Tag Archives: Германија

Германија воведува „лесен локдаун“ од 28 декември

Властите во Германија планираат да воведат „лесен локдаун“ од 28 декември, и покрај прелиминарни планови да не ги заоструваат ограничувањата за вакцинираните и оние кои прележале Ковид-19. Според порталот Фокус онлајн, кој имал увид во предлогот за новите мерки, тие се очекува да бидат усвоени на утрешната владина седница. Германскиот канцелар Олаф Шолц и лидерите на 16 германски сојузни покраини утре попладне треба ...

Read More »

Германија: Највисока инфлација во последните 29 години

Мора да се издржи нов скок на цените – инфлацијата во Германија го надмина прагот од 5%. Тоа е највисока инфлација по речиси три децении. Цените во Германија овој ноември се зголемени за 5,2% во однос на истиот период минатата година, соопшти денеска (29.11) Сојузниот завод за статистика. Ваква инфлација последен пат е забележана пред цели 29 години. Повисоката инфлација ...

Read More »

Меркел разрешена од должноста канцелар

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер ѝ се заблагодари за нејзината работа. „Ова канцеларство беше едно од најважните во историјата на републиката“, рече Штајнмаер во Бундестагот, врачувајќи ѝ документ за престанок на нејзините надлежности. Денеска се одржа првата организациска седница на новиот германски парламент. Меркел и другите членови на германската ...

Read More »

Над 8.500 луѓе во Германија примиле физиолошки раствор наместо вакцина

Над 8.500 луѓе во Германија ќе треба повторно да примат вакцина против коронавирус, откако било откриено дека примиле физиолошки раствор наместо вакцина. Тоа се вкупно 8.557 луѓе кои можеби не биле целосно или делумно заштитени со вакцинација, иако претпоставувале поинаку – изјави гувернерот на округот Фрисланд, Свен Амбрози. Локалните власти ги повикаа граѓаните вакцинирани во тој период да се јават ...

Read More »

Германија: Расте бројот на загинати во поплавите, штетите се проценуваат на неколку милијарди евра

Бројот на жртви во поплавите кои погодија неколку европски земји се искачи на 188. Во Германија во тек е потрага по голем број исчезнати во најголемата природна катастрофа која ја погодила земјата во последните 60 години. Во Германија починати се 157 лица, но се стравува дека овој број ќе биде поголем. Во околината на Келн надојдената вода однесе преку стотина ...

Read More »

Германија расте бројот на жртви од поплавите

Урнати и поплавени куќи, 200.000 луѓе без електрична енергија, најмалку 70 исчезнати лица, спасувачките екипи во непрекината акција – поројните дождови и невремето предизвикаа хаос во делови од Германија. Поплавите предизвикани од непрекинатите обилни врнежи од дожд и невремето во западна Германија предизвикаа смрт на повеќе луѓе, бројката се искачи на 33 жртви. Реките и потоците ноќеска во покраините Северна Рајна ...

Read More »

Најмалку 90 загинати во поплавите во Германија, ситуацијата останува драматична

По катастрофалните поплави во западна Германија, бројот на жртвите порасна на најмалку 90, преку илјада лица се сметаат за исчезнати. Владата вети помош за настраданите подрачја. Прекините на електричната енергија и на телефонските линии и натаму го отежнуваат поточниот преглед на ситуацијата во покраините Севера Рајна Вествалија и Рајнланд-Пфалц, кои се најсилно погодени. Опасност освен тоа се заканува најмногу од ...

Read More »

Катастрофални поплави во Германија – десетици исчезнати (ФОТО + ВИДЕО)

Големо невреме предизвика хаос во Германија. Во местото Шулд во Рајнланд-Пфалц поради поплави се урнале шест куќи, во Арвајлер луѓето се спасувани од покривите, загинаа четири лица, како и двајца пожарникари Невремето и обилните дождови посебно ги погодија покраините Северна Рајна Вестфалија, Рајнланд-Пфалц, но и Баден Виртемберг, Баварија и Саксонија. Улиците во повеќе населени места се под вода, што на ...

Read More »

Германија ја симна Македонија од листата ризични земји за ширење на корона вирусот

Македонија веќе не е земја во ризик за Германија, според новата листа која ја објави Институтот Роберт Кох. Новите правила ќе важат од утре. Бројот на активни болни од ковид-19 во земјава секојдневно паѓа, а според последната статистика од Институтот за јавно здравје, изнесува 425. Освен Македонија, поради намалувањето на бројот на новозаболени, од листата се тргнати и Албанија, Србија, Хрватска, Босна ...

Read More »

Германија побара укинување на правото на вето во ЕУ

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас денеска побара ЕУ да го укине правото на земјите-членки да ставаат вето на надворешно-политички одлуки. Мас смета дека е недозволиво ЕУ да биде држена како „заложник“ „Не може повеќе да бидеме држени како заложници од оние кои ја парализираат европската надворешна политика со вета. Затоа велам дека ветото мора да замине, дури и ако тоа ...

Read More »