочуваат трговската соработка

Стопанствениците од Иран ја гледаат Македонија како порта за влез во регионот и другите земји од Европа. Од друга страна Иран со својата географска положба и поминувањето на главните светски трговски копнени и морски патишта низ земјата или во нејзина близина, како и копнените и водните граници со 15 земји нуди големи можности за македонските компании. Ова, на денешниот бизнис форум ...

Read More »