Tag Archives: Германија

Германската економија влезе во рецесија

Германската економија благо се намали во првиот квартал и падна во рецесија, покажаа во четвртокот ревидираните проценки на заводот за статистика, откривајќи силен инфлаторен притисок врз личната потрошувачка. Сезонски и ценовно приспособениот бруто-домашен производ (БДП) падна во првите три месеци од оваа година за 0,3 отсто во споредба со претходниот квартал кога се намали за 0,5 отсто, покажуваат новите проценки ...

Read More »

Во Германија седум регионални и малцински јазици се под посебна заштита

Весници, радио и телевизиски емисии, дури и сопствени училишта и образование – признатите национални малцинства во Германија се обидуваат да ги одржат во живот своите разнолики јазици. Во Германија има вкупно четири признати малцинства: данското малцинство, Фризијците, германските Синти и Роми и Лужичките Срби. Тие зборуваат шест малцински јазици. Во Германија под заштита е и регионалниот јазик „платдојч“ (или долногермански/долносаксонски јазик, дијалект од северна Германија). ...

Read More »

Масакр во Хамбург седум лица убиени во храм на Јеховини сведоци (ВИДЕО)

Седум луѓе се убиени, а повеќе од 20 се повредени, во масовно пукање вечерва во храм на Јеховини сведоци во Хамбург. Според германските медиуми напаѓачите го напуштиле местото по пукањето и се вдале во бегство. На граѓаните што живеат во околните згради им е наредено да не ги напуштаат, а полицијата порача да се избегнува овој реон. „Веднаш заослнете се ...

Read More »

Германија: Двајца мртви и седум повредени во напад со нож во воз

Германската полиција го уапси лицете кое прободе повеќе луѓе во регионален воз на северот на земјата. Две лица им подлегнаа на повредите, а седуммина се повредени. Маж на возраст меѓу 20 и 30 години е уапсен на железничката станица како осомничен за нападот со нож врз патници во регионален воз во Германија. Мотивите за нападот, засега, се нејасни. Полициски извори за агенцијата ...

Read More »

55 години од збратимувањето на градовите Скопје – Дрезден

На 6 ноември 1967 година во Дрезден е потпишан договорот за збратимување на градот со град Скопје. Со тоа македонскиот главен град стана четвртиот збратимен град со Дрезден, по Санкт Петербург, Ковентри и Бреслау. Повеќе од 50 години подоцна, ова партнерство сè уште постои. Појдовна точка на оваа врска беше трагичен настан што го погоди македонскиот главен град во летото ...

Read More »

Бундесбанка предупредува дека е многу веројатно да има рецесија во Германија

Рецесија во Германија, најголемата економија во еврозоната, е сè поверојатна, а инфлацијата ќе продолжи да се забрзува и би можела да го достигне својот врв оваа есен – над 10 отсто, објави денеска германската Централна банка. Со индустрија, која во голема мера е зависна од рускиот гас, Германија е меѓу најранливите европски земји на какво било нарушување на снабдувањето со ...

Read More »

Германската економија поради војната и скапите енергенси загуби повеќе од 260 милијарди евра

Германската економија изгуби повеќе од 260 милијарди евра додадена вредност, последица на војната во Украина и високите цени на енергијата, што последователно негативно ќе се одрази и врз пазарот на труд. Студијата на Институтот за истражување на вработувањето покажува дека германскиот бруто домашен производ следната година ќе биде помал за 1,7 отсто, а ќе се вработат околу 240 илјади луѓе ...

Read More »

Европските земји вршат притисок врз Германија да не ги затвора нуклеарките

Расте притисокот врз германската влада, кој доаѓа не само од опозицијата, туку и од европските партнери, да ја продолжат работата на преостанатите три нуклеарни централи поради недостигот на гас. „Од германската влада се бара да ја продолжи работата на нуклеарните централи, а тоа го бараат не само опозициската Христијанско-демократска унија ЦДУ/ЦСУ, туку и неколку партнери од Европската унија“, пренесува агенцијата ...

Read More »

Првпат по две децении: Германија минатиот месец со негатива во трговскиот биланс

Германија изминатиот месец за првпат по 20 години забележа дефицит во тргувањето со светот, последица на високите трошоци за увоз на енергија и благиот пад на извозот. Податоците што денеска ги објави Државниот завод за статистика посочуваат дека извозот во мај е намален за 0,5 отсто во однос на април кога пораснал за 4,4 отсто. Увозот, пак, бележи пораст од ...

Read More »