Tag Archives: Германија

Европскиот суд ја осуди Германија поради загадениот воздух во градовите

Европскиот суд во Луксембург денеска ја осуди Германија поради долгогодишното зголеменото присуство на азот оксид во градовите. Европска комисија во 2018 година поднесе тужба протиув Германија поради долготрајното и зголемено присуство на азот оксид на годишно ниво дозволено од страна на Европска Унија. ЕК тогаш утврди дека Германија од 2010 година „систематски и континуирано“ не ги почитува стандардни вредности во ...

Read More »

Скандал со ковид тестови во Германија

Во Германија, приватните центри за тестирање никнаа како печурки по дождот во последните месеци. Сепак, критичарите уште од самиот почеток тврдат дека системот е ранлив на измама. Откако германската влада воведе бесплатно тестирање за сите граѓани на почетокот на март, центри за тестирање се појавија низ целата земја. Освен во аптеките и кај лекарите, тестовите може да се вршат и во ...

Read More »

Германија забрани влез за патници од Велика Британија поради индискиот вид

Германија забрани влез на лица кои патуваат од Велика Британија поради индискиот вид на коронавирус. Германскиот институт за јавно здравје побара секој што влегува во Германија од Велика Британија да биде во карантин две недели. Случаите на индискиот вид на коронавирус се во загрижувачки пораст во Велика Британија. Ние сакаме да бидеме внимателни. Во оваа важна фаза од кампањата за ...

Read More »

Нови мерки против коронавирусот во Германија

Од полноќ во Германија стапија на сила измените на Законот за заштита од заразни болести кој овозможува автоматско воведување построги мерки во борбата против ковид-19, меѓу кои се забрана за движење меѓу 22 и 5 часот, и тоа во градовите и општините во кои седумдневната инциденца на заразени надминува 100 луѓе на 100 илјади жители. Во моментов 345 од 412 ...

Read More »

Германија поради коронавирусот се задолжи над 650 милијарди евра

Германската држава, провинции и општини ќе позајмат 650 милијарди евра во борбата против коронавирусот, се вели во студијата на Институтот за германска економија (IW). „Во зависност од тоа што ќе се случи во следните недели и месеци, тој број може да биде уште поголем“, рече директорот на Институтот, Мајкл Хатер. Експертите сметаат дека брзото намалување на задолженоста треба да се ...

Read More »

АФД: Германија да се повлече од ЕУ

На партиското собрание во Дрезден, со јасно мнозинство беше усвоено барањето за членство за промена на изборната програма на партијата за претстојните парламентарни избори во Германија и вклучување на заложба за напуштање на ЕУ. Во долга дебата, шефот на АФД, Јерг Мојтен, кој е член на Европскиот парламент, исто така се изјасни против залагањето за повлекување на Германија од ЕУ. ...

Read More »

Нова оставка во Германија поради скандал со договори за набавка на маски

Влијателен член на владејачката германска коалиција, Баварската христијанска социјална унија (ЦСУ), Алфред Саутер поднесе оставка од сите партиски должности, објави весникот „Аугсбургер алгемајне“. Обвинителите го испитуваат Саутер за наводите дека тој земал мито за да помогне во обезбедувањето договори за јавни набавки за маски за време на пандемијата на коронавирусот. Тој ги негира обвинувањата, јавија германски медиуми. Саутер е третиот ...

Read More »

Демонстрантите се судрија со полицијата во Германија (ВИДЕО)

Полицајците користеле пепер спреј и пендреци против луѓето кои се обидувале да ги пробијат полициските бариери. Неколку илјади луѓе учествувале во протестите во Касел, а покрај судирот со полицијата имало у неколку судири со контра демонстранити, пренесе Гардијан. Неколку групи, повеќето крајно десничарски противници на владините мерки за борба против пандемијата, повикале на протести во градовите ширум земјата. Во Берлин ...

Read More »

Пандемијата ја намали популарноста на ЦДУ на Ангела Меркел

По критиките за управувањето со пандемијата, јавната поддршка за конзервативците на германската канцеларка Ангела Меркел падна на 32 проценти, што е помалку од нивниот резултат на последните парламентарни избори, покажува последната,денеска објавена анкета на дневниот весник „Билд“. Владата изминатиов период беше цел на критики за бавноста на кампањата за вакцинација, бавноста во дистирубцијата на ковид тестовите за населението, како и ...

Read More »

Во Германија забранета салафистичка исламистичка организација

Властите на германската престолнина ја забрани салафистичката исламистичка групација Џама’ату Берлин, откако се извршени претреси во просториите на оваа организација на подрачјето на сојузните покраини Берлин и Бранденбург. „Со денешната одлука на организацијата Џама’ату Берлин, којашто некогаше се нарекуваше Таухид Берлин, ѝ е забранета секоја активности“, соопшти берлинскиот сенат за внатрешни работи. Истовремено е запленет е имот на забранетата органанизацика, ...

Read More »